Fot. ZPRP.
jklempel
Fot. ZPRP.
Historia jedynego krążka piłkarzy ręcznych
Na najważniejszej imprezie czterolecia szczypiorniści zdobyli medal tylko raz. Był to brąz w Montrealu w 1976 roku. Przypomnijmy przebieg tamtego turnieju.
Rafał Wiśniewski
30 czerwiec, 2016 14:24
W kategoriach: Bez kategorii

 

Dwa lata wcześniej na MŚ w NRD Polacy zostali rewelacją turnieju, zajmując czwarte miejsce. Wygrali na nim ze Szwecją, Hiszpanią, Czechosłowacją oraz Danią. W meczu o brązowy medal, przegrali minimalnie 16:18 z Jugosławią. Jednym z najlepszym strzelców turnieju został Jerzy Klempel.

Do Kanady Polacy pojechali już jako jedni z faworytów. I nie zawiedli. Grali świetnie już od pierwszego meczu, w którym pokonali Węgrów 18:16. Następnie wygrali z Czechosłowacją 21:18 i Z USA 26:20. Wygrali również z reprezentacją Tunezji 26:12, ale rywale wycofali się po dwóch spotkaniach i wyniki meczów z ich udziałem zostały anulowane. O awans do finału olimpijskiego zagrali z mistrzami świata Rumunami. Niestety ten mecz przegrali 15-17, ale porażkę powetowali sobie w meczu z RFN. Zwycięstwo nad szczypiornistami z zachodnich Niemiec 21:18 pozwoliło sięgnąć im po brązowe medale. Mistrzem olimpijskim została drużyna ZSSR, która w decydującym meczu pokonała Rumunię 19:15.

Warto nadmienić, że podczas tamtych zawodów, jedyny raz w historii, Polakom udało się wywalczyć aż trzy krążki w sportach drużynowych. Oprócz piłkarzy ręcznych, ze złota cieszyli się siatkarze, a ze srebra piłkarze nożni.

Miejmy nadzieję, że w końcu powrócimy na medalową ścieżkę w tej konkurencji. Medale zdobyte podczas mistrzostwa świata w poprzednich edycjach: w roku 2007, 2009 i 2015 pozwalają o tym marzyć. Drużynę ze Sławkiem Szmalem, Kamilem Syprzakiem i Karolem Bieleckim na czele stać na powtórzenie lub nawet poprawienie wyniku z Montrealu.

Skład brązowych medalistów igrzysk olimpijskich w piłce ręcznej – Montreal 1976:

Henryk Rozmiarek, Zdzisław Antczak, Janusz Brzozowski, Piotr Cieśla, Jan Gmyrek, Alfred Kałuziński, Jerzy Klempel, Zygfryd Kuchta, Jerzy Melcer, Ryszard Przybysz, Andrzej Sokołowski, Andrzej Szymczak, Włodzimierz Zieliński oraz Mieczysław Wojczak.

Zobaczcie relację z meczu finałowego tego turnieju i porównajcie sobie, jak wtedy wyglądała piłka ręczna.

A tutaj znajdą Państwo reportaż o jednej z gwiazd tej drużyny – Jerzym Klempelu:

http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/45810/Kukus-historia-Jerzego-Klempela-REPORTAZ