Fot. Paweł Skraba
dobek001
Fot. Paweł Skraba
Po lekkoatletycznych mistrzostwach Polski U-23
W Jeleniej Górze zakończyły się dwudniowe młodzieżowe mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Na starcie pojawiło się pięcioro zawodników, którzy wkrótce jadą do Rio. Troje z nich zdobyło złote medale.
Dyscyplinę wspiera:
Tomasz Kawczyński
31 lipiec, 2016 17:34

Niespodziewaną porażkę na 400 m przez płotki poniósł Patryk Dobek. Drugi zawodnik tegorocznych tabel europejskich (49.01) przegrał z Patrykiem Adamczykiem. Młodzieżowy mistrz Polski wynikiem 49.72 kolejny raz pobił swój rekord życiowy (wcześniej zrobił to na ME w Amsterdamie). Dobek pobiegł o 23 setne sekundy wolniej.

Wśród pań nie zawiodła oszczepniczka Maria Andrejczyk. 20-latka prowadziła od pierwszej kolejki, ale najlepszy rezultat osiągnęła w ostatnim rzucie. Odległość 62.93 to jej trzeci wynik w karierze (PB, 64.08). Nieco słabiej spisała się Marcelina Witek, której sporo zabrakło do życiówki.

Zdecydowane zwycięstwo w rzucie młotem odniosła Malwina Kopron. Zawodniczka OŚ AZS Poznań uzyskała 69.72. Poza granicę 70 m rzuciła w próbie, która wylądowała poza promieniem. Całą energię powinna jednak skupić na starcie olimpijskim i tam trafiać w wyznaczone miejsce.

Na 200 i 400 metrów pobiegły Patrycja Wyciszkiewicz i Martyna Dąbrowska. Na krótszym dystansie lepsza była ta druga (23.58), ale obie nasze olimpijki pobiły rekordy życiowe. Wyciszkiewicz zrewanżowała się podczas biegu na jedno okrążenie. Zdobyła tytuł z czasem 52.40.

Ciekawe było również w innych konkurencjach. Na starcie zabrakło zmagającego się z kontuzją zeszłorocznego mistrza Europy U-23 w rzucie oszczepem Kacpra Oleszczuka. Pod jego nieobecność zwyciężył Mateusz Kwaśniewski. Dwa medale wywalczył seniorski wicemistrz Polski w dysku Bartłomiej Stój (złoto w dysku i brąz w kuli z rekordem życiowym).

Rywalizację na 800 i 1500 m wygrał Michał Rozmys. Po biegu otrzymał dodatkowe wyróżnienie w postaci zaproszenia na prestiżowy bieg na milę w czeskiej Opawie, który zaplanowany jest na wrzesień. Gospodarzem będzie tam halowy wicemistrz świata Jakub Holuša.

Życiowkę pobiła najlepsza na 100 m Kamila Ciba (11.74). Wobec absencji najlepszej obecnie polskiej tyczkarki, Justyny Śmietanki, młodzieżowy tytuł wywalczyła Kamila Przybyła.