Fot. Redakcja
DSC_0206
Fot. Redakcja
Przed 23. Mistrzostwami Europy w Lekkiej Atletyce
Już w najbliższą środę w Amsterdamie rozpoczynają się kolejne lekkoatletyczne mistrzostwa Starego Kontynentu. Zawody potrwają do niedzieli 10 lipca. Polska ekipa będzie liczyć 70 zawodników. Więcej "Biało-czerwonych" startowało jedynie w 2010 roku w Barcelonie. W stolicy Holandii liczymy na poprawę dorobku z ME 2014, gdy zdobyliśmy 12 medali, w tym 2 złote.
Dyscyplinę wspiera:
Tomasz Kawczyński
4 lipiec, 2016 18:30

Zgłoszona tydzień temu przez PZLA drużyna pierwotnie liczyła 73 osoby. Ze składu wypadł kontuzjowany Artur Noga (110 m ppł.), a Renata Pliś (5000 m) i Adrian Świderski (trójskok) nie zdołali potwierdzić minimum w wymaganym czasie.

Polskimi faworytami do podium są przede wszystkim liderzy europejskich tabel – Michał Haratyk (kula; 21.23), Piotr Małachowski (dysk; 68.15), Paweł Fajdek (młot; 81.87) oraz Anita Włodarczyk (młot; 79.61). Tylko z Francuzem Yoannem Kowalem przegrywa w tym roku Krystian Zalewski, wicemistrz Europy na 3000 m z przeszkodami sprzed dwóch lat.

Wysoko na listach są nasi ośmiusetmetrowcy Marcin Lewandowski i Adam Kszczot oraz wielki talent w pchnięciu kulą Konrad Bukowiecki. O medal na 1500 m powalczy Angelika Cichocka, niedawna zwyciężczyni mityngu Diamentowej Ligi w Sztokholmie. Walkę o podium zapowiada również Joanna Linkiewicz (400 m ppł.), warto śledzić rywalizację tyczkarzy i trzymać kciuki za Pawła Wojciechowskiego, Piotra Liska i Roberta Soberę. Dobry wynik w Holandii może osiągnąć kobieca nasza sztafeta 4×400 m, Joanna Jóźwik (800 m) oraz Sofia Ennaoui (1500 m).

Tylko w sztafecie pobiegnie Ewa Swoboda, mająca w tym sezonie 10. wynik w Europie na 100 metrów (11.18). Do Amsterdamu w ogóle nie wybierają się Kamila Lićwinko, Tomasz Majewski i Patryk Dobek. Nasza skoczkini wzwyż dopiero co straciła przodownictwo w światowych tabelach. Na mistrzostwach USA w Eugene lepszy wynik osiągnęła Chaunte Lowe (2.01). Majewski całą energię skupia na obronie olimpijskiego złota.

Największą reprezentację do Amsterdamu wysłali Niemcy (110 osób). Brytyjska drużyna będzie liczyć 103 lekkoatletów. Brak zawieszonej przez IAAF ekipy rosyjskiej. Zgodę na start otrzymała jedynie specjalizująca się w biegu na 800 metrów Julia Stiepanowa. Wystąpi ona jako indywidualny zawodnik neutralny. W lekkoatletycznych ME zadebiutuje Kosowo.

Ciekawą inicjatywą jest umieszczenie przez sportowców na numerach startowych haseł: „Biegam czysty”, „Skaczę czysty”, „Rzucam czysty” oraz „Jestem czysty”. Szef EAA Svein Arne Hansen podkreślił, że wobec zamieszania związanego z dopingiem, te hasła mają nieść pozytywny przekaz dla widzów oraz początkujących sportowców.