Na torze w Eton Dorney wśród mężczyzn w jedynce triumfował Mahé Drysdale (Nowa Zelandia). Jego rodacy wygrali rywalizację w dwójce podwójnej i dwójce bez sternika. Niemcy okazali się najlepsi w czwórce podwójnej i ósemce, Duńczycy w dwójce podwójnej wagi lekkiej, Brytyjczycy w czwórce bez sternika, a reprezentanci RPA w tej samej konkurencji w wadze lekkiej.
U kobiet trzy razy triumfowały zawodniczki gospodarzy (dwójka podwójna, dwójka podwójna wagi lekkiej oraz dwójka bez sternika). Czeszka Miroslava Knapková była najlepsza w jedynkach, Ukrainki w czwórce podwójnej, a Amerykanki w ósemce.
Warto prześledzić, w których złotych osadach zaszły zmiany i jacy zawodnicy pojadą do Rio bronić mistrzostwa olimpijskiego. Kolejność zostanie zachowana według wioślarskiej klasyfikacji medalowej cztery lata temu.
Na początek więc Wielka Brytania. W męskiej czwórce podwójnej pozostał jedynie Alex Gregory, choć jeszcze rok temu zdobył mistrzostwo świata w ósemce. W największej z osad popłyną natomiast jego partnerzy z Londynu, Pete Reed i Andrew Triggs-Hodge. Tom James trzy lata temu zdecydował się zakończyć karierę. W Rio Gregory będzie wiosłował z Louloudisem, Nashem i Sbihim. Nierozłączne pozostają Helen Glover oraz Heather Stanning w dwójce bez sternika. Po triumfie na igrzyskach wygrały trzy razy z rzędu MŚ i ME. O kolejny triumf w dwójce podwójnej powalczy Katherine Grainger, Annę Watkins zastąpiła natomiast Victoria Thornley. W tej samej konkurencji w wadze lekkiej ponownie zobaczymy Katherine Copeland. Nie startuje już Sophie Hosking, a do Rio jedzie Charlotte Taylor.
W ekipie Nowej Zelandii nie zabraknie Mahé Drysdale’a. 37-latek jedzie na czwarte igrzyska, z dwóch poprzednich przywoził medale. Był drugi na MŚ 2015. Rok temu na jeziorze Aiguebelette najlepsi byli również Eric Murray i Hamish Bond (dwójka bez sternika). Dla mistrzów olimpijskich był to szósty triumf z rzędu w tej imprezie. Parę miesięcy po triumfie w Londynie kariery zakończyli obaj zawodnicy z dwójki podwójnej – Nathan Cohen i Joseph Sullivan.
W reprezentacji Niemiec zmienił się tylko jeden zawodnik w czwórce podwójnej. Nadal startują Karl Schulz, Philipp Wende oraz Lauritz Schoof. Miejsce Tima Grohmanna zajął Hans Gruhne. Ta osada to aktualni mistrzowie świata. Rok temu na drugim miejscu w finale A dopłynęła ósemka. W Rio zobaczymy pięciu triumfatorów z Londynu (Andreas Kuffner, Maximilian Reinelt, Richard Schmidt, Eric Johannesen oraz sternik Martin Sauer).
Jedyne wioślarskie złoto dla Danii wywalczyli w 2012 roku Mads Rasmussen i Rasmus Quist Hansen. Obaj pozostali w reprezentacji, choć na igrzyska musieli przebijać się dopiero przez dodatkowe regaty kwalifikacyjne w Lucernie.
Jedną z trzech reprezentantek Czech w tej dyscyplinie będzie w Rio Miroslava Knapková. 36-latka na igrzyskach wystartuje po raz piąty, za każdym razem była w czołowej szóstce. Na zeszłorocznych MŚ przegrała jedynie z Kim Crow i teraz znów może liczyć na olimpijskie podium.
W Londynie na najwyższym stopniu podium stanęli też wioślarze z RPA. Po odejściu Matthew Brittaina i Sizwe Ndlovu rozpadła się czwórka bez sternika wagi lekkiej. Z marzeń o sukcesie na igrzyskach nie zrezygnowali jednak John Smith i James Thompson. Przesiedli się do dwójki podwójnej i w niej wystartują w Rio. Na MŚ 2015 zajęli czwarte miejsce.
Anastazja Kożenkowa to jedyna mistrzyni olimpijska, która pozostała w ukraińskiej czwórce podwójnej. Nie pływają już Kateryna Tarasenko, Natalija Dowhodko i Jana Dementiewa. W Rio zobaczymy za to Ołenę Burjak, Jewhenię Nimczenko oraz Darynę Werchogliad.
Jako ostatniej przyjrzymy się kobiecej ósemce Stanów Zjednoczonych. Nastąpiły w niej zasadnicze zmiany, a sukces cztery lata temu pamiętają jedynie Meghan Musnicki oraz Elle Logan. Sternikiem osady jest Katelin Snyder. Roszady nie wyszły Amerykankom na złe, o czym świadczą zwycięstwa na mistrzostwach świata w 2013, 2014 i 2015 roku.