Fot. fivb.org
Fot. fivb.org
Rio 2016 – dzień 2. (sesja wieczorna)
Wieczorne zmagania w Rio przyniosły wiele emocji. Na pływalni padły trzy rekordy świata, a Michael Phelps wywalczył w sztafecie swój 19. złoty, a 23. ogółem, medal na Igrzyskach Olimpijskich. W podnoszeniu ciężarów znów dominowali Azjaci, a z turniejem tenisowym pożegnali się Novak Djoković oraz dwie deblowe jedynki.
Dyscyplinę wspiera:
Dyscyplinę wspiera:
Tomasz Kawczyński
8 sierpnia, 2016 10:16

Pływanie

400 m stylem dowolnym: Złoto Katie Ledecky/USA, Srebro Jazmin Carlin/Wielka Brytania, Brąz Leah Smith/USA


Fantastyczny rekord świata ustanowiła 19-latka Amerykanka (3:56.46). To drugie złoto tej zawodniczki w historii jej startów olimpijskich. Na podium znalazły się te same pływaczki, które zajęły trzy pierwsze miejsca w eliminacjach.

100 m stylem motylkowym kobiet: Złoto Sarah Sjöström/Szwecja, Srebro Penny Oleksiak/Kanada, Brąz Dana Vollmer/USA

Szwedka do złotego medalu dołożyła rekord świata wynikiem 55.48. Druga na mecie, urodzona w czerwcu 2000 roku Kanadyjka po raz kolejny pobiła najlepszy juniorski wynik w historii (56.46). Dla Dany Vollmer, która broniła tytułu, to już szósty olimpijski krążek.

100 m stylem klasycznym mężczyzn: Złoto Adam Peaty/Wielka Brytania, Srebro Cameron van der Burgh/RPA, Brąz Cody Miller/USA

Peaty po raz drugi na tej imprezie pobił rekord świata. W finale poprawił się o 0.42 s w stosunku do swojego wyniku z eliminacji (57.13). To pierwszy medal Wielkiej Brytanii na tych igrzyskach. Srebro zdobył obrońca tytułu Cameron van der Burgh. Stanie w Rio na podium jako pierwszy zawodnik z Afryki.

4×100 m stylem dowolnym mężczyzn: Złoto USA, Srebro Francja, Brąz Australia

Amerykanie po ośmiu latach odzyskali tytuł w tej konkurencji. Caeleb Dressel, Michael Phelps, Ryan Held i najszybszy w stawce Nathan Adrian uzyskali czas 3:09.92. O ponad pół sekundy wyprzedzili Francuzów (Mehdy Metella, Fabien Gilot, Florent Manaudou, Jeremy Stravius). Na trzecim stopniu podium stanęli pływacy z Antypodów (James Roberts, Kyle Chalmers, James Magnussen, Cameron McEvoy). Dla Phelpsa to 19. złoty medal Igrzysk Olimpijskich. 31-latek z Baltimore śrubuje swoje historyczne osiągnięcie.

Kacper Majchrzak w swoim półfinale zajął czwarte miejsce, bijąc rekord Polski wynikiem 1:46.30. Nie dało to jednak awansu do finału. Polak uplasował się ostatecznie na 10. pozycji. Z najlepszym czasem wszedł Sun Yang (1:44.63). Za nim Kosuke Hagino i Conor Dwyer. Na dystansie 100 m stylem grzbietowym do finału weszło dwóch Amerykanów oraz Japończyk, Chińczyk, Australijczyk, Francuz, Rosjanin i Rumun. Najlepszy rezultat osiągnął Ryan Murphy (52.49).

W kobiecych półfinałach 100 metrów stylem klasycznym najlepsza okazała się Lilly King, która o dwie setne sekundy wyprzedziła Julię Jefimową. Czwarta była broniącą tytułu Rūta Meilutytė. Aspiracje do kolejnego medalu zgłasza Katinka Hosszú. Węgierka zakwalifikowała się do finałowego wyścigu na 100 m stylem grzbietowym. Lepsza od niej w półfinałach była tylko Kathleen Baker z USA. O kolejny krążek w tej konkurencji powalczy Emily Seebohm.

Podnoszenie ciężarów

56 kg mężczyzn: Złoto Long Qingquan/Chiny, Srebro Om Yun-chol/Korea Północna, Brąz Sinphet Kruaithong/Tajlandia

W ciężarach nadal wszystkie medale dla Azji. Po ośmiu latach znów złoto w tej kategorii trafia do Long Qingquana. 25-latek to także mistrz świata z 2009 roku. W rwaniu uzyskał 137 kg, a w podrzucie 170 kg. Dało to 307 kg w dwuboju, co jest nowym rekordem świata. Z tabel Chińczyk wymazał osiągnięcie Halila Mutlu z igrzysk w Sydney. Drugie miejsce zajął obrońca tytułu z Londynu. Nieudanym podrzutem szanse na podium zaprzepaścił Wietnamczyk Thạch Kim Tuấn.

Gimnastyka sportowa

Nasza jedyna reprezentantka w tej dyscyplinie Katarzyna Jurkowska-Kowalska w kwalifikacjach najlepiej spisała się w skoku. Słaby występ w ćwiczeniach na poręczach asymetrycznych i równoważni pozbawił ją szans na finał wieloboju. Nie weszła do najlepszej ósemki w żadnej z konkurencji.

Na pierwszych trzech miejscach uplasowały się Amerykanki: Simone Biles (62.366), Alexandra Raisman (60.607) oraz Gabby Douglas (60.131). One również okazały się najlepsze w eliminacjach do wieloboju drużynowego. Wyprzedziły Chiny i Rosję. Biles triumfowała w skoku, w ćwiczeniach wolnych i na poręczach.

Siatkówka plażowa

Od porażki udział w turnieju olimpijskim rozpoczęli Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel. Ćwierćfinaliści z Londynu ulegli Rosjanom Wiaczesławowi Krasilnikowowi oraz Konstantinowi Siemienowowi w dwóch setach (14-21, 13-21).

Tenis

Niedziela upłynęła pod znakiem sensacji w singlu i deblach.

Wracający po kontuzji Juan Martín del Potro w dwóch setach pokonał 7-6 (4), 7-6 (2) lidera światowego rankingu Novaka Djokovicia. W II rundzie Argentyńczyk zmierzy się z Portugalczykiem João Sousą.

Z turniejem deblowym już w I rundzie pożegnały się siostry Williams. Trzykrotne mistrzynie olimpijskie przegrały z czeską parą Lucie Šafářová / Barbora Strýcová 3-6, 4-6.

Nie powiodło się również rozstawionym z jedynką deblistom. Francuzi Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut – zwycięzcy US Open 2015 i Wimbledonu 2016 – przegrali sensacyjnie z Kolumbijczykami Juanem Sebastianem Cabalem oraz Robertem Farahem 6-7, 3-6. Grający z dwójką bracia Murrayowie po dwóch tie-breakach odpadli z zawodnikami gospodarzy Thomazem Belluccim i André Sá.

Tenis stołowy

Problemów z awansem do najlepszej szesnastki nie miał Ma Long (Chiny, 1). Tylko jednego seta urwał Junowi Mizutaniemu (Japonia, 4) Grek Panagiotis Gionis. Pogromca Jakuba Dyjasa, Aleksandr Szibajew, odpadł z Timo Bollem. Turniejowa piątka (Chuang Chih-yuan z Tajwanu) przegrała z Nigeryjczykiem Quadrim Aruną.

W III rundzie odpadła turniejowa czwórka Kasumi Ishikawa (Japonia). Pokonała ją Kim Song-i z Korei Północnej. Po siedmiosetowym boju z reprezentującą Francję Li Xue z rywalizacji odpadła wielokrotna medalistka ME Li Jie (Holandia). Rozstawiona z jedynką Ding Ning pewnie zwyciężyła Rumunkę Samarę.