FOT. ABACA/NEWSPIX.PL
FOT. ABACA/NEWSPIX.PL
Mistrzowie olimpijscy z Londynu cztery lata później – Gimnastyka
Na igrzyskach są rozdawane medale w gimnastyce sportowej, artystycznej oraz skokach na trampolinie. Łącznie dla kobiet i mężczyzn przewidziano 18 konkurencji, w tym 15 indywidualnych. Cztery lata najlepsi byli Chińczycy. Reprezentacja ta ma również ogromne ambicje w Rio de Janeiro. W Brazylii zobaczymy ośmiu indywidualnych mistrzów olimpijskich z Londynu.
Tomasz Kawczyński
13 lipca, 2016 13:02

W chińskiej drużynie zabraknie trójki indywidualnych złotych medalistów sprzed czterech lat. Zou Kai (mistrz olimpijski w ćwiczeniach wolnych) zmagał się z urazem i nie zakwalifikował się do kadry podczas wewnętrznych kwalifikacji. Podobnie stało się z mistrzynią z Londynu w ćwiczeniach na równoważni Ding Linlin. Starty zawiesił Feng Zhe, najlepszy cztery lata temu w skoku. W Rio zobaczymy natomiast jednego mistrza w wieloboju drużynowym – Zhang Chenglonga.

Na trampolinie będzie rywalizował za to Dong Dong. Mistrz świata z 2015 roku w skokach synchronicznych powinien liczyć się w walce o kolejne złoto. W tym sezonie wygrał dwa zawody Pucharu Świata, w Arosie oraz Szanghaju.

Po trzy złote medale z Londynu przywieźli gimnastycy z Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Rosja dwa z nich wywalczyła w gimnastyce artystycznej. Tuż po IO 2012 karierę zakończyła Jewgienija Kanajewa. Dwukrotna mistrzyni olimpijska jest teraz celebrytką i gwiazdą rosyjskiej telewizji. Była m.in. ambasadorką Letniej Uniwersjady w Kazaniu w 2013 roku.Do Rio wybiera się Alija Mustafina, mistrzyni olimpijska w ćwiczeniach na poręczach. 21-latka na niedawnych ME zdobyła trzy medale, z czego dwa złote (wielobój drużynowy i równoważnia). Wcześniej przez kilka miesięcy dochodziła do zdrowia po kontuzji pleców.

Amerykanie znów stawiają na Gabby Douglas. Mistrzyni olimpijska w wieloboju indywidualnym i drużynowym po Londynie przerwała karierę. Stała się bardzo popularną postacią w swoim kraju, nakręcono film fabularny o jej życiu. Postanowiła jednak wrócić do sportu i z dobrej pokazała się już na zeszłorocznych mistrzostwach świata w Glasgow. W tym sezonie triumfowała w zawodach AT&T American Cup w Newark. Ma drugi na świecie wynik wielobojowy.

Jej koleżanką z drużyny znów jest Aly Raisman, najlepsza zawodniczka poprzednich igrzysk w ćwiczeniach wolnych. Ona również ma za sobą rok przerwy w startach, ale zwycięstwo w Pacific Rim Championships oraz trzy srebrne medale mistrzostw USA są dowodem na niezłą dyspozycję w obecnym sezonie.

W Rio wystąpi również mistrz olimpijski w wieloboju indywidualnym, Japończyk Kōhei Uchimura. Powalczy o to, by jako pierwszy od 1972 roku powtórzyć ten sukces na igrzyskach. Ma na to ogromne szanse, gdyż jest potrójnym mistrzem świata sprzed roku.

Złotych medali będą poza tym bronić Brazylijczyk Arthur Zanetti (kółka), Holender Epke Zonderland (drążek) oraz Kanadyjka Rosannagh MacLennan (trampolina).

Obaj panowie wygrali swoje ulubione konkurencje na testowych zawodach przedolimpijskich w Rio de Janeiro w drugiej połowie kwietnia. Zanetti triumfował też w imprezie z cyklu World Challege Cup w São Paulo. MacLennan ma w tym na koncie pierwsze miejsce w PŚ w Arosie.

Z rywalizacji wycofali się już najlepsi w skoku – reprezentant Korei Południowej Yang Hank-seon i Rumunka Sandra Izbașa. Kontuzja wyeliminowała Węgra Krisztiána Berkiego (koń z łękami).

Na igrzyskach zobaczymy więc całkiem sporą grupę triumfatorów z Londynu. Część z nich po sukcesie zajęła się inną działalnością, ale magia olimpijska ponownie ich pochłonęła i zdecydowali się walczyć o kolejne trofea.