Fot. Facebook/Polski Tenis Stołowy
Natalia
Fot. Facebook/Polski Tenis Stołowy
Olimpijki, które jadą na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie
Natalia Partyka po raz trzeci z rzędu jednego roku wystąpi na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich. W Rio de Janeiro w obu imprezach zaprezentują się również inna tenisistka stołowa, Australijka Melissa Tapper oraz irańska łuczniczka Zahra Nemati.
Dyscyplinę wspiera:
Tomasz Kawczyński
5 czerwiec, 2016 21:04

26-letnia Partyka na Paraolimpiadzie zadebiutowała już w Sydney w 2000 roku. Była wówczas najmłodszą uczestniczką w historii tej imprezy. Tam jeszcze nie odniosła sukcesów. Udało to się jej po czterech latach w Atenach. W klasie 10 zdobyła złoto indywidualnie oraz srebro w turnieju drużynowym. Sukcesy te powtórzyła w Pekinie, a z Londynu wróciła ze złotem i brązem. Ogółem na Igrzyskach Paraolimpijskich wywalczyła sześć krążków.

Pomimo swojej niepełnosprawności (urodziła się bez prawego przedramienia) Polka od najmłodszych lat z powodzeniem rywalizuje z zawodnikami pełnosprawnymi. Dobra postawa zaowocowała kwalifikacją na IO w 2008 roku. Jedyną, obok niej sportsmenką, którą startowała w obu pekińskich igrzyskach była pochodząca z RPA pływaczka Natalie du Toit. W stolicy Chin Partyka startowała tylko w turnieju drużynowym.

W Londynie znów tylko jeden zawodnik z Południowej Afryki (Oscar Pistorius) dorównał naszej zawodniczce w udziale na Olimpiadzie i Paraolimpiadzie w jednym roku. Pingpongistka w Wielkiej Brytanii startowała zarówno indywidualnie, jak i w drużynie. W II rundzie singla pokonała Dunkę Mie Skov, przegrywając kolejny pojedynek z reprezentantką Holandii Li Jie. Na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie po raz trzeci powalczy w drużynówce.

Tapper i Nemati, które również w tym roku wystąpią na obu imprezach w Rio de Janeiro, mają już za sobą start w Igrzyskach Paraolimpijskich. Iranka w Londynie wywalczyła dwa medale (złoto i brąz).

26-letnia Tapper na Igrzyska Olimpijskie zakwalifikowała się dzięki dobremu występowi w marcowym kontynentalnym turnieju eliminacyjnym w Oceanii. Australijka w Rio zagra w singlu i drużynie. W swojej karierze startowała już z powodzeniem w imprezach z zawodniczkami pełnosprawnymi. W 2014 roku na Igrzyskach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów zdobyła brąz w turnieju drużynowym.

31-letni Zahra Nemati będzie niosła flagę Iranu podczas ceremonii otwarcia IO. Na igrzyska zakwalifikowała się z listopadowych mistrzostw Azji.

Do dziś tylko jeden zawodnik wywalczył medale na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich. Dokonał tego węgierski szermierz Pál Szekeres. W 1988 roku w Seulu był trzeci w drużynie w rywalizacji pełnosprawnych. Po wypadku samochodowym i konieczności jazdy na wózku, nie stracił zamiłowania do sportu i sześciokrotnie walczył na Paraolimpiadach (zdobył sześć medali).