Fot. Paweł Skraba
polska-francja_male-102
Fot. Paweł Skraba
Medaliści z Londynu po czterech latach – Piłka ręczna
Francuzi i Norweżki triumfowali w turniejach olimpijskich podczas igrzysk w 2012 roku. Obie reprezentacje w stolicy Wielkiej Brytanii obronił mistrzowskie tytuły z Pekinu. W Rio będą głównymi faworytami do kolejnych złotych medali.
Dyscyplinę wspiera:
Tomasz Kawczyński
27 lipiec, 2016 16:36

 

„Trójkolorowi” nadal prowadzeni są przez Claude’a Onestę. Od poprzednich igrzysk wygrali mistrzostwa Europy 2014 oraz mistrzostwa świata 2015. Poza podium wylądowali na mundialu przed trzema laty oraz w czasie tegorocznego czempionatu Starego Kontynentu w Polsce.

Na ME Francja grała w „polskiej” grupie. Po wygranej z Macedonią i Serbią przyszła niespodziewana porażka z „Biało-czerwonymi” (25-31). Skomplikowało to sytuację reprezentacji w kolejnej fazie.

W II rundzie obrońcy tytułu nie mogli już pozwolić sobie na żadne potknięcie. Rozpoczęli od zwycięstw nad Białorusią i Chorwacją, w decydującym spotkaniu zatrzymała ich rewelacja turnieju, Norwegia. Porażka 24-29 zamknęła drogę do półfinału. Pozostała walka o piąte miejsce (wygrana z Danią).

W porównaniu ze składem z Londynu na igrzyskach nie zobaczymy aż dziewięciu zawodników – Jérôme’a Fernandeza, Didiera Dinarta, Xaviera Baracheta, Guillaume’a i Bertranda Gille’ów, Guillaume’a Joli, Samuela Honrubii, Daoudy Karaboué oraz Williama Accambraya.

Zastąpili ich młodsi, niemniej utalentowani, jak Kentin Mahé, Mathieu Grébille czy Valentin Porte.

O kolejne olimpijskie złoto powalczą natomiast doświadczeni Thierry Omeyer, Nikola Karabatić, Luc Abalo, Cédric Sorhaindo czy Daniel Narcisse. Ta piątka to filary „Trójkolorowych” i od ich dysypozycji będzie zależeć końcowy wynik.

Francja w grupie zagra kolejno z Tunezją, Katarem, Argentyną, Chorwacją oraz Danią.

Norweskie szczypiornistki jadą na siódme igrzyska w historii. Do tej pory tylko w 1996 roku nie stanęły na podium. Mają w dorobku dwa złote, dwa srebrne i jeden brązowy medal.

Są aktualnymi mistrzyniami świata oraz Europy. W grudniu w Danii wygrały czempionat globu, pokonując w finale 31-23 Holandię. Wcześniej po dogrywce ograły w półfinale Rumunię, a w 1/4 finału zwyciężyły w spotkaniu z wicemistrzyniami olimpijskimi, Czarnogórkami.

W najlepszej siódemce turnieju znalazły Nora Mørk, Stine Bredal Oftedal i Heidi Løke – tylko ta ostatnia pamięta złoto z Londynu. W kadrze olimpijskiej jest jeszcze sześć jej koleżanek sprzed czterech lat – Kari Aalvik Grimsbø, Ida Alstad, Katrine Lunde, Linn-Kristin Riegelhuth Koren, Amanda Kurtović i Camilla Herrem.

Trenerem kadry od 2009 roku pozostaje Islandczyk Thorir Hergeirsson.

Norweżki rywalizację w Rio rozpoczną od meczu z reprezentacją Brazylii. Potem ich przeciwniczkami będą Hiszpanki, Angolki, Czarnogórki i Rumunki.