Fot. Facebook Leurisa Pupo
leuris pupo
Fot. Facebook Leurisa Pupo
Medaliści z Londynu po czterech latach – Łucznictwo i strzelectwo
Kolejny odcinek naszego zestawienia na temat sytuacji złotych medalistów IO 2012 w przeddzień igrzysk w Rio będzie poświęcony dwóm dyscyplinom, którego wymagają celnego oka, pewnej ręki i doskonałej koncentracji – łucznictwu i strzelectwu. W pierwszej z nich rozgrywa się wśród pań i panów zawody indywidualne i drużynowe, w drugiej do rozdania jest dziewięć kompletów medali u mężczyzn oraz sześć u kobiet.
Tomasz Kawczyński
26 lipiec, 2016 14:55

W Londynie na najwyższym stopniu podium stawali indywidualnie łucznicy z Korei Południowej –  Oh Jin-hyek i Ki Bo-bae.

Na olimpijskiej strzelnicy u mężczyzn wygrywali Alin Moldoveanu (Rumunia, karabin pneumatyczny 10 m), Siergiej Martynow (Białoruś, karabin małokalibrowy leżąc 50 m), Niccolo Campriani (Włochy, karabin małokalibrowy trzy postawy 50 m), Leuris Pupo (Kuba, pistolet szybkostrzelny 25 m), Jin Jong-oh (Korea Płd., pistolet pneumatyczny 10 m i pistolet dowolny 50 m), Giovanni Cernogoraz (Chorwacja, trap), Vincent Hancock (USA, skeet) i Peter Wilson (Wielka Brytania, podwójny trap), a u kobiet Yi Siling (Chiny, karabin pneumatyczny 10 m), Jamie Lynn Gray (USA, karabin małokalibrowy trzy postawy 50 m), Guo Wenjun (Chiny, pistolet pneumatyczny 10 m), Kim Jang-mi (Korea Płd., pistolet sportowy 25 m), Kim Rhode (USA, skeet) oraz Jessica Rossi (Włochy, trap).

Ogromna konkurencja w łuczniczej kadrze Korei Południowej spowodowała, że do Rio nie pojedzie Oh Jin-hyek. 34-latek jeszcze w zeszłym roku był w drużynie, która triumfowała w MŚ. W obecnym sezonie nie otrzymał powołania na igrzyska.

Ki Bo-bae jest z kolei jedyną zawodniczką z kobiecej kadry, która pamięta poprzednią olimpiadą. 28-letnia zawodniczka to aktualna indywidualna mistrzyni świata z Kopenhagi. W światowym rankingu zajmuje obecnie trzecią lokatę za swoją rodaczką Choi Mi-sun oraz Tajwanką Tan Ya-ting. W tym sezonie odpadała w ćwierćfinałach zawodów PŚ w Antalyi oraz Medellin.

W rywalizacji w strzelectwie zabraknie trzech mistrzów z Londynu. Kariery zakończyli już Martynow (obecnie trener białoruskiej kadry) oraz Wilson i Gray (występowała później pod nazwiskiem Corkish).

W zawodach Pucharu Świata w 2016 roku najlepiej spisywał się Jin Jong-oh. Koreańczyk w rywalizacji w pistolecie dowolnym triumfował w Baku. Był też drugi w Rio de Janeiro oraz dwukrotnie trzeci.

Wśród pań w Bangkoku triumfowały Yi Siling i Guo Wenjun. Druga z reprezentantek Chin była też trzecia w Monachium.

Na podium w PŚ stawali również Cernogoraz (3. Nikozja), Hancock (3. San Marino) oraz Kim Jang-mi (3. Baku) i Rhode (2. Rio de Janeiro).

Mistrzom olimpijskim nie powiodło się na lipcowych ME w skeecie i trapie we włoskim Lonato. Zarówno Cernogoraz, jak i Rossi zakończyli rywalizację na siódmych pozycjach.