Fot. ZUMA/NEWSPIX.PL
LONDON, Aug. 4, 2012  Miroslava Knapkova of Czech Republic competes during women's single sculls final contest of rowing event, at London 2012 Olympic Games in London, Britain, on August 4, 2012. Miroslava Knapkova of Czech Republic won gold medal. (Credit Image: © Cheng Min/Xinhua/ZUMAPRESS.com) 
OLIMPIADA IGRZYSKA OLIMPIJSKIE LONDYN 2012
FOT. ZUMA/NEWSPIX.PL
POLAND ONLY !!!
---
Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl 
mail us: info@newspix.pl
call us: 0048 022 23 22 222
---
Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland
Fot. ZUMA/NEWSPIX.PL
Medaliści z Londynu po czterech latach – Wioślarstwo
Wioślarstwo jest obecne na Igrzyskach Olimpijskich od 1900 roku. Obecnie medale przyznawane są 14 konkurencjach (ośmiu męskich i sześciu kobiecych). W Londynie najlepiej spisali się gospodarze, którzy czterokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Więcej niż jedno złoto wywalczyły również Nowa Zelandia i Niemcy. Polska zadowoliła się brązowym krążkiem kobiecej dwójki podwójnej. Po czterech latach wiele osad zmieniło swoje składy, ale trudno przypuszczać, by światowy układ sił w Rio znacząco uległ zmianie.
Tomasz Kawczyński
4 sierpień, 2016 12:40
W kategoriach: Publicystyka Wioślarstwo

Na torze w Eton Dorney wśród mężczyzn w jedynce triumfował Mahé Drysdale (Nowa Zelandia). Jego rodacy wygrali rywalizację w dwójce podwójnej i dwójce bez sternika. Niemcy okazali się najlepsi w czwórce podwójnej i ósemce, Duńczycy w dwójce podwójnej wagi lekkiej, Brytyjczycy w czwórce bez sternika, a reprezentanci RPA w tej samej konkurencji w wadze lekkiej.

U kobiet trzy razy triumfowały zawodniczki gospodarzy (dwójka podwójna, dwójka podwójna wagi lekkiej oraz dwójka bez sternika). Czeszka Miroslava Knapková była najlepsza w jedynkach, Ukrainki w czwórce podwójnej, a Amerykanki w ósemce.

Warto prześledzić, w których złotych osadach zaszły zmiany i jacy zawodnicy pojadą do Rio bronić mistrzostwa olimpijskiego. Kolejność zostanie zachowana według wioślarskiej klasyfikacji medalowej cztery lata temu.

Na początek więc Wielka Brytania. W męskiej czwórce podwójnej pozostał jedynie Alex Gregory, choć jeszcze rok temu zdobył mistrzostwo świata w ósemce. W największej z osad popłyną natomiast jego partnerzy z Londynu, Pete Reed i Andrew Triggs-Hodge. Tom James trzy lata temu zdecydował się zakończyć karierę. W Rio Gregory będzie wiosłował z Louloudisem, Nashem i Sbihim. Nierozłączne pozostają Helen Glover oraz Heather Stanning w dwójce bez sternika. Po triumfie na igrzyskach wygrały trzy razy z rzędu MŚ i ME. O kolejny triumf w dwójce podwójnej powalczy Katherine Grainger, Annę Watkins zastąpiła natomiast Victoria Thornley. W tej samej konkurencji w wadze lekkiej ponownie zobaczymy Katherine Copeland. Nie startuje już Sophie Hosking, a do Rio jedzie Charlotte Taylor.

W ekipie Nowej Zelandii nie zabraknie Mahé Drysdale’a. 37-latek jedzie na czwarte igrzyska, z dwóch poprzednich przywoził medale. Był drugi na MŚ 2015. Rok temu na jeziorze Aiguebelette najlepsi byli również Eric Murray i Hamish Bond (dwójka bez sternika). Dla mistrzów olimpijskich był to szósty triumf z rzędu w tej imprezie. Parę miesięcy po triumfie w Londynie kariery zakończyli obaj zawodnicy z dwójki podwójnej – Nathan Cohen i Joseph Sullivan.

W reprezentacji Niemiec zmienił się tylko jeden zawodnik w czwórce podwójnej. Nadal startują Karl Schulz, Philipp Wende oraz Lauritz Schoof. Miejsce Tima Grohmanna zajął Hans Gruhne. Ta osada to aktualni mistrzowie świata. Rok temu na drugim miejscu w finale A dopłynęła ósemka. W Rio zobaczymy pięciu triumfatorów z Londynu (Andreas Kuffner, Maximilian Reinelt, Richard Schmidt, Eric Johannesen oraz sternik Martin Sauer).

Jedyne wioślarskie złoto dla Danii wywalczyli w 2012 roku Mads Rasmussen i Rasmus Quist Hansen. Obaj pozostali w reprezentacji, choć na igrzyska musieli przebijać się dopiero przez dodatkowe regaty kwalifikacyjne w Lucernie.

Jedną z trzech reprezentantek Czech w tej dyscyplinie będzie w Rio Miroslava Knapková. 36-latka na igrzyskach wystartuje po raz piąty, za każdym razem była w czołowej szóstce. Na zeszłorocznych MŚ przegrała jedynie z Kim Crow i teraz znów może liczyć na olimpijskie podium.

W Londynie na najwyższym stopniu podium stanęli też wioślarze z RPA. Po odejściu Matthew Brittaina i Sizwe Ndlovu rozpadła się czwórka bez sternika wagi lekkiej. Z marzeń o sukcesie na igrzyskach nie zrezygnowali jednak John Smith i James Thompson. Przesiedli się do dwójki podwójnej i w niej wystartują w Rio. Na MŚ 2015 zajęli czwarte miejsce.

Anastazja Kożenkowa to jedyna mistrzyni olimpijska, która pozostała w ukraińskiej czwórce podwójnej. Nie pływają już Kateryna Tarasenko, Natalija Dowhodko i Jana Dementiewa. W Rio zobaczymy za to Ołenę Burjak, Jewhenię Nimczenko oraz Darynę Werchogliad.

Jako ostatniej przyjrzymy się kobiecej ósemce Stanów Zjednoczonych. Nastąpiły w niej zasadnicze zmiany, a sukces cztery lata temu pamiętają jedynie Meghan Musnicki oraz Elle Logan. Sternikiem osady jest Katelin Snyder. Roszady nie wyszły Amerykankom na złe, o czym świadczą zwycięstwa na mistrzostwach świata w 2013, 2014 i 2015 roku.