31-latek znalazł się w szerokiej, 20-osobowej kadrze na igrzyska. Trener Sergio Scariolo miał jeszcze wówczas nadzieję, że jego podopieczny wróci do zdrowia. Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem turnieju wiadomo już, że młodszy brat Pau Gasola obejrzy olimpiadę w telewizji.
Marc pół roku temu przeszedł operację. Sezon 2015/16 zakończył na 52 meczach w NBA. Zdobywał w nich średnio 16.6 pkt., notował 7 zbiórek i 3.8 asysty.
Urodzony w Barcelonie koszykarz całą swoją karierę za oceanem spędził w Memphis. W 2013 roku został najlepszym obrońcą całej ligi. Dwa lata później znalazł się w pierwszej piątce rozgrywek. Dwukrotnie uczestniczył w Meczu Gwiazd.
Z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie i Londynie przywoził srebrne medale. Ma też w dorobku mistrzostwo świata (2006) oraz dwa złote medale (2009, 2011) i po jednym srebrnym (2007) i brązowym (2013) z czempionatu Starego Kontynentu.
Hiszpanie są obecnie w trakcie rozgrywanie przedolimpijskich sparingów. Najpierw pokonali Angolę 85-61, a następnie przegrali dwa mecze z Litwą (83-87, 76-78). Przed wylotem do Rio czekają ich jeszcze dwa spotkania przeciwko Wenezueli oraz jedno z nieustalonym jeszcze rywalem.
Wicemistrzowie olimpijscy sprzed ośmiu i czterech lat w grupie B zmierzą się z Chorwacją, Brazylią, Nigerią, Litwą oraz Argentyną.