fot. Daria Jańczyk
12688000_974630492616545_4724487209778302763_n
fot. Daria Jańczyk
Polscy siatkarze mistrzami Europy juniorów
Po raz drugi w historii polska reprezentacja juniorów w siatkówce wywalczyła złoty medal mistrzostw Europy. W finale turnieju w Bułgarii “Biało-czerwoni” pokonali 3-1 (27, 21, -21, 12) Ukrainę. Poprzednio czempionat Starego Kontynentu w tej kategorii wiekowej nasi zawodnicy wygrali 20 lat temu.
Tomasz Kawczyński
11 wrzesień, 2016 12:36

Przed decydującym spotkaniem trener Sebastian Pawlik nie zmienił składu wyjściowej szóstki. Zagrali Łukasz Kozub, Bartosz Kwolek, Norbert Huber, Jakub Ziobrowski, Tomasz Fornal, Jakub Kochanowski oraz Mateusz Masłowski jako libero. W finale jako zmiennicy pojawili się Szymon Jakubiszak i Dawid Woch.

Biało-czerwoni” już w grupie rywalizowali z Ukrainą, Wygrali wówczas 3-0. W półfinale podopieczni Mykoły Pasażyna po tie-breaku zwyciężyli Włochów.

Pierwszy set był bardzo wyrównany. Długo utrzymywał się remis. Błędy w przyjęciu spowodowały dwupunktową przewagę Ukrainy, ale nasi szybko odrobili straty. W ataku nie do zatrzymania był Bartosz Kwolek. Polacy lepiej radzili sobie w piłkach sytuacyjnych, byli uważni w akcjach ofensywnych. Rywale nie zamierzali się poddawać i od stanu 18-22 doprowadzili do remisu. Set kończył się na przewagi. Nerwową sytuację lepiej wytrzymali podopieczni trenera Pawlika. Podwójny blok dał im 29 punkt.

Drugą odsłonę lepiej rozpoczęli rywale, ale Polacy szybko wrócili na właściwe tory. Prowadzili w pewnym momencie nawet 11-8, ale nie utrzymali przewagi. Skutecznie graliśmy w ataku, ale błędy w przyjęciu nie pozwalały na stałe odskoczenie. Końcówka należała jednak do “Biało-czerwonych”. Prowadzili 21-18, a wkrótce 24-20. Atak Jakuba Kochanowskiego pozwolił wyjść na stan w setach 2-0.

Trzeci set nie był tak udany. Ukraińcy nie chcieli zbyt schodzić z boiska i ruszyli do ataku. Oba zespoły popełniały sporo błędów, ale wytrzymali tę próbę nerwów i w kluczowym momencie objęli kilkupunktowe prowadzenie (19-17, 23-20). Polscy siatkarze nie potrafili złapać właściwego rytmu i przegrali do 21.

Przegrana partia podziałała jak odświeżający prysznic. Czwarty set od pierwszej piłki przebiegał pod dyktando naszych zawodników. Po ataku Kochanowskiego ze środka było 10-3. Na zagrywce znakomicie spisywał się Jakub Ziobrowski. Dominacja ubiegłorocznych mistrzów świata kadetów nie podlegała dyskusji. Ostatni punkt turnieju zdobył Kochanowski, który popisał się mocną zagrywką.

MVP mistrzostw Europy został reprezentant Ukrainy Ołeh Płotnicki. W drużynie gwiazd imprezy znaleźli się Bartosz Kwolek i Jakub Ziobrowski.

Skład mistrzów Europy juniorów 2016:

Rozgrywający: Łukasz Kozub, Łukasz Rajchelt.

Atakujący: Jakub Ziobrowski, Damian Domagała.

Środkowi: Jakub Kochanowski, Norbert Huber, Dawid Woch.

Przyjmujący: Tomasz Fornal, Bartosz Kwolek, Sławomir Busch, Szymon Jakubiszak.

Libero: Mateusz Masłowski.

Trener: Sebastian Pawlik