Jeździectwo
WKKW indywidualnie: Złoto Michael Jung/Niemcy, Srebro Astier Nicolas/Francja, Brąz Phillip Dutton/USA
Startujący na koniu Sam FBW 34-letni Niemiec obronił olimpijski triumf z Londynu. Złoto dołożył do wcześniejszego srebra drużynowego. W skokach przez przeszkody zanotował oba czyste przejazdy. Drugi medal w Rio wywalczył też Francuz Nicolas Astier, wcześniej najlepszy w drużynie. Pochodzący z Australii Dutton wrócił na olimpijskie podium po 16 latach. Fatalnie spisywał się dziś Australijczyk Chris Burton. Miał dwie wielkie szanse na podium, ale zaprzepaścił obie.
Kajakarstwo górskie
C1 mężczyzn: Złoto Denis Gargaud Chanut/Francja, Srebro Matej Beňuš/Słowacja, Brąz Takuya Haneda/Japonia
Francuski kanadyjkarz wspaniale nawiązał do sukcesów trzykrotnego mistrza olimpijskiego Tony’ego Estangueta. Wszyscy medaliści mieli czyste przejazdy finałowe. Gargaud Chanut uzyskał wynik 94.17, kolejni na mecie 95.02 i 97.44.
Do finału tej konkurencji nie zakwalifikował się Grzegorz Hedwig. Polak w swoim przejeździe półfinałowym dostał cztery punkty karne i zajął 12. pozycję (102.70).
Strzelectwo
pistolet sportowy 25 m kobiet: Złoto Anna Korakaki/Grecja, Srebro Monika Karsch/Niemcy, Brąz Heidi Diethelm Gerber/Szwajcaria
Finałowy pojedynek miał dramatyczny przebieg. Korakaki prowadził już 6-0, ale Niemka zdołała wyrównać. Ostatnia seria należała jednak do reprezentantki Grecji, która wywalczyła decydujący punkty. To już jej drugi medal w Rio. Wcześniej była trzecia w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego na odległość 10 metrów. Świeżo upieczona rekordzistka olimpijska z kwalifikacji Zhang Jingjing była trzecia w pólfinale, a brąz przegrała ze Szwajcarką.
Podnoszenie ciężarów
63 kg kobiet: Złoto Deng Wei/Chiny, Srebro Choe Hyo-sim/Korea Północna, Brąz Karina Goriczewa/Kazachstan
Złota medalistka z Chin poprawiła też rekordy świata w podrzucie (147 kg) i dwuboju (262 kg). W rwaniu wyrównała rekord olimpijski (115 kg). Urodzona w 1993 roku zawodniczka wcześniej była trzykrotnie najlepsza w mistrzostwach świata. Znakomity podrzut dał drugie miejsce zawodniczce z KRLD. Pech dopadł w drugiej części zawodów reprezentantkę Tajlandii Siripuch Gulnoi. Druga zawodniczka po rwaniu spaliła wszystkie próby w podrzucie na 132 kg.
Skoki do wody
wieża 10 m skoki synchroniczne kobiet: Złoto Chen Ruolin i Liu Huixia/Chiny, Srebro Cheong Jun Hoong i Pandelela Rinong/Malezja, Brąz Meaghan Benfeito i Roseline Filion/Kanada
Chinki są niepokonane w tej konkurencji. Od momentu wprowadzenia jej w 2000 roku do programu igrzysk nie schodzą z najwyższego stopnia podium. Piąte olimpijskie złoto wywalczyła Chen Ruolin. Po raz pierwszy triumfowała z obecną partnerką. Wcześniej obie panie dwukrotnie sięgały po złoto MŚ. Bardzo długo na podium utrzymywały się zawodniczki z Korei Północnej, ale piąta próba była wyjątkowo nieudana i zepchnęła je na czwartą pozycję.
Gimnastyka sportowa
wielobój drużynowy kobiet: Złoto Stany Zjednoczone, Srebro Rosja, Brąz Chiny
Amerykanki były wielkimi faworytkami i nie zawiodły. Simone Biles, Gabby Douglas, Laurie Hernandez, Madison Kocian oraz Aly Raisman uzyskiwały najlepsze wyniki we wszystkich czterech częściach rywalizacji (skok, poręcze asymetryczne, ćwiczenia wolne, równoważnia). Ciekawie przedstawiała się walka o kolejne medale. Ostatecznie na drugim miejscu zakończył Rosjanki, na trzecim Chinki, a poza podium znalazły się ekipy Japonii i Wielkiej Brytanii.
Szermierka
szpada mężczyzn: Złoto Park Sang-young/Korea Południowa, Srebro Géza Imre/Węgry, Brąz Gauthier Grumier/Francja
W finale 20-letni Koreańczyk pokonał ponad dwa razy starszego Węgra różnicą zaledwie jednego trafienia (15-14). Imre na olimpijskim podium stał już w indywidualnym turnieju w Atlancie. Później był jeszcze drugi z drużyną w Atenach. Broniący olimpijskiego złota Wenezuelczyk Rubén Limardo odpadł już w 1/16 finału z Egipcjaninem Aymanem Fayezem. Do strefy medalowej dostali się też Nikolai Novosjolov (Estonia) i wieloletnia podpora węgierskiej kadry Gábor Boczkó.
Judo
63 kg kobiet: Złoto Tina Trstenjak/Słowenia, Srebro Clarisse Agbegnenou/Francja, Brąz Yarden Garbi/Izrael oraz Anicka van Emden/Holandia
25-letnia Słowenka do dwóch medali MŚ oraz ME dołożyła teraz mistrzostwo olimpijskie. W finale pokonała przez trzymanie reprezentantkę Francji. Blisko kolejnego krążka byli gospodarze, ale Mariana Silva pojedynek o brąz przegrała z Holenderką. Medalu nie udało się też zdobyć Japończykom, zawiodła Miku Tashiro.
81 kg mężczyzn: Złoto Chasan Chałmurzajew/Rosja, Srebro Travis Stevens/USA, Brąz Sergiu Toma/Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Takanori Nagase/Japonia
W finałowej walce pochodzący z Inguszetii reprezentant Rosji pokonał Stevensa przed czasem. Chałmurzajew to aktualny mistrz Europy, a międzynarodową karierę zaczynał przed sześcioma laty na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich. Jeden z brązowych medali przypadł judoce urodzonemu w Mołdawii, a teraz walczącemu w barwach ZEA. To dopiero drugi medal tego państwa w olimpijskiej historii.
Siatkówka plażowa
Drugie zwycięstwo grupowe odniosły Kinga Kołosińska i Monika Brzostek. Polki potrzebowały dwóch setów (21-19, 21-18), by pokonać Jekaterinę Birłową oraz Jewgienię Ukołową z Rosji. Mają już w kieszenie awans do 1/8 finału.
Zdecydowanie gorzej wiedzie się Mariuszowi Prudlowi i Grzegorzowi Fijałkowi. Ćwierćfinaliści poprzednich igrzysk dzielnie walczyli z Holendrami Reinderem Nummerdorem oraz Christiaanem Varenhorstem, ale nie dali rady i przegrali w trzech setach (-17, 19, -9). Z parą z Kuby przegrali niespodziewanie wysoko notowani Łotysze Aleksandrs Samoilovs i Jānis Šmēdiņš.
Tenis stołowy
Zhang Jike (Chiny, 2) oraz Władimir Samsonow (Białoruś, 7) to pierwsi półfinaliści turnieju w grze pojedynczej mężczyzn. U kobiet w najlepszej czwórce zameldowała się rozstawiona z jedynkę Ding Ning. Teraz czeka ją pojedynek z rewelacyjną Kim Song-i z Korei Północnej. W drugiej parze kolejna Chinka Li Xiaoxia zmierzy się z Ai Fukuharą (Japonia).
Tenis
W ćwierćfinałach singla pań zameldowały się Daria Kazatkina, Monica Puig, Petra Kvitova i Joanna Konta. Najbardziej niespodziewany był wynik starcia Puig z rozstawioną z trójką Garbiñe Muguruzą. Reprezentantka Portoryko wygrał 6-1. 6-1.
Do 1/8 finału gry pojedynczej awansował Rafael Nadal. Przegrali poniedziałkowi pogromcy Kubota i Matkowskiego, Roberto Bautista Agut i David Ferrer.
Żeglarstwo
Zwiększają się szanse Polski na medal w klasie RS:X mężczyzn. Piotr Myszka we wtorek plasował się na 2., 2. i 3. miejscu. Przed Polakiem są tylko Brytyjczyk Nick Dempsey i Holender Dorian van Rijsselberghe.
Lepiej niż wczoraj spisywali się dziś Małgorzata Białecka (RS:X) i Kacper Ziemiński (Laser). Nasza windsurferka przesunęła w łącznej klasyfikacji z 19. na 13. miejsce. Natomiast żeglarz klasy Laser jest 23. (poprzednio miejsce 33.).
Wyścigi medalowe w RS:X zaplanowano na niedzielę. Żeglarze wrócą na wodę w czwartek.
Pływanie
Nie udało awansować do finału polskiej sztafecie na 4×200 m stylem dowolnym (Świtkowski, Korzeniowski, Klich, Majchrzak; 7:11.11). Nasi pływacy zajęli 10. miejsce, a zdecydowanie najlepiej spisał się Kacper Majchrzak. Z najlepszym czasem awansowali Brytyjczycy.
Poznaliśmy również półfinalistów na trzech dystansach indywidualnych. Sensacyjnie odpadł mistrz olimpijski na 200 m stylem klasycznym Dániel Gyurta (17. pozycja). Najszybszy był Rosjanin Anton Czupkow (2:07.93). W królewskiej konkurencji – 100 m stylem dowolnym – eliminacje wygrał niespodziewanie Australijczyk Kyle Chalmers (47.90). Wyprzedził Caeleba Dressela (USA, 47.91) oraz Brytyjczyka Duncana Scotta (48.01). W półfinałach popłyną również m.in. Cameron McEvoy, Władimir Morozow, Luca Dotto, a triumfator sprzed czterech lat Nathan Adrian wszedł dopiero z 16. rezultatem.
Na 200 m stylem motylkowym pań górą była Mireia Belmonte Garcia (Hiszpania, 2:06.64). Za nią uplasowały się dwie Amerykanki Natalie Adams i Hali Flickinger. Ze startu zrezygnowała Katinka Hosszú.
Boks
W turnieju olimpijskim nie ma już żadnego z zawodowych pięściarzy. Jako ostatni odpadł Amnat Ruenroeng (Tajlandia). W 1/8 finału kategorii 60 kg były mistrz świata IBF przegrał z Francuzem Sofiane Oumihą. W drugiej rundzie był dwukrotnie liczony na stojąco, a w trzeciej przerwał pojedynek.