tom slingsby
Medaliści z Londynu po czterech latach – Żeglarstwo
Nasz przedolimpijski cykl, w którym przyglądaliśmy się ostatnim mistrzom olimpijskim, ich późniejszym losom i formie przed Rio dobiega końca. Jako last but not least występują żeglarze. W porównaniu do Londynu w tej dyscyplinie nastąpiło kilka zmian – wypadły kobieca klasa Elliott 6m oraz męski Star. Panie zadebiutują za sterami 49erFX, po raz pierwszy wprowadzono konkurencję mieszaną – Nacra 17. Łącznie rozdanych zostanie 10 kompletów medali.
Tomasz Kawczyński
6 Sierpień, 2016 10:33
W kategoriach: Publicystyka Żeglarstwo

W męskim żeglarstwie na zatoce Weymouth dominowali Australijczycy. Klasę Laser wygrał Tom Slingsby, w 470 Mathew Belcher i Malcolm Page, a w 49er Nathan Outteridge oraz Iain Jensen. Po igrzyskach ze sportem olimpijskim pożegnał się Slingsby. 31-latek w 2013 roku był członkiem załogi Oracle Team USA, który zdobył Puchar Ameryki. Kilka miesięcy z powodzeniem startował w regatach Sydney – Hobart.

Jedna zmiana zaszła w załodze 470. Miejsce Page’a zajął William Ryan. Nadal pływają ze sobą Outteridge z Jensenem. Dwa lata temu zdobyli brąz na MŚ w Santander. Obaj szykują się do Pucharu Ameryki 2017. Są członkami ekipy Artemis Racing.

Najlepszym windsurferem igrzysk 2012 został Holender Dorian van Rijsselberghe. W Rio będzie on jednym z najgroźniejszych konkurentów Piotra Myszki. 27-latek był drugi za Polakiem w tegorocznych mistrzostwach świata.

Ben Ainslie to legenda żeglarstwa. Złoto z Londynu w klasie Finn było jego piątym krążkiem na igrzyskach, a czwartym złotym. Brytyjczyk to kolejny zawodnik, który próbuje szczęścia w Pucharze Ameryki. W 2013 roku był taktykiem Oracle Team. Za rok poprowadzi własny team pod nazwą Land Rover BAR.

Ostatnimi zwycięzcami olimpijskimi w klasie Star zostali Szwedzi Fredrik Lööf i Max Salminen. 46-letni Lööf już nie startuje, natomiast Salminen przesiadł się do Finna. Na MŚ 2014 był 10., ale w tym roku podczas zawodów PŚ w Weymouth zajął trzecią lokatę i może liczyć się w walce o podium.

W kobiecym żeglarstwie na poprzednich igrzyskach dwa złote medale trafiły do Hiszpanii. Marina Alabau okazała się najlepsza w RS:X, a Támara Echegoyen, Ángela Pumariega i Sofia Toro zwyciężyły w Elliott 6m. 30-letnia windsurferka dwa lata temu zdobyła wicemistrzostwo świata, w grudniu zeszłego roku zdobyła brązowy medal. Z pozostałej trójki mistrzyń do Rio wybiera się tylko Echegoyen. Razem z Bertą Betanzos wystartuje tym razem w klasie 49erFX. Hiszpanki to aktualne mistrzynie świata z Clearwater.

Olimpijskiego złota będą bronić Jo Aleh i Olivia Powrie (470). Nowozelandki mają w dorobku pięć medali MŚ, a w 2013 roku zostały najlepszymi żeglarkami świata. Rok wcześniej, po triumfie na igrzyskach w klasie Laser Radial, to wyróżnienie otrzymała Chinka Xu Lijia. 28-letnia obecnie zawodniczka niosła flagę swojego państwa podczas ceremonii zamknięcia londyńskiej olimpiady. W Pekinie stała już na trzecim stopniu podium.

Polskie nadzieje żeglarskie przed Rio krążą wokół dwóch nazwisk – Piotra Myszki i Małgorzaty Białeckiej. Oboje mają możliwość nawiązania do sukcesu Mateusza Kusznierewicza sprzed 20 lat. Konkurencja nie śpi, ale „Biało-czerwoni” są dobrze przygotowani i mogą się już pochwalić sporymi sukcesami na arenie międzynarodowej.