Fot. fanpage Wojciecha Wojdaka
wojdak_fanpage
Fot. fanpage Wojciecha Wojdaka
ME w Londynie: Mamy kolejne kwalifikacje!
W eliminacjach mistrzostw Europy na dystansie 200 metrów stylem dowolnym Kacper Majchrzak uzyskał czas 1:47,59 i tym samym osiągnął minimum olimpijskie na Igrzyska w Rio. Drugą już kwalifikacje wywalczył Wojciech Wojdak - tym razem na dystansie 1500 metrów stylem dowolnym.
Karol Żebrowski
17 maj, 2016 14:38

Wojdak w dniu wczorajszym świetnie popłynął na 400 metrów o czym pisaliśmy tutaj. Dzisiejszego poranka na dystansie zdecydowanie dłuższym, również potwierdził swoją dobrą formę i z czasem 15:06,56 zagwarantował drugą kwalifikacje na Igrzyska. Nieco gorzej poszło Filipowi Zaborowskiemu, który „wykręcił” 15:20.68 i nie udało mu się awansować do finałów oraz uzyskać kwalifikacji. Czas wymagany przez PZP na tym dystansie wynosi 15:14,97.

Kacper Majchrzak, który dziś rano również wywalczył minimum, startował w ostatnim biegu eliminacyjnym. Pływacy od początku narzucili bardzo mocne tempo i szybko stało się jasne, że to wyścig ósmy będzie najszybszym. Ostatecznie wygrał Belg Glenn Surgeloose, którego czas okazał się najlepszym w eliminacjach (1:46,93). Na trzecim miejscu finiszował Kacper i dzięki dobremu tempu nie tylko wywalczył awans do wieczornego półfinału, ale również osiągnął minimum olimpijskie wymagane przez PZP.

W tej samej konkurencji startował również Kacper Klich, jednak 22-latkowi nie udało się zakwalifikować do dalszej rywalizacji (1:49.97).

Podobny los spotkał nasze pływaczki na 100 metrów grzbietem – Dominikę Sztanderę i Weronikę Paluszek. Obie panie zakończyły swój start na odległych pozycjach.

Nie powiodło się także Marcinowi Tarczyńskiemu i Marcinowi Cieślakowi, którzy walczyli w porannych eliminacjach na 200 metrów stylem zmiennym. Tarczyński w swoim biegu eliminacyjnym był czwarty (2:03.06), zaś Cieślak piąty (2:02.09). Minimum olimpijskie wyznaczone przez PZP na tym dystansie wynosi 2:00,28.

Zabraknie także naszej przedstawicielki na 100 metrów stylem dowolnym kobiet. Żadna z czterech naszych pływaczek – Wioletta Orczykowska, Anna Dowgiert, Aleksandra Urbańczyk i Diana Sokołowska – nie zdołała awansować do kolejnej fazy rywalizacji.