Fot. Newspix.
GDANSK  03/08/2014
TOUR DE POLOGNE START
N/Z. RAFAL MAJKA

---
Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl 
mail us: info@newspix.pl
call us: 0048 022 23 22 222
---
Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland
Fot. Newspix.
Polacy w Rio – zapowiedź (6 sierpnia). Kolarze i strzelcy o medale
Sobota to już oficjalnie pierwszy dzień XXXI Igrzysk Olimpijskich. Rozdanych zostanie 12 kompletów medali. Pierwsze szanse będą mieli reprezentanci Polski. Liczymy przede wszystkim na dobre występy w strzelectwie i kolarstwie szosowym. Do rywalizacji przystąpi także cześć ekip w tenisie, wioślarstwie, siatkówce plażowej i pingpongu.
Dyscyplinę wspiera:
Tomasz Kawczyński
6 sierpień, 2016 9:54

Strzelectwo: Sylwia Bogacka, Agnieszka Nagay – karabin pneumatyczny 10 m, Piotr Daniluk – pistolet pneumatyczny 10 m

Podobnie jak na kilku poprzednich igrzyskach olimpijskich rywalizację otworzą panie strzelające z karabina pneumatycznego. W Atlancie i Londynie ta konkurencja dawała nam medale. O kolejny krążek będzie walczyć w Rio wicemistrzyni sprzed czterech lat Sylwia Bogacka. Wspólnie z nią wystartuje Agnieszka Nagay. W rundzie kwalifikacyjnej (13:30) zobaczymy 57 zawodniczek, które oddadzą po 40 strzałów. Do finału awansuje najlepsza ósemka. Odda on tam sześć strzałów, a potem nastąpią serie, po dwa strzały, po każdej z nich odpadnie jedna zawodniczka. Walka będzie trwać do wyłonienia zwyciężczyni. Finał się o 15:30.

W pierwszej męskiej konkurencji strzeleckiej naszym reprezentantem jest Piotr Daniluk. W eliminacjach (18:00) odda on 60 strzałów z pistoletu, podobnie jak 45 innych olimpijczyków. Zasady rozgrywania kwalifikacji i finału są podobne jak w kobiecym karabinie.

Kolarstwo szosowe: Maciej Bodnar, Michał Gołaś, Michał Kwiatkowski, Rafał Majka – wyścig ze startu wspólnego

Drugą z polskich szans medalowych pierwszego dnia można upatrywać w inauguracyjnym wyścigu na szosie. Ze startu wspólnego pojedzie czwórka “Biało-czerwonych” (start 14:30, meta ok. 21:00). Nie są oni faworytami, ale trudna trasa będzie im sprzyjać. Liczymy przede wszystkim na Majkę i Kwiatkowskiego. Liderem ma być niedawny triumfator klasyfikacji górskiej Tour de France, ale mistrz świata z 2014 roku również nie powinien tanio sprzedać skóry. Trasa liczy 237,5 km, zaczyna się i kończy w Forcie Copacabana. Po drodze zawodnicy kilkanaście podjazdów. Najbardziej wymagające będą pokonywane kilkukrotnie Grumari oraz Vista Chinesa. Finisz zlokalizowano na płaskim, ale raczej nie wjedzie na nieco cały peleton. Wśród kandydatów do podium wymieniani są Vincezo Nibali, Alejandro Valverde, Joaquim Rodríguez czy Esteban Chaves. Liczymy, że szyki pokrzyżują im Polacy.

Pływanie: Wojciech Wojdak, Filip Zaborowski – 400 m st.dowolnym, Marcin Stolarski – 100 m st.klasycznym; Alicja Tchórz, Anna Dowgiert, Katarzyna Wilk, Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk – 4×100 m stylem dowolnym

Na olimpijskim basenie w sobotę zostanie rozegranych sześć konkurencji, w czterech z nich odbędą się finały, a w dwóch wystąpią Polacy. Wojciech Wojdak i Filip Zaborowski oraz Marcin Stolarski rozpoczną start od eliminacji. Dwaj pierwsi jeszcze tego samego dnia mogą popłynąć w finale. Nasz specjalista od żabki będzie walczyć o półfinał.

Zaborowski znalazł się w piątym wyścigu eliminacyjnym (m.in. z Clemensem Rappem), a Wojdak w szóstym (obok niego Park Tae-hwan, Sun Yang, Ryan Cochrane czy Conor Jaeger). W finale popłynie ósemka z najlepszymi czasami. Kwalifikacje rozpoczną się o 18:48, a zmagania o medale o 3:30 w nocy.

Stolarski w swoim olimpijskim debiucie (20:13) popłynie w jednym wyścigu z takimi zawodnikami jak Cody Miller, Kevin Cordes czy Christian vom Lehn. Musieć jeden z 16 najlepszych czasów, by znaleźć się w półfinale. Ten odbędzie się o 4:06 w nocy.

W eliminacjach sztafety wystąpią polskie kraulistki. Ich wyścig zaplanowano na 20:32. Finał z udziałem ośmiu najlepszych ekip zostanie rozegrany o 4:19.

Boks: Igor Jakubowski – 91 kg (1/16 finału)

Pierwszym, oby nie ostatnim, rywalem polskiego boksera w Rio będzie Lawrence Okolie (początek o 00:00). Urodzony w 1992 roku Brytyjczyk jest wyższy i cięższy od naszego zawodnika. Był wcześniej jego sparingpartnerem. Zwycięstwo otworzy Jakubowskiemu możliwość walki z Kubańczykiem Erislandy Savónem.

Jeździectwo: Paweł Spisak – WKKW (1. dzień ujeżdżenia)

W pierwszej z konkurencji Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego na koniu Banderas wystartuje nasz jedyny jeździec w Rio. Później czeka go jeszcze próba terenowa i skoki przez przeszkody. Dla Spisaka to już czwarte igrzyska. Początek rywalizacji o 15:00.

Siatkówka plażowa: Piotr Kantor / Bartosz Łosiak (faza grupowa)

Z trzech naszych par plażowych jako pierwsi do rywalizacji staną Kantor i Łosiak. W grupie B ich przeciwnikami będą Niemcy Markus Böckermann z Larsem Flüggenem. Początek spotkania o 02:00. Do 1/8 finału awansują dwie najlepsze ekipy, ale drogi do najlepszej szesnastki nie zamyka też trzecia lokata.

Tenis: Jerzy Janowicz, Agnieszka Radwańska, Magda Linette – gra pojedyncza (I runda); Łukasz Kubot / Marcin Matkowski – gra podwójna (I runda)

Mecz rozstawionej w singlu z czwórką Agnieszki Radwańskiej został zaplanowany jako trzeci na korcie nr 1. Polka zagra ze sklasyfikowaną na 63. miejscu Chinką Zheng Saisai. Na kort w sobotę wyjdzie również Magda Linette, która zmierzy się z Rosjanką Anastazją Pawliuczenkową (spotkanie nr 4 na korcie 6).

W deblu zagrają Łukasz Kubot i Marcin Matkowski. Polacy o godz. 16:00 zmierzą się z Hindusami Rohanem Bopanną oraz Leanderem Paesem (rozstawienie z nr 5). O tej samej porze Jerzy Janowicz rozpocznie mecz przeciwko Gillesowi Müllerowi z Luksemburga.

Tenis stołowy: Jakub Dyjas – gra pojedyncza (I runda); Katarzyna Grzybowska (I runda), Li Qian (II runda) – gra pojedyncza

Jakub Dyjas jeszcze nie zna nazwiska swojego rywala w I rundzie. Będzie nim zwycięzca pojedynku kwalifikacyjnego – Paragwajczyk Marcelo Aguirre lub Australijczyk David Powell. Mecz Polaka rozpocznie się około północy.

W I rundzie turnieju pań zobaczymy Katarzynę Grzybowską, która zagra z reprezentantką Indii Maniką Batrą (17:00). Od II rundy rozpoczyna start Li Qian. O 2:16 w nocy jej przeciwniczką będzie Rumunka Daniela Dodean lub Mouma Das z Indii.

Wioślarstwo: Natan Węgrzycki-Szymczyk – jedynka (eliminacje); Mateusz Biskup / Wiktor Chabel / Dariusz Radosz / Mirosław Ziętarski – czwórka podwójna (eliminacje); Magdalena Fularczyk-Kozłowska / Natalia Madaj – dwójka podwójna (eliminacje); Monika Ciaciuch / Agnieszka Kobus / Joanna Leszczyńska / Maria Springwald – czwórka podwójna (eliminacje)

Cztery wioślarskie osady z Polski powalczą pierwszego dnia w kwalifikacjach. Nasz przedstawiciel w jedynce w trzecim wyścigu popłynie z zawodnikami z Libii, Uzbekistanu, Belgii i Argentyny (13:50). Najlepsza trójka awansuje do ćwierćfinału.

Panowie w czwórce podwójnej w wyścigu nr 2 zmierzą się z Brytyjczykami, Szwajcarami, Litwinami i Australijczykami (17:30). Pierwsze dwie osady kwalifikują się do finału.

O 16:00 swój start rozpoczną nasze kandydatki do podium – Fularczyk-Kozłowska i Madaj w dwójce podwójnej. Rywalami Polek w drugim biegu będą wioślarki z USA, Chin oraz Białorusi. Trzeba być w trójce, by wejść do półfinału.

Kobieca czwórka podwójna rozpocznie start od rywalizacji z osadami USA i Niemiec. Zwycięzca wyścigu nr 2 awansuje bezpośrednio do finału.

Wszystkie osady, które nie wywalczą awansu będą jeszcze mogły wystartować w repasażach.