Fot. legia.com.
Fot. legia.com.
Janusz Pyciak-Peciak – pierwszy polski mistrz olimpijski w pięcioboju nowoczesnym
Pięciobój nowoczesny jest obecny w programie olimpijskim nieprzerwanie od 1912 roku. Reprezentantom Polski dopiero w 1976 roku w Montrealu udało się stanąć na podium. Od razu przypadł nam złoty medal, a autorem sukcesu był Janusz Pyciak-Peciak.
Tomasz Kawczyński
30 czerwca, 2016 20:00

 

Urodzony w 1949 roku w Warszawie zaczynał uprawianie sportu od pływania. Jako junior osiągał również sukcesy w piłce wodnej. Jednocześnie ciągnęło go do innych dyscyplin. Uczestniczył w treningach lekkoatletycznych.

Dopiero w wieku 19 lat związał się z pięciobojem nowoczesnym. Doskonale łączył umiejętności potrzebne we wszystkich konkurencjach. Na pierwsze igrzyska pojechał w 1972 roku. W Monachium miał problemy podczas strzelania i zajął ostatecznie 21. miejsce. W drużynie Polacy uplasowali się na ósmej pozycji.

Do momentu udziału IO w Montrealu Pyciak-Peciak nigdy nie był na podium MŚ. W Kanadzie po czterech konkurencjach zajmował piąte miejsce. W biegu przełajowym odrobił jednak z nawiązką stratę do reprezentanta ZSRR Pawła Liedniewa i w ostatecznej klasyfikacji uzyskał nad nim przewagę 35 punktów. Niewiele brakowało, by “Biało-czerwonym” udało się również zdobyć w rywalizacji drużynowej. Po słabszym występie Krzysztofa Trybusiewicza zajęli jednak czwarte miejsce.

Kolejne lata po Montrealu to najlepszy okres w karierze polskiego pięcioboisty. W 1977 roku w San Antonio zdobył dwa złote medale (indywidualnie i drużynowo). Rok później w Jönköping Polacy byli najlepsi zespołowo, a Pyciak-Peciak samodzielnie zajął drugie miejsce. Kolejne srebro dołożył do dorobku w 1979 roku w Budapeszcie.

Na igrzyska w Moskwie jechał jako faworyt, ale wrócił bez krążka. Indywidualnie uplasował się na szóstej pozycji, a drużynowo polska ekipa znów była czwarta.

W 1981 roku Polska organizowała mistrzostwa świata. Na wybudowanych kilka lat wcześniej obiektach w lubuskim Drzonkowie gospodarze zdominowali rywalizację mężczyzn. Pyciak-Peciak wygrał indywidualnie, cieszył się również ze złota w drużynie.

Bojkot igrzysk w Los Angeles pozbawił mistrza olimpijskiego z Montrealu możliwości pięknego zakończenia kariery. Pyciak-Peciak zdecydował się wówczas na wyjazd do Stanów Zjednoczonych i zajecie się tam pracą trenerską.

Prowadzi szkołę szermierczą oraz kadrę narodową USA w pięcioboju nowoczesnym w ośrodku w Colorado Springs. Jedna z jego podopiecznych, Margaux Isaksen, zajęła czwarte miejsce na igrzyskach w Londynie. Działa również w Międzynarodowej Unii Pięcioboju Nowoczesnego (UIPM) jako dyrektor sportowy.

Olimpijskie sukcesy Pyciaka-Peciaka powtórzył po 16 latach Arkadiusz Skrzypaszek, wygrywając w Barcelonie zarówno indywidualnie, jak i w drużynie.

źródło: Olimpijski.pl/sport.tvp.pl