Fot. wkf.net
karate
Fot. wkf.net
Co wiemy o dyscyplinach, które mogą pojawić się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio
Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego na początku czerwca zarekomendował włączenie pięciu nowych dyscyplin do programu igrzysk w 2020 roku w Tokio. Właściwie jest ich sześć, ale baseball i softball traktowane są jako męska i żeńska wersja jednego sportu. Tylko one były już kiedyś w programie olimpijskim. Zadebiutować mogą karate, wspinaczka sportowa, skateboarding i surfing.
Tomasz Kawczyński
25 czerwiec, 2016 11:59
W kategoriach: Publicystyka

Baseball oficjalnie włączono do programu w Barcelonie w 1992 roku, wcześniej kilkakrotnie rywalizowano w tej dyscyplinie pokazowo. O medalu w softballu rywalizowano natomiast po raz pierwszy w Atlancie (1996). Obie dyscypliny zostały skreślone z igrzysk w 2005 roku. Decyzja została potwierdzona rok później.

W latach 1992-2008 trzy złote medale w baseballu zdobyła reprezentacja Kuby. Po jednym razie triumfowały Stany Zjednoczone i Korea Południowa. Z kolei w softballu trzykrotnie triumfowały Amerykanki, a jedyną finałową porażkę zanotowały w Pekinie przeciwko Japonkom.

Baseball jest ogromnie popularny w obu Amerykach, na Karaibach i Dalekim Wschodzie. Nieco mniej w Europie, ale takie kraje jak Holandia czy Włochy mogą wystawić stosunkowo silne drużyny. Kwestia obecności tej dyscypliny na igrzyskach wiąże się z występem najlepszych zawodników z Major League Baseball.

Można zakładać, że jeśli gwiazdy zza oceanu zdecydowałyby się na udział w IO, podobnie jak ich odpowiednicy z NHL czy NBA, to zainteresowanie wzrosłoby wyraźnie. Dość powiedzieć, że organizowany od 2005 roku turniej World Baseball Classic jest wydarzeniem sportowym w USA. W ostatniej edycji (2013) triumfowała naszpikowana graczami MLB Dominikana, MVP został drugobazowy New York Yankees Robinson Canó, a finał na AT&T Park w San Francisco obejrzało ponad 35 tysięcy widzów.

Nie wiadomo jak będzie w 2020 roku, ale jeśli MKOl uzgodni z MLB kwestie zawodnicze, to przy ogromnej popularności baseballu w Kraju Kwitnącej Wiśni, można spodziewać się sukcesu frekwencyjnego i bodźca do rozwoju dyscypliny na całym świecie.

Karate to jeden z najpopularniejszych sportów walki. Istnieje wiele organizacji i ruchów, ale od 1990 roku MKOl oficjalnie uznaje World Karate Federation. Mnogość stylów spowodowało konieczność wyboru, które mają pojawić się na igrzyskach. Zdecydowano się na styl shōtōkan i kategorie kumite oraz kata. W Tokio ma pojawić się 60 karateków w ośmiu konkurencjach.

Jesienią w Linzu odbędą się mistrzostwa świata w przyszłych olimpijskich stylach kata i kumite (25-30 października). Dwa lata temu w Bremie, co nie jest wielkim zaskoczeniem, klasyfikację medalową wygrała Japonia. Co ciekawe, na drugim miejscu uplasowali się reprezentanci Egiptu.

W surfingu – zgodnie z propozycją – ma startować po 20 kobiet i mężczyzn, zawody mają się odbywać na pełnym morzu, a nie na akwenie ze sztuczną falą. Jak zapowiedziały władze światowej federacji, nie będzie żadnych ograniczeń dla sportowców. W Tokio będą mogli wystartować uczestnicy profesjonalnych zawodów World Surf League. Jedynie startujący tam pod flagą Hawajów surferzy będą musieli wystąpić w barwach USA.

Najlepszym zawodnikiem WSL 2015 okazał się Brazylijczyk Adriano De Souza. W obecnej edycji, po pięciu z jedenastu imprez, prowadzi Australijczyk Matt Wilkinson. Dalej są Gabriel Medina (Brazylia) oraz John John Florence (Hawaje).

40 sportowców stanie również na starcie rywalizacji w skateboardingu, czyli jeździe na deskorolce. Sprawa tej dyscypliny była bardziej skomplikowana, ponieważ aż trzy organizacje rościły sobie prawo do reprezentowana jej interesów na forum olimpijskim (Fédération Internationale de Roller Sports, International Skateboarding Federation oraz World Skateboarding Federation).

Ostatecznie pod koniec maja zostało osiągnięte porozumienie i zaakceptowano wspólną komisję zarządzaną przez szefa ISF Gary’ego Reama. Kwestią otwartą pozostaje między innymi sprawa kwalifikacji olimpijskich.

Ostatnią z nowym dyscyplin jest wspinaczka sportowa. O medale walczyć po 20 kobiet i mężczyzn. Do rozdania będą dwa komplety medali. Sprawami tej dyscypliny zajmuje się od 2007 roku International Federation of Sport Climbing, obecnie liczącą 81 członków.

W wrześniu w Paryżu odbędą się kolejne mistrzostwa świata. W 2014 roku szczególnie wyróżnił się Czech Adam Ondra, najlepszy w konkurencjach: prowadzenie i bouldering

Zmiany w programie igrzysk stały się możliwe dzięki zniesieniu limitu 28 dyscyplin. Teraz obowiązuje jedynie zastrzeżenie, że w imprezie nie może startować więcej, niż 10 500 sportowców. Już dziś warto zastanowić się, jakie emocje przyniosą nowe dyscypliny i czy Polacy staną w nich na podium?