W Warszawie zobaczymy kończącego karierę Tomasza Majewskiego, Pawła Fajdka, Piotra Małachowskiego, Konrada Bukowieckiego, Roberta Soberę oraz Anitę Włodarczyk czy Ewę Swobodę. Na starcie pojawią się również sportowcy niepełnosprawni, którzy po kilku dniach odlecą do Brazylii na Igrzyska Paraolimpijskie.
Ogółem rozegranych zostanie siedem konkurencji (rzut dyskiem, rzut młotem, pchnięcie kulą, skok wzwyż, skok o tyczce oraz biegi na 100 m i 100/110 m przez płotki). Początek zawodów zaplanowano na 16:30, a zakończenie po trzech godzinach.
Podczas środowej konferencji prasowej szczegóły imprezy zaprezentowała Anna Herba z Fundacji Kamili Skolimowskiej. – Jesteśmy niezwykle dumni i szczęśliwi, że memoriał jej imienia stał się prawdziwym świętem sportu, które przyciąga nie tylko gwiazdy, ale także tłumy kibiców – cytuje jej wypowiedź oficjalna strona Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Dodała też, że po raz pierwszy wstęp dla kibiców będzie bezpłatny, a organizatorzy spodziewają widowni w granicach 30 tysięcy.
Obecni byli również przedstawiciele tytularnego sponsora mityngu, Totalizatora Sportowego, władz miasta, spółki zarządzącej stadionem oraz Małachowski i Bukowiecki.
Nasz mistrz świata i Europy w rzucie dyskiem powiedział: – W Rio mogę realnie myśleć o złotym medalu, bo nie ma się co oszukiwać – za cztery lata w Tokio będę już takim „sportowym dziadkiem”. Z kim będę walczył i jaki wynik będzie potrzebny do złota – nieważne. Ważne, żeby wygrać. Po igrzyskach, poza LOTTO Warszawskim Memoriałem Kamili Skolimowskiej, wystartuję jeszcze na mityngu Diamentowej Ligi. I jeśli zdobędę diament, ponownie przekażę go na licytację dla potrzebujących dzieci.
Najlepszy junior świata w pchnięciu kulą podkreślał, że chce być godnym następcą Majewskiego, a w Rio chce poprawić rekord życiowy, a w sprzyjających okolicznościach powalczyć nawet o podium.
Memoriał Kamili Skolimowskiej organizowany jest od 2009 roku. Początkowo na stadionie Skry, potem Orła. Na Narodowym gości od 2014 roku. W zeszłorocznej edycji kibice poza polskimi lekkoatletami oklaskiwali m.in. Asafę Powella, Bohdana Bondarenkę, LoLo Jones i Marię Kucziną. Paweł Fajdek młotem rzucił 81.99 m, a paraolimpijczyk Bartosz Tyszkowski ustanowił w swojej kategorii rekord świata dyskoboli.