Fot. ITTF
Liu Shiwen of China serves during her women's singles quarter-final match against Zhu Yuling of China at the 2015 World Table Tennis Championships at the Suzhou International Expo Center in Suzhou, Jiangsu province on May 1, 2015.    AFP PHOTO / JOHANNES EISELE        (Photo credit should read JOHANNES EISELE/AFP/Getty Images)
Fot. ITTF
Bez liderki światowego rankingu w turnieju indywidualnym pingpongistek w Rio
Liu Shiwen – pierwsza zawodnika rankingu ITTF – nie zagra w singlu podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Chiński związek w grze pojedynczej postawił na Ding Ning i Li Xiaoxia. 25-letnia liderka światowej listy powalczy jedynie w turnieju drużynowym.
Dyscyplinę wspiera:
Tomasz Kawczyński
22 maj, 2016 13:17

Liu Shiwen w finale singla podczas ubiegłorocznych MŚ przegrała z Ding Ning. W marcu z koleżankami z reprezentacji wywalczyła złoto na drużynowych mistrzostwach globu. W swoim dorobku ma poza tym cztery zwycięstwa w turnieju o Puchar Świata (2009, 2012, 2013, 2015). Na czele światowego rankingu jest od listopada 2015 roku.

Dwie reprezentantki Chin w grze pojedynczej w Rio to finalistki igrzysk z Londynu. Wówczas lepsza okazała się Li Xiaoxia, wygrywając 4-1 (8, 12, -8, 6, 4). Obrończyni olimpijskiego złota w rankingu ITTF zajmuje piąte miejsce, Ding Ning jest druga. Warto przy tym dodać, że w czołowej piętnastce jest sześć przedstawicielek Kraju Środka.

Wśród mężczyzn o singlowe złoto powalczą Ma Long i Zhang Jike. Ten drugi triumfował w poprzednich IO. Ich partnerem w turnieju drużynowym będzie zapewne Xu Xin. W kadrze zabraknie miejsca dla nowej nadziei chińskiego ping-ponga, 19-letniego Fan Zhendonga, brązowego medalisty MŚ z zeszłego roku i drugiego gracza w rankingu.

Polskę w tenisie stołowym reprezentować będzie sześcioro reprezentantów. Rywalizacja na igrzyskach potrwa od 6 do 17 sierpnia.