Fot. Facebook Aleksandry Dawidowicz
Aleksandra Dawidowicz
Fot. Facebook Aleksandry Dawidowicz
Dwukrotna polska olimpijka w kolarstwie górskim kończy karierę
Aleksandra Dawidowicz na łamach portalu BikeWorld.pl poinformowała, że kończy ze ściganiem w MTB. 29-latka startowała na igrzyskach w Pekinie i Londynie. Dwukrotnie plasowała się w czołowej dziesiątce.
Tomasz Kawczyński
29 lipiec, 2016 13:30

Urodzona w Kaliszu Polka startowała również na szosie. Była członkinią zespołów Lotto-PZU S.A.,  Halls Professional MTB Team, CCC Polkowice, Bi&Esse-Carrera i SGR Specialized.

W wywiadzie dla wspomnianego portalu zawodniczka stwierdziła dobitnie: – W kolarstwie jestem już 20 lat i uważam, że to doskonały moment na to, aby pójść własną drogą i zmienić coś w swoim życiu – w końcu zaraz trzydziestka!

Później dodała: – Nie po to kończę, aby wracać. Choć ktoś kiedyś powiedział „nigdy nie mów nigdy” to moja odpowiedź brzmi -NIE. Dla mnie coś się skończyło i choć to dobrze przemyślana decyzja, mimo wszystko ciężko jest się z tym pogodzić.

Aleksandra Dawidowicz na igrzyskach w Pekinie zajęła dziesiąte, a w Londynie siódme miejsce. Cztery lata temu pod nieobecność Mai Włoszczowskiej była najlepszą z reprezentantek „Biało-czerwonych”.

Największe sukcesy na arenie międzynarodowej odniosła w 2009 roku. Wywalczyła wówczas zarówno mistrzostwo świata, jak i Europy w kategorii U-23. Wcześniej była brązową medalistką młodzieżowego czempionatu Starego Kontynentu (2008).

W tym sezonie zrezygnowała ze startu w mistrzostwach kraju. Była w składzie reprezentacji Polski na wyścig Tour de Pologne, ale ostatecznie w nim nie pojechała.