Fot. smiarowski / newspix.pl
majaw
Fot. smiarowski / newspix.pl
Polskie sukcesy olimpijskie na dwóch kółkach
W zmaganiach kolarskich na igrzyskach olimpijskich Polacy dziewięciokrotnie stawali na podium: sześć razy zdobywali srebrne medale, trzykrotnie stawali na najniższym stopniu podium. Niestety Biało-Czerwoni ani razu nie wysłuchali Mazurka Dąbrowskiego.
Rafał Wiśniewski
29 czerwiec, 2016 10:46

Kolarstwo torowe: 1 srebrny, 2 brązowe medale

Pierwszy medal w historii na IO zdobyli dla Polski w 1924 roku w Paryżu kolarze torowi w wyścigu drużynowym. Srebrny medal zdobyli: Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange i Tomasz Stankiewicz. W 1968 roku na IO w Meksyku brązowy krążek przypadł w udziale Januszowi Kierzkowskiemu. Wywalczył go w wyścigu na czas, na dystansie 1000m. Obecnie tego dystansu nie ma wśród konkurencji olimpijskich. W 1972 brązowy medal w rywalizacji tandemów wywalczyli Andrzej Bek oraz Benedykt Kocot. Igrzyska w Monachium były ostatnimi, na których przeprowadzono ten wyścig.

Kolarstwo szosowe: 4 srebrne, 1 brązowy medal

Kolarze szosowi pierwszy medal zdobyli na igrzyskach w Monachium w roku 1972. Srebro w wyścigu drużynowym wywalczyli: Edward Barcik, Lucjan Lis, Stanisław Szozda oraz Ryszard Szurkowski. Cztery lata później powtórzyli sukces. Tym razem nie jechali Edward Barcik i Lucjan Lis. Zastąpili ich Tadeusz Mytnik oraz Mieczysław Nowicki. Ostatni z nich, zdobył również brąz w wyścigu indywidualnym. Czesław Lang, czyli organizator wyścigu Tour de Pologne, zdobył indywidualnie srebrny medal w Moskwie w 1980r. Ostatni jak na razie medal w tej odmianie kolarstwa polscy zawodnicy wywalczyli w Seulu – 1988. Zespół złożony z: Joachima Halupczoka, Zenona Jaskuły, Marka Leśniewskiego i Andrzeja Sypytkowskiego sięgnął po srebro.

Kolarstwo górskie: 1 srebrny medal

Ta odmiana kolarstwa do programu igrzysk wskoczyła dopiero w 1996 roku, wtedy odbyły się one w Atlancie. Do tej pory wywalczyliśmy tylko jeden medal. Osiem lat temu w Pekinie, srebro udało się wywalczyć Mai Włoszczowskiej.

BMX:

W tej konkurencji nie mamy żadnych sukcesów na arenie międzynarodowej, w tym na IO.