Lekkoatletyka
chód 20 km kobiet: Złoto Liu Hong/Chiny, Srebro María Guadalupe González/Meksyk, Brąz Lu Xiuzhi/Chiny
Na mecie reprezentantki Państwa Środka przedzieliła jedynie Meksykanka. Liu Hong – mistrzyni świata z Pekinu oraz wicemistrzyni z Daegu – wygrała o dwie sekundy. Trzecia z Chinek, Qieyang Shenjie, zajęła piąte miejsce, a długo wydawało się, że również wskoczy na podium.
Na starcie pojawiły się trzy Polki. Paulina Buziak dotarła do mety jako 28., natomiast Agnieszka Szwarnóg zajęła 44. miejsce. Chodu nie ukończyła Agnieszka Dygacz.
Boks
60 kg kobiet: Złoto Estelle Mossely/Francja, Srebro Yin Junhua/Chiny, Brąz Anastazja Bieliakowa/Rosja oraz Mira Potkonen/Finlandia
W drodze do finału Mossely pokonała Włoszkę Irmę Testę (3-0) oraz Rosjankę Bieliakową (TKO). W pojedynku o złoto zwyciężyła 2-1 reprezentantkę Chin. 24-letnia Francuzka w maju w Astanie sięgnęła po złotym medal mistrzostw świata. W ubiegłym roku stała na podium Igrzysk Europejskich. Już na ćwierćfinale zakończyła swój olimpijski start mistrzyni z Londynu Katie Taylor.
Jeździectwo
skoki przez przeszkody indywidualnie: Złoto Nick Skelton/Wielka Brytania, Srebro Peder Fredricson/Szwecja, Brąz Eric Lamaze/Kanada
Skelton i Fredricson jako jedyni w sześcioosobowej rozgrywce o medale nie mieli żadnych punktów karnych. Startujący na koniu Big Star Brytyjczyk miał lepszy czas (42.82) od Szweda (43.35) i sięgnął po złoto. Cztery lata temu w Londynie zdobył już złoto w rywalizacji drużynowej. Brązowy medal trafił do zwycięzcy konkursu skoków przez przeszkody z Pekinu.
Kolarstwo BMX
kobiety: Złoto Mariana Pajón/Kolumbia, Srebro Alise Post/USA, Brąz Stefany Hernandez/Wenezuela
Drugie olimpijskie złoto z rzędu wywalczyła zwana „Królową BMX” Kolumbijka Pajón. W finale o 0.342 s wyprzedziła reprezentantkę USA, która miała dopiero ósmy czas eliminacji. Niemal do końca o podium walczyła Holenderka Laura Smulders, ale na ostatnim zakręcie zaliczyła upadek. Kraksa zakończyła na półfinale start jednej z faworytek, Australijki Caroline Buchanan.
mężczyźni: Złoto Connor Fields/USA, Srebro Jelle van Gorkom/Holandia, Brąz Carlos Ramírez/Kolumbia
Field wcześniej dwukrotnie był mistrzem świata w jeździe na czas (2012, 2013). Finał wygrał o ponad pół sekundy z Holendrem Van Gorkomem. Drugi Amerykanin, Nicholas Long, przegrał o brąz o pięć tysięcznych sekundy. Poza podium znaleźli się najlepsi w półfinałach – Australijczycy Sam Willoughby i Anthony Dean. Jeszcze wcześniej odpadł broniący tytułu Māris Štrombergs.
Zapasy styl wolny
57 kg mężczyzn: Złoto Wladimer Chinczegaszwili/Gruzja, Srebro Rei Higuchi/Japonia, Brąz Haji Aliyev/Azerbejdżan oraz Hassan Rahimi/Iran
Gruzin – wicemistrz olimpijski z Londynu oraz mistrz świata 2015 z Las Vegas – w finale wygrał 3-2 z największą rewelacją tej kategorii, Japończykiem Higuchim.
74 kg mężczyzn: Złoto Hassan Yazdani/Iran, Srebro Aniuar Giedujew/Rosja, Brąz Jabrayil Hasanov/Azerbejdżan oraz Soner Demirtaş/Turcja
Finałowa walka miała niesamowity przebieg. Rosjanin prowadził już 6-0, ale Irańczyk zdołał odrobić straty po dwóch trzypunktowych akcjach. Dało mu to zwycięstwo ponieważ jako zdobył punkty. Faworytem rywalizacji był Jordan Burroughs – mistrz olimpijski 2012 w kat. 74 kg, aktualny mistrz świata. Amerykanin w ćwierćfinale uległ Giedujewowi, ale w repasażach przegrał z Uzbekiem Bekzodem Abdurakhmonovem.
Pięciobój nowoczesny
kobiety: Złoto Chloe Esposito/Australia, Srebro Élodie Clouvel/Francja, Brąz Oktawia Nowacka/Polska
Znakomita kombinacja (bieg+strzelanie) dał Australijce złoty medal. 570 punktów w tej konkurencji był drugim wynikiem spośród wszystkich zawodniczek. Późniejsza zwyciężczyni wystartowała ze stratą 45 sekund do prowadzącej po szermierce, pływaniu i jeździe konnej Oktawii Nowackiej. Polce w końcówce wyraźnie zabrakło sił, ale olimpijskie podium to zdecydowanie jej największy sukces w karierze.
Taekwondo
Awans Cheicka Sallaha Cissé do finału kat. 80 kg wprowadził do repasaży Piotra Pazińskiego. Polak powalczy w nich z reprezentantem Niemiec Tahirem Güleçem. Zwycięzca stanie przed szansą rywalizacji o brązowy medal.