Gimnastyka sportowa
wielobój indywidualny kobiet: Złoto Simone Biles/USA, Srebro Aly Raisman/USA, Brąz Alija Mustafina/Rosja
Faworyzowane Amerykanki uplasowały się na dwóch pierwszych miejscach, choć miały pewne problemy na poręczach asymetrycznych. Na tym przyrządzie znakomicie spisała się Mustafina, która zawaliła równoważnię oraz ćwiczenia wolne. Właśnie w ostatniej części osiągnęła znakomitą notę 15.933. 19-letnia Simone Biles wygrała indywidualny wielobój podczas trzech ostatnich edycji mistrzostw świata.
Judo
78 kg kobiet: Złoto Kayla Harrison/USA, Srebro Audrey Tcheuméo/Francja, Brąz Mayra Aguiar/Brazylia i Anamari Velenšek/Słowenia
26-letnia Amerykanka obroniła tytuł sprzed czterech lat. Od złota w Londynie nie potrafiła zdobyć złota MŚ, ale w najważniejszym momencie pokazała najwyższą formę i stanęła na najwyższym stopniu podium. W finale przez ippon pokonała reprezentantkę Francji. Kibiców gospodarzy ucieszył brąz ich zawodniczki.
90 kg mężczyzn: Złoto Lukáš Krpálek/Czechy, Srebro Elmar Gasimov/Azerbejdżan, Brąz Cyrille Maret/Francja i Ryunosuke Haga/Japonia
Czech, który był chorążym swojej reprezentacji, wygrał finałową walkę dzięki efektownemu rzutowi na pół minuty przed końcem. Mistrzostwo olimpijskie dołożył do złotych medali mistrzostw świata i Europy. W ćwierćfinale pokonał aktualnego czempiona globu Ryunosuke Hagę. Japończyk dopiero dzięki skutecznym walkom w repasażach wywalczył brąz.
Kajakarstwo górskie
K-1 kobiet: Złoto Maialen Chourraut/Hiszpania, Srebro Luuka Jones/Nowa Zelandia, Braz Jessica Fox/Australia
Brązowa medalistka poprzednich igrzysk zdecydowanie wyprzedziła wszystkie rywalki. Uzyskała 98.65 podczas gdy druga w kolejności Nowozelandka miała 101.82. Na podium mimo dwóch sekund kary zmieściła się jeszcze wicemistrzyni z Londynu Jessica Fox. Podobnie jak w męskim K-1 czwarte miejsce zajęła reprezentantka Słowacji.
C-2 mężczyzn: Złoto Ladislav Škantár i Peter Škantár/Słowacja, Srebro David Florence i Richard Hounslow/Wielka Brytania, Brąz Gauthier Klauss i Matthieu Péché/Francja
Słowaccy bracia wspaniale nawiązali do osiągnięć trzykrotnych mistrzów olimpijskich Petera i Pavola Hochschornerów. W finałowym przejeździe nie popełnili żadnego błędu i osiągnęli wynik 101.58. Najlepsi w półfinale Niemcy zajęli miejsce tuż za podium. Bardzo dobrze spisali się Marcin Pochwała i Piotr Szczepański (104.97). Powtórzyli swój wynik z Londynu, plasując się na piątej pozycji.
Kolarstwo torowe
sprint drużynowy mężczyzn: Złoto Wielka Brytania, Srebro Nowa Zelandia, Brąz Francja
Brytyjczycy w składzie Philip Hindes, Jason Kenny i Callum Skinner bili rekord olimpijski zarówno w eliminacjach, jak i w drugiej fazie oraz walce o złoto. Ostatecznie wyśrubowali go na 42.440. Nowozelandczycy (Ethan Mitchell, Sam Webster, Edward Dawkins) w finale uzyskali 42.542. Na siódmym miejscu rywalizację zakończyli Polacy (Rafał Sarnecki, Damian Zieliński, Krzysztof Maksel). Batalię o miejsce w strefie medalowej przegrali z “Trójkolorowymi”.
W czwartek odbyły się również kwalifikacje kobiet i mężczyzn w drużynowym wyścigu na dochodzenie. W obu przypadkach najlepsze okazywały się ekipy Wielkiej Brytanii. Panie na dodatek pobiły rekord świata (4:13.260). Polki z ósmym czasem awansowały dalej.
Łucznictwo
turniej indywidualny kobiet: Złoto Chang Hye-jin/Korea Południowa, Srebro Lisa Unruh/Niemcy, Brąz Ki Bo-bae/Korea Południowa
Reprezentantka Korei Południowej planowo wygrała tę rywalizację, choć najwyżej rozstawiona po rundzie rankingowej Choi Mi-sun odpadła już w ćwierćfinale po przegranej z Alejandrą Valencią. Chang Hye-jin w bratobójczym półfinale pokonała indywidualną mistrzynię z Londynu Ki Bo-bae, a w finale strzelała lepiej od największej rewelacji Lisy Unruh.
Pływanie
Znów bez rewelacji spisali się polscy pływacy w eliminacjach olimpijskich. Konrad Czerniak przebił się co prawda do półfinału na 100 m stylem motylkowym, ale zajął dopiero 10. miejsce. Odpadli Paweł Korzeniowski, Filip Wypych, Paweł Juraszek oraz Agata Tchórz.
Świetnie spisała się Katie Ledecky, która na dystansie 800 m kraulem ustanowiła nowy rekord olimpijski (8:12.86). Rozpoczęła się walka o tym tytuł najlepszego pływaka na 50 m stylem dowolnym. Czasem 21.49 eliminacje wygrał Ukrainiec Andrij Howorow. Za nim uplasowali się Nathan Adrian (21.61) i Anthony Ervin (21.63), na czwartej lokacie uplasował się Florent Manaudou (21.72).
Żeglarstwo
Trzecią pozycję w klasie RS:X utrzymuje Piotr Myszka. Polak zajął w wyścigach nr 7-9 kolejno 12., 2. i 6. miejsce. Zgromadził 29 punktów. W łącznej klasyfikacji prowadzi Dorian van Rijsselberghe (16) przed Nickiem Dempseyem (29).
Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek-Gliszczyńska startowały dziś w dwóch wyścigach i zajmują 11. pozycję. Z kolei nasza specjalistka od windsurfingu Małgorzata Białecka nadal spisuje się poniżej oczekiwań. Zajmuje dopiero 15. miejsce.
Badminton
W pierwszym spotkaniu mikst Nadieżda Zięba / Robert Mateusiak przehrał 0:2 (18:21, 21:23) z duńską parą Joachimem Fischerem Nielsenem i Christinną Pedersen.