W jeździectwie, gdzie rywalizują ze sobą kobiety i mężczyźni, na najwyższym stopniu podium stawali Charlotte Dujardin (Wielka Brytania, ujeżdżenie), Michael Jung (WKKW, Niemcy) oraz Steve Guerdat (Szwajcaria, skoki przez przeszkody).
Złote medale w rywalizacji pięcioboistów wywalczyli Czech David Svoboda oraz Litwinka Laura Asadauskaitė. Z kolei w triathlonie triumfowali reprezentant Wielkiej Brytanii Alistair Brownlee i startująca dla Szwajcarii.
Cała trójka jeździeckich mistrzów olimpijskich z Londynu wystartuje na tegorocznych igrzyskach. Na dodatek Dujardin wybiera się do Rio z tym samym koniem, obecnie 14-letnim Valegro, który ma zakończyć karierę sportową.
Brytyjka wygrała mistrzostwa Europy w 2013 i 2015 roku. Zdobyła też trzy medale, w tym dwa złota, na Światowych Igrzyskach Jeździeckich 2014. Na początku lipca triumfowała na zawodach w Hartpury, wcześniej była wysoko w Jerez de la Frontera i Keysoe. Nie zdecydowała się natomiast na start w marcowym finale Pucharu Świata, mimo że jako zeszłoroczna zwyciężczyni miała zagwarantowaną „dziką kartę”. W rankingu FEI zajmuje dopiero 46. lokatę, ale ma to związek z jej ograniczonymi występami, a nie kiepską formą.
Michael Jung po igrzyskach w Londynie również mógł pochwalić się znaczącymi osiągnięciami (dwa indywidualne mistrzostwa Europy, drużynowy triumf w Światowych Igrzyskach Jeździeckich). Aktualny lider światowego rankingu w tym roku wygrał już dwa najwyżej punktowane imprezy cyklu CCI (Concours Complet International) – Rolex Kentucky i Badminton Horse Trials. Pod koniec ubiegłego miesiąca startował na zawodach w Strzegomiu, największej jeździeckiej imprezie w Polsce, gdzie uplasował się w czołowej piątce.
Steve Guerdat to aktualnie numer 19 na świecie. Szwajcar pokazał klasę wygrywając finał PŚ w Göteborgu. Był to jego triumf z rzędu. Tym osiągnięciem potwierdził przynależność do czołówki, choć w poprzednich sezonach nie zawsze udawało się wskakiwać na podium.
Złota z Londynu będą również bronić Svoboda i Asadauskaitė. Czech przebijał się na igrzyska przez ME 2015, gdzie zajął czwarte miejsce. Litwinka okazała się najlepsza w zeszłorocznym finale PŚ i to dało jej olimpijską przepustkę.
W tym sezonie pięcioboiści rywalizowali już w mistrzostwach świata i Europy. Svobody, zajmującego obecnie 25. miejsce w rankingu UIPM, zabrakło w obu imprezach. Numer 2 na świecie Asadauskaitė wystartowała zarówno w Moskwie (MŚ), jak i Sofii (ME). Podczas czempionatu globu była czwarta indywidualnie, a ze stolicy Bułgarii przywiozła dwa złote medale (ind., drużynowo).
W Rio de Janeiro nie zabraknie również triathlonowych mistrzów z 2012 roku. Alistair Brownlee po serii słabszych występów w czerwcu wygrał zawody z cyklu ITU World Triathlon Series w Leeds. W kontekście igrzysk potwierdził dobrą dyspozycję już na początku lipca w Sztokholmie.
Nicola Spirig rok temu przywiozła z Baku złoty medal Igrzysk Europejskich. Jej występ w Rio stanął pod znakiem zapytania po wiosennym wypadku i złamaniu ręki, które zakończyło się operacją. Szwajcarka wróciła jednak do zdrowia i tydzień temu na Twitterze pozdrawiała kibiców i zachęcała do dopingu w Rio.
Cała siódemka omawianych mistrzów olimpijskich będzie walczyć o ponowny triumf. Najszybciej do rywalizacji wkroczą zawodnicy uprawiający jeździectwo. W drugim tygodniu igrzysk o medale powalczą specjaliści w pięcioboju nowoczesnym i triathlonie.