Fot. PZTW
Agnieszka Springwald, Agnieszka Kobus, Monika Ciaciuch i Joanna Leszczyńska/Polski Związek Towarzystw Wioślarskich
Fot. PZTW
Dwa medale polskich osad na ME w Niemczech
Najlepiej w Brandenburgu spisała się czwórka podwójna pań. Maria Springwald, Agnieszka Kobus, Monika Ciaciuch i Joanna Leszczyńska zostały wicemistrzyniami Europy. Nasze zawodniczki uległy jedynie gospodyniom. To kolejny sukces tej osady, która już dawno zapewniła sobie udział w IO w Rio de Janeiro. Przepustkę do Brazylii dało 4. miejsce na ubiegłorocznych MŚ. Rok temu na ME w naszym kraju były trzecie.
Tomasz Więcławski
9 Maj, 2016 15:05

Medal z mistrzostw Starego Kontynentu przywiozły także Weronika Deresz i Joanna Dorociak. One stanęły na najniższym stopniu podium w rywalizacji dwójek podwójnych wagi lekkiej. Nasze panie też jadą do Rio, tak samo jak ich odpowiednicy wśród mężczyzn – Artur Mikołajczewski i Miłosz Jankowski. W Niemczech ta osada zajęła 4. miejsce.

W Niemczech nie startowały mistrzynie Starego Kontynentu w dwójkach podwójnych z ubiegłego roku Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj. Magda jest bowiem kontuzjowana.

–  Następne ważne zawody rozpoczną się 22 maja w Lucernie – informują przedstawiciele Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. – Będzie to ostatnia szansa dla Europejczyków na uzyskanie kwalifikacji olimpijskich. Po krótkiej przerwie w tej szwajcarskiej miejscowości rozegrana zostanie druga runda Pucharu Świata.

Poniżej przedstawiamy wszystkich medalistów ME i wyniki polskich osad.

mężczyźni
jedynka
1. Damir Martin (Chorwacja)                                 8.05,590
2. Mindaugas Griskonis (Litwa)                              8.19,300
3. Ondrej Synek (Czechy)                                    8.25,400

jedynka wagi lekkiej
1. Lukas Babac (Słowacja)                                   7.33,420
2. Konstantin Steinhuebel (Niemcy)                          7.35,540
3. Rajko Hrvat (Słowenia)                                   7.36,720

dwójka podwójna
1. Chorwacja (Martin Sinkovic, Valent Sinkovic)             7.06,330
2. Niemcy (Marcel Hacker, Stephan Krueger)                  7.14,220
3. Litwa (Rolandas Mascinskas, Saulius Ritter)              7.17,790

8. Polska (Adam Wicenciak, Dominik Czaja)                   6.34,000 – 2. miejsce w finale B

dwójka bez sternika
1. Węgry (Adrian Juhasz, Bela Simon jr)                     7.05,700
2. W. Brytania (Alan Sinclair, Stewart Innes)               7.06,280
3. Holandia (Roel Braas, Mitchel Steenman)                  7.06,780

11. Polska (Bartosz Zabłocki, Rafał Hejmej)                  6.58,860 – 5. w finale B

dwójka bez sternika wagi lekkiej
1. W. Brytania (Sam Scrimgeour, Joel Cassells)              7.00,380
2. Dania (Emil Espensen, Jens Vilhelmsen)                   7.03,940
3. Hiszpania (Sergio Perez Moreno, Jesus Gonzalez Alvarez)  7.05,320

8. Polska (Łukasz Stasiewicz, Przemysław Borchardt)         7.11,890 – 2. w finale B

dwójka podwójna wagi lekkiej
1. Irlandia (Gary O’Donovan, Paul O’Donovan)                6.57,760
2. Niemcy (Moritz Moos, Jason Osborne)                      6.59,540
3. Norwegia (Kristoffer Brun, Are Strandli)                 7.00,520
4. Polska (Artur Mikołajczewski, Miłosz Jankowski)          7.05,360

czwórka bez sternika
1. W. Brytania                                              6.18,930
(Alex Gregory, Mohamed Sbihi, George Nash, Constantine Louloudis)
2. Białoruś                                                 6.20,910
(Wadzim Lialin, Dzianis Mihał, Mikołaj Szarłap, Ihor Paszewicz)
3. Francja                                                  6.21,550
(Valentin Onfroy, Benjamin Lang, Michael Marteau, Theophile Onfroy)

czwórka podwójna
1. Estonia                                                  6.29,820
(Andrei Jamsa, Allar Raja, Tonu Endrekson, Kaspar Taimsoo)
2. Litwa                                                    6.31,980
(Dovydas Nemeravicius, Martynas Dziaugys, Dominykas Jancionis, Aurimas Adomavicius)
3. Rosja                                                    6.32,270
(Nikita Morgaczew, Artem Kosow, Władisław Riabcew, Siergiej Fiedorowcew)

7. Polska                                                   6.06,720 – 1. w finale B
(Matusz Biskup, Dariusz Radosz, Dawid Grabowski, Wiktor Chabel)

czwórka bez sternika wagi lekkiej
1. Szwajcaria                                               6.45,240
(Lucas Tramer, Simon Schuerch, Simon Niepmann, Mario Gyr)
2. W. Brytania                                              6.47,730
(Chris Bartley, Mark Aldred, Jono Clegg, Peter Chambers)
3. Niemcy                                                   6.51,660
(Jonathan Koch, Lucas Schaefer, Tobias Franzmann, Lars Wichert)

Polska odpadła w repasażach                                  6.55,370 – 5. w repasażach
(Jerzy Kowalski, Łukasz Siemion, Tomasz Zagórski, Paweł Cieszkowski)

ósemka
1. Niemcy                                                     6.16,650
2. Rosja                                                      6.17,430
3. W. Brytania                                                6.20,390

5. Polska
(Zbigniew Schodowski, Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Robert Fuchs, Krystian Aranowski, Michał Szpakowski,
Marcin Brzeziński, Piotr Juszczak, sternik Daniel Trojanowski) 6.23,140

kobiety
jedynka
1. Magdalena Lobnig (Austria)                               9.22,320
2. Elza Gulbe (Łotwa)                                       9.39,100
3. Sanita Puspure (Irlandia)                                9.44,770

jedynka wagi lekkiej
1. Anja Noske (Niemcy)                                      8.26,750
2. Rungeaja Holmegaard (Dania)                              8.32,540
3. Elisabeth Woerner (Holandia)                             8.37,050

5. Martyna Mikołajczak (Polska)                             8.49,700

dwójka podwójna
1. Białoruś (Julia Biczyk, Tacjana Kuchta)                  8.25,910
2. Niemcy (Julia Lier, Mareike Adams)                       8.28,300
3. Czechy (Kristyna Fleissnerova, Lenka Antosova)           8.31,940

dwójka podwójna wagi lekkiej
1. Holandia (Ilse Paulis, Maaike Head)                      7.40,500
2. Niemcy (Fini Sturm, Marie-Louise Draeger)                7.42,790
3. Polska (Joanna Dorociak, Weronika Deresz)                7.44,880

dwójka bez sterniczki
1. W. Brytania (Helen Glover, Heather Stanning)             7.35,930
2. Niemcy (Kerstin Hartmann, Kathrin Marchand)              7.43,810
3. Rumunia (Madalina Beres, Laura Oprea)                    7.47,180

7. Polska (Anna Wierzbowska, Maria Wierzbowska)             7.32,240 – 1. w finale B

czwórka podwójna

1. Niemcy                                                   7.14,310
(Annekatrin Thiele, Carina Baer, Marie-Catherine Arnold, Lisa Schmidla)
2. Polska                                                   7.18,530
(Maria Springwald, Agnieszka Kobus, Monika Ciaciuch, Joanna Leszczyńska)
3. Ukraina                                                  7.21,120
(Daryna Werchohliad, Ołena Buriak, Anastazja Kożenkowa, Jewgenia Nimczenko)

ósemka
1. W. Brytania                                              6.51,460
2. Holandia                                                 6.51,830
3. Rosja                                                    6.55,430