Kolarstwo szosowe
Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn: Złoto Greg Van Avermaet/Belgia, Srebro Jakob Fuglsang/Dania, Brąz Rafał Majka/Polska
Wiele emocji dostarczył pierwszy wyścig kolarski. Przez 180 km w ucieczce jechał Michał Kwiatkowski. Były mistrz świata wykonał świetną pracę, a gdy osłabł i został doścignięty, to jego miejsce zajął Rafał Majka. Najlepszy góral Tour de France znakomicie spisywał się na podjazdach. W końcu odjechał razem z Vincenzo Nibalim oraz Sergio Henao. Podczas finałowego zjazdu doszło jednak do przykrego zdarzenia. Włoch i Kolumbijczyk przewrócili się. Majka pojechał do przodu, ale nie dał rady samotnie osiągnąć linii mety. Wyprzedzili go Van Avermaet i Fuglsang. Polak z pięciosekundową stratą zajął trzecie miejsce i mógł świętować pierwszy medal w Rio dla naszego kraju. Kolejną grupę na czwartej pozycji przyprowadził Julian Alaphilippe.
56. miejsce zajął Michał Gołaś, Kwiatkowski był 62., a Maciej Bodnar nie ukończył rywalizacji.
Judo
kat. 48 kg kobiet: Złoto Paula Pareto/Argentyna, Srebro Jeong Bo-kyeong/Korea Południowa; Brąz Ami Kondo/Japonia i Galbadrakhyn Otgontsetseg/Kazachstan
O finałowym zwycięstwie Argentynki zdecydowała jedna akcja – waza-ari. Blisko medali były Mönkhbatyn Urantsetseg (Mongolia) i Dayaris Mestre (Kuba) – obie zawodniczki przegrały walki o brąz. Poza podium znalazła się broniąca tytułu Brazylijka Sarah Menezes.
kat. 60 kg mężczyzn: Złoto Biesłan Mudranow/Rosja, Srebro Jeldos Smietow/Kazachstan, Brąz Naohisa Takato/Japonia i Diyorbek Urozboev/Uzbekistan
Mistrzostwo rozstrzygnęło się w dogrywce dzięki złotemu punktowi. Mudranow wykorzystał skuteczną akcję i dzięki podcięciu Kazacha zdobył waza-ari. Tuż za podium znaleźli się Orchan Safarow z Azerbejdżanu i Gruzin Amiran Papinaszwili.
Łucznictwo
Turniej drużynowy mężczyzn: Złoto Korea Południowa, Srebro Stany Zjednoczone, Braz Australia
Koreańczycy byli wielkimi faworytami, dodatkowo chcieli zrewanżować się Amerykanom za półfinałową porażkę cztery lata temu. Azjaci pokonali Holandię i Australię, by w decydującym starciu trafić właśnie na USA. Wygrali w trzech setach 6-0 (60-57, 58-57, 59-56). Zwycięską ekipę tworzyli Kim Woo-jin, Ku Bon-chan oraz Lee Seung-yun. Australia w spotkaniu o brąz pokonała Chiny.
Strzelectwo
Pistolet pneumatyczny 10 m mężczyzn: Złoto Hoàng Xuân Vinh/Wietnam, Srebro Felipe Almeida Wu/Brazylia, Brąz Pang Wei/Chiny
Urodzony w 1974 roku strzelec wywalczył dla Wietnamu trzeci olimpijski medal w historii, a pierwszy złoty. W finałowej rywalizacji o 1.4 pkt. wyprzedził reprezentanta gospodarzy. Dla Brazylii to premierowy krążek w Rio. Dopiero piąty był dwukrotny mistrz igrzysk w Londynie Jin Jong-oh z Korei Południowej.
W kwalifikacjach startował Piotr Daniluk, ale zajął dopiero 41. miejsce.
Szermierka
Szpada ind.kobiet: Złoto Emese Szász/Węgry, Srebro Rossella Flamingo/Włochy, Brąz Sun Yiwen Chiny
33-latka Węgierka w swoim trzecim olimpijskim starcie wywalczyła pierwszy medal. W finale pokonała 15-13 reprezentantkę Włoch. Szász nawiązała do triumfów Timei Nagy na igrzyskach w Sydney i Atenach. W pojedynku o brąz Chinka zwyciężyła Francuzkę Lauren Rembi (15-13). Na 1/8 finału udział zakończyła broniącą tytułu z Londynu Ukrainka Jana Szemiakina.
Gimnastyka sportowa
Po rywalizacji w drugiej subdywizji w wieloboju indywidualnym nadal na czele Kōhei Uchimura (90.498). Japończyk wyprzedza Nile’a Wilsona (Wielka Brytania, 89.240) oraz swojego rodaka Ryohei Kato (89.232). Drużynowo najlepsi są reprezentanci Stanów Zjednoczonych. Poważne wypadki mieli Niemiec Andreas Toba i Francuz Samir Ait Said. U pierwszego podejrzewa się zerwanie więzadła krzyżowego w kolanie, a zawodnik “Trójkolorowych” złamał nogę. Wieczorem dokończenie eliminacji.
Jeździectwo
W konkurencji ujeżdżenia do WKKW zaprezentowało się na razie 33 zawodników. Z wynikiem 37.00 prowadzi 47-letni William Fox-Pitt z Wielkiej Brytanii na koniu Chilli Morning. Wyprzedza Australijczyka Christophera Burtona (37.60) oraz Niemca Michaela Junga (40.90). Wśród ekip prowadzą nasi zachodni sąsiedzi. W niedzielę na starcie pojawi się Paweł Spisak.
Pływanie
Autorem pierwszego rekordu świata na olimpijskiej pływalni został Adam Peaty. Brytyjczyk dystans 100 m stylem klasycznym przepłynął w czasie 57.55. Poprzedni najlepszy wynik również należał do niego i wynosił 57.92. W półfinale meldują się też m.in. Yasuhiro Koseki, Kevin Cordes i Cameron van der Burgh. Odpadli Daniel Gyurta oraz Polak Marcin Stolarski.
Dwóch naszych reprezentantów na 400 m kraulem – Filip Zaborowski i Wojciech Wojdak – odpadło w eliminacjach. Wygrał je Conor Dwyer (USA, 3:43.42). Wśród jego rywali w walce o medale trzeba wymienić Sun Yanga, Macka Hortona i Conora Jaegera. Odpadli już Park Tae-hwan czy Ryan Cochrane.
Najlepszy wynik eliminacji na 400 m stylem zmiennym uzyskał Chase Kalisz (USA, 4:08.12). Za nim uplasowali się dwaj Japończycy – Daiya Seto (4:08.47) i Kosuke Hagino (4:10.00). W finale zobaczymy tylko dwóch Europejczyków.
Panie rywalizowały w przedbiegach na 100 m stylem motylkowym. Poniżej 57 sekund popłynęły cztery zawodniczki – Sarah Sjöström (Szwecja, 56.26), Dana Vollmer (USA, 56.56), Penny Oleksiak (Kanada, 56.73) oraz Kelsi Worrell (USA, 56.97). Najlepsza szesnastka awansowała do półfinału.
Na 400 m stylem zmiennym klasę pokazała Katinka Hosszú. Węgierka pobiła rekord Europy (4:28.58) i jest główną kandydatką do złota. O ponad 4 sekundy wyprzedziła Mireię Belmonte Garcia z Hiszpanii. W finale są również Hannah Miley czy Elizabeth Beisel.
W kobiecej sztafecie 4×100 m stylem dowolnym rekord olimpijski poprawiły Australijki (3:32.29). Do finału awansowały jeszcze ekipy USA, Kanady, Włoch, Holandii, Szwecji, Japonii oraz Francji. Polki dopiero na 15. miejscu.
Siatkówka plażowa
Trwają mecze 1. kolejki fazy grupowej. Od zwycięstw rozpoczęli udział w igrzyskach Brazylijczycy Alison Cerutti i Bruno Schmidt oraz Holendrzy Alexander Brouwer i Robert Meeuwsen. U pań nieco problemów miały reprezentujące gospodarzy Ágatha i Bárbara, ale w trzech setach ograły Czeszki.
Tenis
Przykrą niespodziankę sprawiła kibicom Agnieszka Radwańska, już w I rundzie ulegając Chince Zheng Saisai 4-6, 5-7. Wcześniej pojawiła się informacja, że nasza zawodniczka w mikście zagra wspólnie z Łukaszem Kubotem. Kiepsko spisała się również druga polska singlistka – Magda Linette. Anastazja Pawliuczenkowa potrzebowała godziny, by wygrać 6-0, 6-3.
Carla Suarez Navarro pokonała Anę Ivanović, Barbora Strýcová Yaninę Wickmayer, a Marin Čilić wygrał z Grigorem Dimitrowem. W II rundzie singla są też Sara Errani i Jo-Wilfried Tsonga (potencjalny rywal Jerzego Janowicza). Pierwszym rozstawionym zawodnikiem, który odpadł jest Jack Sock (14). Wśród pań los Radwańskiej podzieliła Timea Bacsinszky.
Tenis stołowy
W grze pojedynczej na razie bez niespodzianek. U kobiet awansowały do II rundy Ni Xia Lian, Wiktoria Pawłowicz, a u mężczyzn doświadczony He Zhiwen, reprezentujący Hiszpanię.