Pływanie
100 m stylem dowolnym kobiet: Złoto Penny Oleksiak/Kanada i Simone Manuel/USA, Brąz Sarah Sjöström/Szwecja
Sensacyjnie zakończył się ten finał. W czasie nowego rekordu olimpijskiego (52.70) wygrały ex aequo ledwie 16-letnia Oleksiak i cztery lata starsza Manuel. Młodziutka Kanadyjka ma już czwarty medal w Rio. Poza podium znalazły się Australijki, siostry Campbell – mistrzyni świata Bronte oraz rekordzistka świata Cate. Medalu nie będzie również dla broniącej tytułu Ranomi Kromowidjojo.
200 m stylem klasycznym kobiet: Złoto Rie Kaneto/Japonia, Srebro Julia Jefimowa/Rosja, Brąz Shi Jinglin/Chiny
27-letnia Japonka dotąd miała w swojej kolekcji jedynie srebro MŚ na krótkim basenie. W Rio wyprzedziła o ponad półrorej sekundy Julię Jefimową. W czołówce długo utrzymywała się Australijka Taylor McKeown, ale ostatecznie znalazła się poza podium. Rekordzistka świata Rikke Møller Pedersen (Dania) zajęła dopiero ósmą lokatę.
200 m stylem grzbietowym mężczyzn: Złoto Ryan Murphy/USA, Srebro Mitch Larkin/Australia, Brąz Jewgienij Ryłow/Rosja
Ryan Murphy został pierwszym od 12 lat zawodnikiem, który na igrzyskach wygrał oba dystanse w stylu grzbietowym. Poprzednio dokonał tego jego rodak Aaron Peirsol. O 34 setne sekundy wyprzedził mistrza świata z Kazania Mitcha Larkina. Trzeci na mecie Jewgienij Ryłow czasem 1:53.97 pobił własny rekord Europy.
200 m stylem zmiennym mężczyzn: Złoto Michael Phelps/USA, Srebro Kosuke Hagino/Japonia, Brąz Wang Shun/Chiny
Nie mogło być innego rozstrzygnięcia. Phelps popłynął po czwarte z rzędu złoto na 200 m stylem zmiennym. Takiego wyczynu nie dokonał wcześniej żaden inny sportowiec w tej dyscyplinie. Również czwarty raz w olimpijskim finale startował Ryan Lochte. O ile jednak w trzech poprzednich zdobywał medale, to tym razem zajął dopiero piąte miejsce. Poza podium znalazł się również faworyt gospodarzy Thiago Pereira.
Po czwarte złoto w Rio konsekwentnie zmierza Katinka Hosszú. Węgierka z pierwszym wynikiem awansowała do finału na 200 m stylem grzbietowym. Na kolejnych miejscach uplasowały się Hilary Caldwell i Maya DiRado. W najlepszej ósemce znalazła się również utytułowana reprezentantka Zimbabwe Kirsty Coventry. Odpadła mistrzyni świata Emily Seebohm.
Konrada Czerniaka zabraknie w finale 100 metrów stylem motylkowym. Polak zajął trzecie miejsce w swojej serii półfinałowej, ale w ogólnej klasyfikacji był to dopiero 10. czas. O kolejne złoto powalczy Michael Phelps, choć będzie musiał się sporo napocić, by pokonać rewelacyjnego Josepha Schoolinga z Singapuru. Florent Manaudou nie zamierza oddawać tytułu mistrza olimpijskiego na 50 m kraulem. Francuz wszedł do finału z najlepszym czasem (21.32). Blisko byli Andrij Howorow i triumfator igrzysk z Sydney Anthony Ervin (obaj 21.46). Awans wywalczył też Nathan Adrian.
Tenis stołowy
turniej indywidualny mężczyzn: Złoto Ma Long/Chiny, Srebro Zhang Jike/Chiny, Brąz Jun Mizutani/Japonia
Dwóch najwyżej rozstawionych zawodników z Chin, urodzonych w 1988 roku, spotkało się w wielkim finale. Zhang nie obronił złota z Londynu. Przegrał wszystkie cztery sety, a w dwóch ostatnich zdobył zaledwie po cztery punkty. Tylko w pierwszej partii Ma Long miał problemy, wygrywając ostatecznie na przewagi (14-12). Bez medalu pozostała Europa. W meczu o brąz 40-letni już Władimir Samsonow z Białorusi przegrał z reprezentantem Japonii.
Szermierka
szpada drużynowo kobiet: Złoto Rumunia, Srebro Chiny, Brąz Rosja
Rumunki wystąpiły w składzie Loredana Dinu, Simona Gherman, Simona Pop oraz Ana Maria Popescu. W finale ograły 44-38 Chinki, które miały w ekipie brązową medalistkę indywidualną z Rio Sun Yiwen. Rosjanki w walce o brąz zwyciężyły 37-31 reprezentantki Estonii.
Tenis
Agnieszka Radwańska i Łukasz Kubot nie awansowali do ćwierćfinału w grze mieszanej. Pokonali ich Rumuni Irina-Camelia Begu oraz Horia Tecău. Pierwszego seta nasz mikst wygrał 6-4, w drugim uległ 6-7 (1), a w decydującym o awansie tie-breaku przegrał 8-10.
Badminton
Artur Dziółko w pierwszym meczu grupowym pokonał Kevina Cordona z Gwatemali. W secie otwierającym spotkanie przegrał 18-21, ale już w dwóch kolejnych pokazał swoją wyższość (21-10, 21-13).
Siatkówka plażowa
W barażach o 1/8 finału przepadły nasze oba męskie duety. Bartosz Łosiak i Piotr Kantor przegrali z Włochami Daniele Lupo/ Paolo Nicolai 1-2 (-12, 15, -13), a Grzegorz Fijałek z Mariuszem Prudlem nie sprostali kanadyjskiej parze Ben Saxton / Chaim Schalk (0-2; -19, -18).