Fot. Facebook/Helena Maroulis
helen maroulis
Fot. Facebook/Helena Maroulis
Czwartek w Rio – sesja popołudniowa
Ósmy medal naszej reprezentacji w Rio de Janeiro wywalczyła Monika Michalik. To druga Polka w historii, która stanęła na olimpijskim podium w zapasach. W tej samej dyscyplinie ogromnym zaskoczeniem była finałowa porażka niepokonanej od lat Japonki Saori Yoshidy. Zaledwie 15-letnia Chinka Ren Qian wygrała w skokach do wody z wieży 10-metrowej. Badmintonistki z Kraju Kwitnącej Wiśni triumfowały w deblu.
Tomasz Kawczyński
19 sierpień, 2016 1:30

Lekkoatletyka

Amerykańska sztafeta pań 4×100 m w porannym biegu eliminacyjnym zgubiła pałeczkę i nie weszła do finału. Złożono jednak protest, a sędziowie uznali, że Allyson Felix została potrącona przez Brazylijkę i dlatego nie mogła prawidłowo przekazać pałeczki.

Gospodynie zdyskwalifikowano, natomiast Amerykanki musiały pobiec w dodatkowym biegu rozstawnym i uzyskać czas lepszy od ósmej ekipy kwalifikacji, Chinek (42.70). Bartoletta, Felix, Gardner i Akinosun nie miały z tym żadnych problemów i z wynikiem 41.77 weszły do najlepszej ósemki.

Boks

81 kg mężczyzn: Złoto Julio César La Cruz/Kuba, Srebro Adilbek Nijazymbietow/Kazachstan, Brąz Mathieu Bauderlique/Francja oraz Joshua Buatsi/Wielka Brytania

Kuba ma pierwsze złoto w boksie na igrzyskach w Rio de Janeiro. 27-letni trzykrotny mistrz świata był faworytem i nie zawiódł. W finałowej walce pokonał 3-0 reprezentanta Kazachstanu. Nijazymbietow drugi raz z rzędu musi zadowolić olimpijskim srebrem.

Skoki do wody

wieża 10 m kobiet: Złoto Ren Qian/Chiny, Srebro Si Yajie/Chiny, Brąz Meaghan Benfeito/Kanada

17-letnia Si Yajie – mistrzyni świata z 2013 roku – była najlepsza w eliminacjach i półfinale, ale w finałowych skokach (419.40) przegrała ze swoją jeszcze młodszą rodaczką. Urodzona w 2001 roku Ren Qian rok temu była druga na MŚ w Kazaniu. Uzyskała notę 439.25.

Zapasy styl wolny

53 kg kobiet: Złoto Helen Maroulis/USA, Srebro Saori Yoshida/Japonia, Brąz Natalia Synyszyn/Azerbejdżan oraz Sofia Mattsson/Szwecja

Amerykanka sprawiła jedną z największych niespodzianek igrzysk w Rio. W finale pokonała 4-1 Japonkę Yoshidę, która od 2001 roku triumfowała we wszystkich imprezach międzynarodowych, zdobywając po drodze złote medale w Atenach, Pekinie i Londynie. Maroulis rok temu zwyciężyła na MŚ w Las Vegas w niższej kategorii wagowej (55 kg). Brąz trafił do Szwedki Mattsson, pogromczyni Katarzyny Krawczyk.

63 kg kobiet: Złoto Risako Kawai/Japonia, Srebro Maria Mamaszuk/Białoruś, Brąz Monika Michalik/Polska oraz Jekaterina Łarionowa/Kazachstan

Czwarte zapaśnicze złoto igrzysk w Rio dla Japonii. Srebrna medalistka MŚ 2015 Kawai w decydującej walce pewnie wygrała z Białorusinką Mamaszuk 6-0. Późniejsza triumfatorka w pierwszej rundzie zwyciężyła Monikę Michalik. Polka otrzymała szansę w repasażach i wykorzystała ją w 100 procentach. Pokonała reprezentantkę Łotwy Anastasiję Grigorjevą, a w pojedynku o brąz 6-3 Rosjankę Innę Trażukową. W swoim trzecim występie olimpijskim wreszcie stanęła na podium.

75 kg kobiet: Złoto Erica Wiebe/Kanada, Srebro Guzel Maniurowa/Kazachstan, Brąz Zhang Fengliu/Chiny oraz Jekaterina Bukina/Rosja

Na zakończenie zapaśniczej rywalizacji kobiet złoto trafiło do Kanady. Debiutująca na igrzyskach Wiebe pokonała 6-0 reprezentantkę Kazachstanu. 38-latka w Londynie stała na najniższym stopniu podium, a w Atenach jeszcze w barwach Rosji wywalczyła srebro.

Badminton

gra podwójna kobiet: Złoto Misaki Matsutomo i Ayaka Takahashi/Japonia, Srebro Christinna Pedersen i Kamilla Rytter Juhl/Dania, Brąz Jung Kyung-eun i Shin Seung-chan/Korea Południowa

Rozstawione z jedynką Japonki w finale wygrały z Dunkami 2-1 (-18, 9, 19). Matsumoto i Takahashi w tym sezonie triumfowały też w prestiżowych turniejach Super Series w Indonezji, Indiach, Anglii i Malezji oraz zdobyły mistrzostwo Azji.

Żeglarstwo

49er FX kobiet: Złoto Martine Grael i Kahena Kunze/Brazylia, Srebro Alex Maloney i Molly Meech/Nowa Zelandia, Brąz Jena Mai Hansen i Katja Salskov-Iversen/Dania

Reprezentantki gospodarzy potwierdziły swoją dominację zwycięstwem w wyścigu medalowym. Była to ich trzecia wygrana w Rio. Brazylijki to mistrzynie świata z 2014 roku z Santander.

470 kobiet: Złoto Hannah Mills i Saskia Clark/Wielka Brytania, Srebro Jo Aleh i Olivia Powrie/Nowa Zelandia, Brąz Camille Lecointre i Hélène Defrance/Francja

Brytyjki trzykrotnie dopływały na pierwszych miejscach. Ich najsłabszym miejscem było ósme. Na poprzednich igrzyskach Mills i Clark przegrały tylko z Aleh i Powrie, teraz zrewanżowały się rywalkom. Dziesiąte miejsce zajęła polska załoga Agnieszka Skrzypulec/Irmina Mrózek-Gliszczyńska.

49er mężczyzn: Złoto Peter Burling i Blair Tuke/Nowa Zelandia, Srebro Nathan Outteridge i Iain Jensen/Australia, Brąz Erik Heil i Thomas Plößel/Niemcy

Burling i Tuke w znakomitym stylu zdobyli wygrali regaty olimpijskie. Wygrali pierwszy, drugi i dziewiąty wyścig, a na koniec byli najlepsi w wyścigu medalowym. W Londynie przegrali jedynie z Outteridge’m i Jensenem, srebrnymi medalistami z Rio. Na ósmym miejscu zostali sklasyfikowani Łukasz Przybytek oraz Paweł Kołodziński.

470 mężczyzn: Złoto Šime Fantela i Igor Marenić/Chorwacja, Srebro Mathew Belcher i William Ryan/Australia, Brąz Panagiotis Mantis i Pavlos Kagialis/Grecja

Chorwaci wygrali dwa wyścigi w czasie regat olimpijskich. Uzyskali w nich 51 punktów i o 17 wyprzedzili Australijczyków. Belcher był członkiem załogi, która zdobyła złoto cztery lata temu w Londynie. Grecy zgromadzili 71 punktów.

Pięciobój nowoczesny

Czwarte miejsce w szermierce zajął Szymon Staśkiewicz. Polak wygrał 21 pojedynków na planszy i zdobył 226 punktów. Prowadzi Rosjanin Aleksandr Liesun (268 pkt., rekord olimpijski).

Taekwondo

Karol Robak po dobrej walce przegrał w ćwierćfinale z reprezentującym Belgię Jaouadem Achabem 7-9. Rywal nie wszedł do finału i utalentowany Polak zakończył udział w igrzyskach.