Fot. unhcr.org
Uchodźcy IO 2016 [unhcr.org]
Fot. unhcr.org
10 sportowców w reprezentacji uchodźców na Igrzyska Olimpijskie
MKOl zatwierdził skład reprezentacji uchodźców, którzy pod flagą olimpijską wystąpią w Rio de Janeiro. W jej skład wchodzi 10 zawodników i 12 działaczy. Sportowcy zostali wybrany z grona 43 potencjalnych kandydatów.
Dyscyplinę wspiera:
Tomasz Kawczyński
6 czerwiec, 2016 19:56
W kategoriach: Aktualności Lekkoatletyka

Szefowa misji olimpijskiej została Kenijka Tegla Loroupe, była medalista MŚ w biegu na 10 000 metrów i rekordzistka świata w maratonie, obecnie ambasadorka ONZ ds. sportu.

Spośród 10 przyszłych olimpijczyków pięciu pochodzi z Sudanu Południowego (James Chiengjiek, Yiech Biel, Paulo Lokoro, Rose Lokonyen, Anjelina Lohalith). Mieszkają oni aktualnie w obozie dla uchodźców w mieście Kakuma w północno-zachodniej Kenii. Trzech mężczyzn i dwie kobiety wystąpią na lekkoatletycznej bieżni (400, 800 i 1500 m).

Kolejne dwie osoby to uciekinierzy z Syrii. Przebywający obecnie w Belgii Rami Anis oraz mieszkająca w Berlinie 17-letni Yusra Mardini są pływakami. Młoda zawodniczka wyjechała wraz z siostrą z ojczyzny w sierpniu ubiegłego roku. Przez Liban i Turcję dotarła na grecką wyspę Lesbos. Stamtąd dostała się do Niemiec.

Szóstym lekkoatletą jest urodzony w Etiopii Yonas Kinde. Maratończyk trenuje obecnie w Luksemburgu. Grono olimpijczyków-uchodźców uzupełniają dwoje judoków z DR Konga – Popole Misenga i Yolande Mabika. Od MŚ w 2013 roku mieszkają oni w Rio de Janeiro.

Reprezentacja uchodźców podczas ceremonii otwarcia igrzysk wejdzie na stadion jako przedostatnia, tuż przed Brazylią. W przypadku zdobycia przez jednego z tych zawodników złotego medalu odegrany zostanie hymn olimpijski.