Fot. Paweł Skraba,
30.09.2012 Bydgoszcz Beata Mikolajczyk i Karolina Naja wziely udzial w zawodach Wielka Wioslarska w Bydgoszczy Fot. Pawel Skraba/REPORTER
Fot. Paweł Skraba,
Beata Mikołajczyk w Alei Gwiazd
Bydgoszcz uhonorowała potrójną medalistkę IO w kajakarstwie - Beatę Mikołajczyk. Zawodniczka przeszła już do historii polskiego sportu zdobywając medale na trzech kolejnych igrzyskach, a teraz na stałe jej podpis zagościł w Alei Gwiazd w towarzystwie gwiazd polskiego sportu.
Tomasz Więcławski
13 październik, 2016 13:37

Wspomniana aleja znajduje się w Bydgoszczy na ulicy Długiej. Po IO w Rio przyszedł czas, żeby zagościła w niej także Mikołajczyk. Jak dotychczas znajdują się tam podpisy 32 osób, z których gród nad Brdą jest szczególnie dumny. W tym gronie są również sportowcy, a wśród nich obecny prezes PZPN i jeden z najlepszych piłkarzy w historii naszego kraju Zbigniew Boniek, wybitny żużlowiec Tomasz Gollob, królowa polskiej lekkoatletyki Irena Szewińska i mistrz świata w siatkówce Michał Winiarski. Beata Mikołajczyk jest pierwszą kajakarką w tym gronie i drugą kobietą.

– Dla mnie to wielka radość i szczęście – powiedziała podczas uroczystości odsłonięcia podpisu wybitna kajakarka. – Powoli do mnie dociera, że trzy medale na trzech Igrzyskach z rzędu to coś wielkiego. Zrobiło to jak dotąd 5 sportowców, włącznie ze mną. Takie odsłonięcie swojego nazwiska w Alei pomaga uwierzyć w to, co zrobiłam. Ludzie o medalach pamiętają albo i nie, a autograf jest wpisany w miasto Bydgoszcz już niejako na stałe, no chyba, że przyjdzie komuś do głowy, aby całkowicie zmienić nawierzchnię. Ludzie często chodzą ulicą Długą, ona przecież jest blisko Starego Rynku. Spacerujący mogą zobaczyć jak wygląda mój podpis. Mogą również dowiedzieć się, że podpis należy do kajakarki.

Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że zawodniczka z ulicą Długą była przez lata związana.

– Często chodziłam tą ulicą z treningu do domu – wspomina Mikołajczyk. – Była to droga dłuższa, ale gdy wracałam sama była to droga bezpieczniejsza. Gdy odprowadzali mnie koledzy z klasy mogłam chodzić drogą krótszą do domu. Często też wracałam do domu obok PZU gdzie pracowała wówczas mama i razem spacerowałyśmy przez Stary Rynek ulicą Długą, prosto na Szwederowo. Samo odsłonięcie autografu to wielka feta w mieście do świętowania, do której dołączył się mój macierzysty klub UKS Kopernik Bydgoszcz. Przeszłam pod szpalerem z wioseł, który zrobili moi koledzy i koleżanki z klubu. Otrzymałam też od nich prezenty w postaci ilustrowanej książki z moimi zdjęciami, piękny wiersz oprawiony w ramę i kwiaty. Rodzice byli ze mną podczas odsłonięcia, na pewno są ze mnie dumni i cieszą się, że nazwisko naszej rodziny znalazło się w takim miejscu.

O tym, kto znajdzie się w bydgoskiej alei decyduje Kapituła Alei Bydgoskich Autografów. Przewodniczy jej prezydent miasta Rafał Bruski.

– W tajnych wyborach kapituła zdecydowała, że w tym roku dwie osoby, jakże zacne dla naszego miasta, dołączyły do tego wyjątkowego grona – powiedział Bruski podczas uroczystości. – Co ciekawe, oboje laureatów łączy jedno osiedle, Szwederowo. Dzielą natomiast profesje, w których działają. Beata Mikołajczyk należy do elitarnego grona polskich sportowców, którzy zdobyli medale olimpijskie na trzech olimpiadach z rzędu. Z kolei Michał Kubiak, to ceniony artysta rzeźbiarz. Jego dzieła spotykamy nie tylko w Bydgoszczy.

Warto dodać, że to kolejne wyróżnienie dla kajakarki po powrocie z Rio. Niedawno zawodniczka i jej trener zostali uhonorowani przez Urząd Marszałkowski za wybitne osiągnięcia w sporcie. Przy tamtej okazji Mikołajczyk udzieliła serwisowi 5kółek.pl wywiadu. Znajdziecie go tutaj

Źródło: pzkaj.pl

Fotogaleria: