Fot. FIH
Australia hokej na trawie [FIH]
Fot. FIH
Cenny triumf australijskich hokeistów na trawie przed IO w Rio de Janeiro
Reprezentacja Australii wygrała 36. edycję międzynarodowych rozgrywek Hockey Champions Trophy. Zwyciężyła w tej imprezie po raz 14. w historii (poprzednio w 2012 roku). W finale po karnych pokonała Indie.
Tomasz Kawczyński
19 czerwiec, 2016 13:06

Australijscy hokeiści na trawie to mistrzowie świata z 2010 i 2014 roku oraz brązowi medaliści dwóch ostatnich turniejów olimpijskich. Nie schodzą z podium na igrzyskach od 1992 roku.

Gospodarzem tegorocznego Champions Trophy był Londyn. Udział wzięło sześć reprezentacji (Wielka Brytania, Niemcy, Australia, Korea Południowa, Belgia, Indie). Poza ekipą z Dalekiego Wschodu wszystkie zobaczymy w sierpniu w Rio de Janeiro.

Najpierw systemem każdy z każdym rozegrano fazę grupową. Dwie najlepsze ekipy awansowały do finału, kolejne grały o miejsca 3. i 5. Tę rundę bez porażki, z 13 punktami na koncie, wygrała Australia. Hindusi przegrali nie tylko z ekipą z Antypodów, ale również z Belgią. Siedem oczek wystarczyło im jednak do zajęcia drugiej lokaty.

Po bezbramkowym meczu finałowym zwycięzcę musiał rozstrzygnąć konkurs rzutów karnych. Pomyliło się w nim trzech reprezentantów Indii oraz jeden Australijczyk. W decydującym momencie nie trafił Surender Kumar.

Australia wygrała mimo nieobecności swoich gwiazd – Jamiego Dwyera i Marka Knowlesa. Na trzecim miejscu w turnieju uplasowali się Niemcy, którzy pokonali Wielką Brytanią. Piąta była Belgia.

Turniej olimpijski laskarzy rozpoczyna się 6 sierpnia.