Fot. olympic.org
MKOl (źródło olympic.org)
Fot. olympic.org
Międzynarodowy Komitet Olimpijski będzie miał 8 nowych członków
Komitet Wykonawczy MKOl-u pozytywnie zaopiniował kandydatury ośmiu osób na członków tego gremium. Ostateczne głosowanie odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia na sesji w Rio de Janeiro.
Dyscyplinę wspiera:
Dyscyplinę wspiera:
Tomasz Kawczyński
5 czerwiec, 2016 15:37

Wbrew oczekiwaniom na liście nie znaleźli się szefowie FIFA oraz IAAF – Gianni Infantino i Sebastian Coe. Szef MKOl-u Thomas Bach zapowiedział, że na wybór muszą czekać do 2017 roku. Międzynarodowe federacje piłki nożnej i lekkiej atletyki po odejściu Seppa Blattera i Lamine Diacka nie mają swojego przedstawiciela we władzach olimpijskich.

Wśród przyszłych członków MKOl-u są cztery kobiety i czterech mężczyzn. Trzy osoby pochodzą z Europy, po jednej z Ameryki Południowej, Oceanii, Afryki, Ameryki Północnej i Azji. Po ich dokooptowaniu komitet będzie liczył 99 osób.

 

Przyszli członkowie MKOl-u: Sari Essayah (Finlandia, mistrzyni świata w chodzie na 10 km z 1993 roku; była deputowana do PE, obecnie zasiada w krajowym parlamencie), Ivo Ferriani (Włochy, bobleista, olimpijczyk z Calgary; trener reprezentacji Włoch, Francji i Kanady; aktualnie szef Międzynarodowej Federacji Bobslejowo-Skeletonowej), Luis Moreno (Kolumbia, dziennikarz i ekonomista; były minister i ambasador w USA, od 2005 roku prezes Inter-American Development Bank), Auvita Rapilla (Papua-Nowa Gwinea, sekretarz generalna krajowego komitetu olimpijskiego), Anant Singh (RPA, producent filmowy), Tricia Smith (Kanada, wicemistrzyni olimpijska w wioślarstwie z 1984 roku; szefowa Kanadyjskiego Komitetu Olimpijskiego i wiceprezes Międynarodowej Federacji Wioślarskiej), Karl Stoss (Austria, od 2009 roku prezes Austriackiego Komitetu Olimpijskiego), Nita Ambani (Indie, założycielka organizacji charytatywnej Reliance Foundation, jedna z najbardziej wpływowych kobiet Azji według „Forbesa”).