Fot. Redakcja
Fot. Redakcja
Medaliści z Londynu po czterech latach – Lekkoatletyka (2)
Jeden z dwóch polskich złotych medali na igrzyskach w Londynie wywalczył na stadionie lekkoatletycznym Tomasz Majewski. Kulomiot obronił tytuł z Pekinu, a występem w Rio de Janeiro zamierza zakończyć swoją bogatą karierę. W Brazylii zobaczymy jeszcze 16 innych indywidualnych mistrzów olimpijskich sprzed czterech lat. Większość z nich prezentuje w tym sezonie wysoką formę.
Dyscyplinę wspiera:
Tomasz Kawczyński
25 lipca, 2016 16:33

Do Rio nie pojedzie Iwan Uchow (mistrz olimpijski w skoku wzwyż). Jest to związane oczywiście z wykluczeniem wszystkich rosyjskich lekkoatletów z igrzysk. Amerykańskich kwalifikacji w biegu na 110 metrów przez płotki nie przebrnął Aries Merritt. On jest jednak usprawiedliwiony, gdyż latem ubiegłego roku przeszedł operację przeszczepienia nerki. Pod koniec kwietnia tego roku karierę oficjalnie zakończył pochodzący z Dominikany Félix Sánchez (triumfator na dystansie 400 m ppł.).

Spośród mistrzów z Londynu w tegorocznych tabelach światowych prowadzą David Rudisha (Kenia, 800 m; 1:43.35), Mo Farah (Wielka Brytania, 5000 m; 12:59.29), Renaud Lavillenie (Francja, skok o tyczce; 5.96), Christian Taylor (USA, trójskok; 17.78) oraz Ashton Eaton (USA, dziesięciobój; 8750).

Na drugim miejscu są Kirani James (Grenada, 400 m; 44.08) oraz Farah na dystansie 10000 m (26:53.71), na trzecim Robert Harting (Niemcy, rzut dyskiem; 68.04).

Hegemonem na bieżni nie jest w tym sezonie Usain Bolt (4. na 100 m; 9.88 oraz 5. na 200 m; 19.89), ale Jamajczyk jest pewny siebie i zapowiada walkę o trzy złote medale. Jeśli uda mu się ta sztuka, to powiększy swoją kolekcję olimpijskich trofeów do dziewięciu krążków.

Miejsca w tabelach pozostałych indywidualnych triumfatorów IO 2012: 4. Taoufik Makhloufi (Algieria, 800 m; 3:31.35), 9. Ezekiel Kemboi (Kenia, 3000 m z przeszkodami; 8:14.19), 7. Greg Rutherford (Wielka Brytania, skok w dal; 8.31), 9. Keshorn Walcott (Trynidad i Tobago, rzut oszczepem; 86.35), 16. Krisztián Pars (Węgry, rzut młotem; 77.38).

Na mistrzostwach Europy triumfował tylko Rutherford. Wszyscy pamiętamy pechowy start Lavillenie. Do Amsterdamu nie wybrali się Farah, Pars i Harting. W mistrzostwach USA najlepszy był Eaton.

Najlepszy tegoroczny wynik Tomasza Majewskiego (20.84) plasuje go na 17. pozycji wśród kulomiotów. Doświadczony lekkoatleta zrezygnował ze startu w stolicy Holandii, przygotowując się jedynie do Rio.

Jeśli chodzi o Diamentową Ligę to po cztery zwycięstwa mają na koncie w tym sezonie Lavillenie i Taylor. Obaj triumfowali w ostatnim mityngu w Londynie. Dwukrotnie triumfowali James oraz Farah (5000 m). Jeden raz na pierwszym miejscu plasowali się Bolt, Rudisha, a także Rutherford.

Grono złotych medalistów uzupełnią przedstawiciele konkurencji, które jedynie kończą się na stadionie, a rozgrywane są na ulicach miast – Stephen Kiprotich (Uganda, maraton) oraz chodziarz Chen Ding (Chiny, 20 km) i Jared Tallent (Australia, 50 km). W ich wypadku wyniki sprzed igrzysk nie są miarodajne, a zawodnicy przygotowują się tylko do startu w konkretnej imprezie.

Na koniec naszego podsumowania warto zwrócić uwagę, że rok temu na mistrzostwach świata w Pekinie mistrzowie olimpijscy z Londynu triumfowali aż w dziewięciu konkurencjach. Dwukrotnie ta sztuka udała się Boltowi i Farahowi. Na najwyższym stopniu podium stawali jeszcze Rudisha, Kemboi, Rutherford, Taylor oraz Walcott. W Rio również będą się liczyć w walce o złoto.