Fot. rio2016.olympics.com.au
MELBOURNE, AUSTRALIA - JULY 06:  Australian athlete Anna Meares poses at the Stamford Plaza during a portrait session after being announced as the Australian flag bearer for the Opening ceremony of the 2016 Rio Olympic Games, on July 6, 2016 in Melbourne, Australia.  (Photo by Michael Dodge/Getty Images for AOC)
Fot. rio2016.olympics.com.au
Dwukrotna mistrzyni olimpijska w kolarstwie chorążym reprezentacji Australii w Rio
Anna Meares wprowadzi olimpijską ekipę Australii na stadion podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Po raz drugi z rzędu chorążym wybrano kobietę.
Tomasz Kawczyński
7 lipiec, 2016 12:15

W Londynie tę zaszczytną funkcję otrzymała utytułowana koszykarka Lauren Jackson. W tej dekadzie chorążymi byli wcześniej wioślarski mistrz olimpijski James Tomkins (2008) oraz żeglarz Colin Beashei (2004).

32-letnia Meares wybiera się na czwarte igrzyska w karierze. W debiucie w Atenach wygrała rywalizację na 500 m ze startu zatrzymanego oraz zajęła trzecie miejsce w sprincie.

Cztery lata później w sprincie była druga. Ze startem w Pekinie związana jest dramatyczna historia, gdyż siedem miesięcy przed chińskimi igrzyskami podczas zawodów PŚ w Los Angeles kolarka miała poważny wypadek. Złamała jeden z kręgów szyjnych, doznała licznych obrażeń prawego ramienia, więzadeł kolanowych i biodra.

W 2012 roku w Londynie w tej konkurencji zdobyła w końcu złoto, wygrywając w finale z faworytką gospodarzy Victorią Pendleton. Do kolekcji dołożyła jeszcze brąz w drużynowym sprincie.

W tym roku na MŚ w Londynie wywalczyła srebrny medal w keirinie. W sprincie była czwarta indywidualnie oraz drużynowo.

W Rio tradycyjnie Meares wystąpi w dwóch konkurencjach sprinterskich. Jej partnerką w drużynie będzie Stephanie Morton. Australijskie portale podawały, że w związku z obawami związanymi z wirusem Zika zawodniczka poprosiła swą najbliższą rodzinę o pozostanie w domu.

Olimpijska kadra Australii liczy obecnie 388 zawodników, którzy wystąpią w 27 dyscyplinach. Celem będzie poprawienie dorobku z Londynu (8 złotych, 15 srebrnych i 12 brązowych medali). Był to najsłabszy wynik od 1992 roku.