FOT. JAKUB PIASECKI / CYFRASPORT / NEWSPIX.PL
16.06.2016 POZNAN TOR REGATOWY MALTA PUCHAR SWIATA W WIOSLARSTWIE, WORLD ROWING CUP POZNAN 2016 
NZ (L)  MAGDALENA FULARCZYK  , (P)  NATALIA MADEJ  
FOTO JAKUB PIASECKI / CYFRASPORT / NEWSPIX.PL
---
Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl 
mail us: info@newspix.pl
call us: 0048 022 23 22 222
---
Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland
FOT. JAKUB PIASECKI / CYFRASPORT / NEWSPIX.PL
Jedno polskie zwycięstwo podczas PŚ w wioślarstwie w Poznaniu
Na Torze Regatowym Malta w Poznaniu od piątku do niedzieli rozegrano ostatnie w tym roku zawody wioślarskiego Pucharu Świata. Spośród reprezentantów gospodarzy jedyne zwycięstwo zanotowała kobieca dwójka podwójna.  
Tomasz Kawczyński
19 czerwiec, 2016 17:09

 

Zawodniczki RTW LOTTO Bydgostia – Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj – w finałowym wyścigu nie dały szans dwójkom z Nowej Zelandii, Francji, Białorusi, Wielkiej Brytanii oraz Australii. Polki objęły prowadzenie na półmetku rywalizacji i nie oddały go już do końca. Uzyskały czas 6:47.75 i wyprzedziły wioślarki z Antypodów o niemal trzy sekundy. „Biało-czerwone” powtórzyły tym samym pucharowe zwycięstwo z Varese z kwietnia.

Z pozostałych ośmiu polskich osad jeszcze dwóm udało się wskoczyć na podium.

W nieolimpijskiej konkurencji jedynek wagi lekkiej na trzecim miejscu uplasował się Jerzy Kowalski. Polak przegrał z Włochem Pietro Rutą oraz Chorwatem Luką Radoniciem, ale wyprzedził rywali z Niemiec, Słowenii i Norwegii. Wioślarz Gopła Kruszwica to mistrz ubiegłorocznej Uniwersjady, w Poznaniu nie był widziany w gronie faworytów, a mimo to uzyskał wartościowy rezultat.

Na najniższym stopniu podium stanęła również męska czwórka podwójna w składzie Wiktor Chabel, Mateusz Biskup, Dariusz Radosz i Mirosław Ziętarski. Zawodnicy prowadzeni przez utytułowanego trenera Aleksandra Wojciechowskiego w finale długo płynęli na drugiej pozycji, tylko za Australią. Ostatecznie musieli jeszcze uznać wyższość osady niemieckiej. Oby powtórzyli to osiągnięcie w Rio.

W konkurencjach olimpijskich do finału awansowały jeszcze trzy polskie osady. Na czwartej pozycji regaty ukończyły czwórka podwójna kobiet (Monika Ciaciuch, Maria Springwald, Joanna Leszczyńska, Agnieszka Kobus) oraz ósemka mężczyzn (Zbigniew Schodowski, Mateusz Wilangowski, Marcin Brzeziński, Robert Fuchs, Mikołaj Burda, Piotr Juszczak, Michał Szpakowski, Krystian Aranowski i Daniel Trojanowski). Na piątym miejscu do mety przypłynęła dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet (Joanna Dorociak, Weronika Deresz).

Najlepsze w finale B w rywalizacji dwójek bez sterniczki były siostry Wierzbowskie, Anna  i Maria.

Łącznie w Poznaniu wystartowało ponad 800 zawodników i zawodniczek z 48 krajów. Z czołowych ekip zabrakło jedynie Amerykanów. Najwięcej zwycięstw odniosła Nowa Zelandia (6).