Public domain
znicz
Public domain
Nie żyje polska olimpijka z Moskwy
W wieku 54 lat zmarła Ewa Lewandowska-Pomes. Uprawiała wioślarstwo na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie, startowała w ósemce.
Tomasz Kawczyński
2 sierpień, 2016 18:16
W kategoriach: Aktualności Wioślarstwo

Zawodniczka MKS-u Wałcz i AZS-u Poznań miała na koncie cztery tytuły mistrzyni Polski (czwórka ze sternikiem, ósemka). W kadrze jej trenerem był Ryszard Koch.

W moskiewskich igrzyskach startowała w osadzie razem z Teresą Soroką-Frąckowską, Urszulą Niebrzydowską-Janikowską, Wandą Piątkowską-Kiestrzyn, Jolantą Modlińską, Krystyną Ambros-Żurek, Beatą Kamudą-Dudzińską, Wiesławą Kiełsznia-Buksińską oraz sterniczką Grażyną Różańską-Pawłowską. Kobieca ósemka w programie olimpijskim była obecna dopiero po raz drugi.

Nasze reprezentantki w biegu eliminacyjnym zajęły trzecie miejsce (za zawodniczkami z ZSRR i Wielkiej Brytanii), a w repasażu uplasowały się na czwartej pozycji (za Rumunkami, Bułgarkami i Brytyjkami), odpadając z rywalizacji. Złoto wywalczyły wioślarki z NRD.

Po zakończeniu kariery Ewa Lewandowska-Pomes jako absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu podjęła pracę trenerską. Była wiceprezesem Klubu Olimpijczyka im. Marka Łbika w Puszczykowie.

Przez śmiercią mieszkała w Luboniu, gdzie razem z mężem prowadziła przedsiębiorstwo handlowo-usługowe działające w branży gastronomicznej.