Fot. Olimpik/NEWSPIX.PL
2013.8.3, Barcelona  ,  MS w plywaniu , FINA World Championships  Missy Franklin (USA) - zloty medal na 200m stylem grzbietowym   FOT. Zhang Hao / Xinhua News Agency / Action Press / Foto Olimpik/NEWSPIX.PL POLAND ONLY
---
Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl 
mail us: info@newspix.pl
call us: 0048 022 23 22 222
---
Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland
Fot. Olimpik/NEWSPIX.PL
Medaliści z Londynu po czterech latach – Pływanie (2)
W drugiej odsłonie poświęconej pływaniu przyjrzymy się triumfatorkom IO 2012. Panie na basenie startowały w 13 konkurencjach indywidualnych. Poza tym jeden komplet medali został przyznany w rywalizacji na otwartym akwenie, a dwa w pływaniu synchronicznym.
Tomasz Kawczyński
2 sierpień, 2016 10:52

Trzy zawodniczki wywalczyły po dwa złote medale w konkurencjach indywidualnych – Ranomi Kromowidjojo (Holandia, 50 i 100 m dowolnym), Missy Franklin (USA, 100 i 200 m grzbietowym) oraz Ye Shiwen (Chiny, 200 i 400 m zmiennym). Amerykanka dołożyła jeszcze dwa zwycięstwa w sztafetach. W pływaniu synchronicznym najlepsze były Rosjanki – zarówno w duecie, jak i drużynie na najwyższym stopniu podium stanęły Natalia Iszczenko oraz Swietłana Romaszina.

Grono triumfatorek z Londynu uzupełniają Allison Schmitt (USA, 200 m dowolnym), Camille Muffat (Francja, 400 m dowolnym), Katie Ledecky (USA, 800 m dowolnym), Rūta Meilutytė (Litwa, 100 m klasycznym), Rebecca Soni (USA, 200 m klasycznym), Dana Vollmer (USA, 100 m motylkowym), Jiao Liuyang (Chiny, 200 m motylkowym) oraz Éva Risztov (Węgry, 10 km otwarty akwen).

Z tej zaszczytnej listy trzech pań nie zobaczymy w Rio. Szczególnie tragiczna jest historia Camille Muffat. Francuzka w marcu 2015 roku uczestniczyła w reality show w Argentynie. Poniosła śmierć w wypadku lotniczym gdy dwa helikoptery zderzyły się w powietrzu.

Na początku 2014 roku karierę oficjalnie zakończyła Soni. Na arenie międzynarodowej nie startuje już Jiao Liuyang.

Pozostałe panie jadą na igrzyska, choć Schmitt po nieudanym występie w kwalifikacjach olimpijskich pozostaje jedynie start w sztafetach w stylu dowolnym. Dominatorką w Omaha była Ledecky – zwyciężczyni na trzech dystansach (200, 400, 800 m kraulem). Dwukrotnie drugie miejsca zajmowała Franklin, a przepustkę na igrzyska wywalczyła też Vollmer.

Na ME w Londynie trzy medale zdobyła Kromowidjojo. Holenderka pobiła rekord mistrzostw na 50 m dowolnym. Była też druga na dystansie dwukrotnie dłuższym. Kolejne złoto dołożyła w sztafecie. Meilutytė nie rywalkom szans na 100 m klasycznym.

W pływaniu synchronicznym po trzy triumfy zanotowały Iszczenko oraz Romaszina. Ta pierwsza okazała się najlepszą Europejką w solowym programie dowolnym, a druga w programie technicznym. Obie Rosjanki połączyły siły i zwyciężyły w dwóch konkurencjach przewidzianych dla duetów.

Risztov, która w Rio powalczy też na olimpijskim basenie (800 m dowolnym), w tym roku zdobyła już w holenderskim Hoorn brązowy medal w rywalizacji drużynowej podczas ME na otwartym akwenie.

Wolna od międzynarodowych imprez była do tej pory Ye Shiwen. Chinka, która ostatnie sezony miała nieudane, świetnie zaprezentowała się na krajowych zawodach kwalifikacyjnych. Zabrakło jej zaledwie 22 setnych sekundy do najlepszego wyniku w historii na 400 m zmiennym. Przed igrzyskami 20-latka trenowała w Stanach Zjednoczonych, a wywiadzie dla NBC zapowiadała, że jest to jej ostatni start olimpijski.

Warto jeszcze wspomnieć, że Katie Ledecky ustanowiła jeden z dwóch tegorocznych rekordów świata. 17 stycznia podczas Pro Swim Series w Austin przepłynęła dystans 800 metrów stylem dowolnym w czasie 8:06.68.