Fot. Marek Biczyk/newspix.
ZURICH 15.08.2014
LEKKOATLETYKA 22 MISTRZOSTWA EUROPY EUROPEAN ATHLETICS CHAMPIONNSHIP
NZ GRZEGORZ SUDOL
FOT MAREK BICZYK NEWSPIX
---
Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl 
mail us: info@newspix.pl
call us: 0048 022 23 22 222
---
Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland
Fot. Marek Biczyk/newspix.
Grzegorz Sudoł nagrodzony medalem… po 7 latach
Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna wysłała do Polskiego Związku Lekkiej Atletyki pismo, w którym poinformowała o weryfikacji wyników Mistrzostw Świata w Berlinie z 2009 roku. W wyniku dyskwalifikacji złotego medalisty, Rosjanina Siergieja Kirdiapkina, brązowy krążek za dystans 50 km otrzyma Grzegorz Sudoł.
Dyscyplinę wspiera:
Jarosław Więcławski
31 maj, 2016 23:09
W kategoriach: Aktualności Lekkoatletyka

Już wcześniej rosyjski chodziarz był ukarany 38-miesięczną dyskwalifikacją, obejmującą okres od października 2012 do grudnia 2015 roku. Rosjanin prócz złota z MŚ, stracił także medal z IO w Londynie. Po potwierdzeniu decyzji na pierwszy stopień podium wskoczył Norweg Trond Nymar, na drugi Hiszpan  Jesús Ángel García, a na trzecie Sudoł. Po zmianie decyzji Polska może szczycić się dziewięcioma medali, jakie zdobyła w Berlinie.

Decyzja po tak długim okresie czasu może zaskakiwać, ale procedura mogła trwać dłużej. Najlepiej wie o tym Szymon Ziółkowski, który w wyniku najnowszej decyzji IAAF nie jest już brązowym medalistą MŚ w Helsinkach z 2005 roku, ale srebrnym. Znów zdyskwalifikowano zwycięzcę zawodów – Białorusina Iwana Cichana. Młociarz stracił także złoto z Aten z 2004 roku oraz krążek tego samego koloru z ME w 2006. Po weryfikacji wyników na liście z Helsinek na pierwszym miejscu widnieje inny Białorusin – Wadim Diewiatowski. Z brązowego krążka może się cieszyć Niemiec Markus Esser.