worldrugby.org
Fidżi rugby
worldrugby.org
Fidżi wypatruje pierwszego medalu olimpijskiego
Reprezentacja Fidżi po raz drugi z rzędu wygrała klasyfikację końcową World Rugby Sevens Series. W ostatnim turnieju w Londynie uplasowała się na czwartym miejscu. To świetny prognostyk przed Rio, gdzie rugbyści tego kraju położonego na Pacyfiku są jednymi z kandydatów do medali.
Tomasz Kawczyński
24 maj, 2016 15:06
W kategoriach: Aktualności Dyscypliny Rugby

Fidżi debiutowało na Igrzyskach Olimpijskich w 1956 roku. Oprócz Tokio (1964) i Moskwy (1980) od tamtej pory startował w każdej edycji. Cztery lata temu do Londynu reprezentacja liczyła dziewięć osób uczestniczących w sześciu dyscyplinach. Najwyżej była sztangistka Maria Liku, która w kategorii 63 kg zajęła ósme miejsce. Warto jednak dodać, że w tej konkurencji startowało jedynie 10 zawodniczek.

 Igrzyska w Rio już są historyczne dla fidżijskiej reprezentacji. Poza rugbystami na starcie staną również żeńska drużyna w tym sporcie oraz piłkarze. Oznacza to, że ten wyspiarski kraj będzie miał w Brazylii więcej zespołów od Polski.

Rugbyści Fidżi to od lat światowa czołówka, szczególnie w odmianie siedmioosobowej. Zajęli trzecią lokatę w Pucharze Świata w 2013 roku. Nie schodzą z podium World Rugby Sevens Series, trzykrotnie wygrywając te rozgrywki. W sezonie 2015/16 triumfowali w turniejach w ZEA, USA i Hongkongu. Filar kadry Savenaca Rawaca w styczniu podpisał kontrakt z silnym zawodowym z ligi angielskiej, Saracens. Jego reprezentacyjny kolega, Jasa Veremalua, został wybrany najlepszym graczem World Rugby Sevens Series.

W pierwszym od 1924 roku olimpijskim turnieju rugby zagra 12 reprezentacji. Ostatni uczestnik zostanie wyłoniony podczas czerwcowych eliminacji w Monako. Poza Fidżi faworytami do podium będą Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Australia, RPA i USA. Rozgrywki rozpoczynają się 6 sierpnia.