FOT. MAREK BICZYK NEWSPIX.PL.
WARSZAWA 06.09.2014
WINDSURFING PUCHAR SWIATA SLALOM
NZ ZOFIA KLEPACKA
FOT MAREK BICZYK NEWSPIX.PL
---
Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl 
mail us: info@newspix.pl
call us: 0048 022 23 22 222
---
Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland
FOT. MAREK BICZYK NEWSPIX.PL.
Polscy żeglarze przed walką o medale na igrzyskach
Siedem osób w pięciu konkurencjach będzie reprezentować polskie żeglarstwo w Rio de Janeiro. Kadra jest mniej liczna, niż cztery lata temu, ale ma szansę dorównać osiągnięciom sprzed czterech lat, gdy nasi wywalczyli dwa brązowe medale.
Tomasz Kawczyński
21 czerwiec, 2016 23:22

W Rio zabraknie medalistów z Londynu, startujących w klasie RS:X. Zarówno Przemysław Miarczyński, jak i Zofia Noceti-Klepacka przegrali wewnętrzne kwalifikacje z kolegami z reprezentacji, odpowiednio z Piotrem Myszką i Małgorzatą Białecką.

Poza wspomnianą dwójką w regatach olimpijskich wezmą udział Kacper Ziemiński (Laser), Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek (49er) oraz Irmina Gliszczyńska i Agnieszka Skrzypulec (470).

Polscy windsurferzy pokazali klasę podczas lutowych mistrzostw świata w izraelskim Eljacie. Drugie złoto, a trzeci medal w ogóle, w czempionacie globu wywalczył Myszka, a Białecka stanęła po raz pierwszy na najwyższym stopniu podium.

W Argentynie na MŚ dobrze spisały się Gliszczyńska i Skrzypulec, które ukończyły rywalizację na piątym miejscu. Polki potwierdziły formę wiosną, wygrywając na Majorce prestiżowy Puchar Księżniczki Zofii, a następnie zajmując piątą lokatę w ME.

Na przełomie kwietnia i maja nasi żeglarze startowali w Pucharze Świata w klasach olimpijskich w położonym na południu Francji Hyères. W RS:X wśród mężczyzn najlepszy był Myszka, a u kobiet Noceti-Klepacka. Białecka uplasowała się na 11. miejscu. Na ósmym miejscu regaty ukończył Ziemiński, a na siódmym nasza kobieca dwójka w klasie 470. Kołodziński i Przybytek zajęli 25. pozycję. Ci ostatni uplasowali się jeszcze na czwartej lokacie w kolejnym PŚ w Weymouth.

Ważny sprawdzian przed igrzyskami wypadł więc całkiem okazale i pozwala myśleć o medalach w Rio de Janeiro. Nasi zawodnicy na przełomie maja i czerwca przebywali na zgrupowaniu w Brazylii. Mieli okazję trenować na olimpijskim akwenie i zapoznać się z pogodą oraz tamtejszym wiatrem. Wkrótce znów ruszają do Rio, by spędzić tam kolejne dwa tygodnie. Po powrocie będą przygotowywać się w Gdańsku, a na igrzyska lecą 25 lipca.

Dorobek polskich żeglarzy na igrzyskach to cztery medale. Do wspomnianych dwóch krążków z Londynu, trzeba dodać złoto i brąz Mateusza Kusznierewicza w klasie Finn. Bardzo prawdopodobne, że w sierpniu kolekcja zostanie powiększona.