Wioślarstwo
Dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet: Złoto Ilse Pauls i Maaike Head/Holandia, Srebro Lindsay Jennerich i Patricia Obee/Kanada, Brąz Huang Wenyi i Pan Feihong/Chiny
Holenderki dość niespodziewanie wygrały z czasem 7:04.73. Dopiero na czwartym miejscu dopłynęły ubiegłoroczne mistrzynie świata, Nowozelandki Sophie Mackenzie i Julia Edward. W finale B pierwszą lokatę zajęły Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak.
Dwójka bez sternika kobiet: Złoto Helen Glover i Heather Stanning/Wielka Brytania, Srebro Genevieve Behrent i Rebecca Scown/Nowa Zelandia, Brąz Hedvig Rasmussen i Anne Andersen/Dania
Reprezentantki Wielkiej Brytanii z przewagą ponad sekundy nad rywalkę wpadły na metę i w świetnym stylu obroniły tytuł. Anna i Maria Wierzbowskie uplasowały się na czwartej lokacie w finale B.
Dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn: Złoto Pierre Houin i Jeremie Azou/Francja, Srebro Gary O’Donovan i Paul O’Donovan/Irlandia, Brąz Kristoffer Brun i Are Strandli/Norwegia
Faworyzowanie Francuzi nie zawiedli. Azou rok temu był w tej konkurencji mistrzem świata wspólnie ze Stany’m Delayre’m. Teraz wspólnie sięgnął po olimpijskie złoto wspólnie z niedawnym członkiem czwórki podwójnej wagi lekkiej. W finale A płynęli Artur Mikołajczewski i Miłosz Jankowski. Zajęli szóstą pozycję.
Czwórka bez sternika mężczyzn: Złoto Wielka Brytania, Srebro Australia, Brąz Włochy
Płynący w składzie Alex Gregory, Mohamed Sbihi, George Nash, Constantine Louloudis Brytyjczycy potwierdzili tegoroczną dyspozycję i stanęli na najwyższym stopniu podium. Wyprzedzili zeszłorocznych mistrzów i wicemistrzów świata.
Do finału A jedynek nie awansował Natan Węgrzycki-Szymczyk, który zajął szóste miejsce w półfinale. Z walki o medale wypadła niespodziewanie mistrzyni olimpijska z Londynu w skiffie Czeszka Miroslava Knapková, która była dopiero czwarta w swoim półfinale.
Lekkoatletyka
10 000 m kobiet: Złoto Almaz Ayana/Etiopia, Srebro Vivian Jepkemoi Cheruiyot/Kenia, Brąz Tirunesh Dibaba/Etiopia
Pierwszy lekkoatletyczny finał w Rio przyniósł fantastyczny rekord świata. 24-letni reprezentantka Etiopii czasem 29:17.45 poprawił najlepszy wynik pochodzący z września 1993 roku. Na metę wpadła z ogromną przewagą nad resztą stawki. Ayana to mistrzyni świata z Pekinu na 5000 m. Szósty medal w swoim karierze wywalczył Tirunesh Dibaba, pierwsza na tym dystansie w Pekinie i Londynie. Etiopki przedzieliła jedynie Kenijka.
Piotr Małachowski wygrał kwalifikacje dyskoboli. Awans do finału zapewnił sobie rzutem na odległość 65.89. Odpadli Robert Urbanek (61.76) i Robert Harting (62.21). Głównymi rywalami wicemistrza olimpijskiego z Pekinu w walce o podium powinni być Christoph Harting, Gerd Kanter i Philip Milanov.
W I rundzie biegu na 800 metrów dobrze spisali się Adam Kszczot i Marcin Lewandowski. Obaj awansowali do półfinału. W eliminacjach pchnięcia kulą odpadła Paulina Guba. Polce zabrakło zaledwie siedmiu centymetrów. Triumfowała wielka faworytka Valerie Adams z Nowej Zelandii.
Badminton
W drugim meczu grupowym kapitalnie spisał się nasz eksportowy mikst Nadieżda Zięba / Robert Mateusiak. Dzięki wygranej 2-1 (-13, 9, 19) z Chińczykami Xu Chen i Ma Jin pozostają w grze o olimpijski ćwierćfinał.
Judo
Maciej Sarnacki wpisał się niestety w słaby poziom polskich judoków. W pierwszej walce pokonał co prawda Islandczyka Thormodura Arniego Jonssona, ale w pojedynku o ćwierćfinał lepszy okazał się Or Sasson. Reprezentant Izraela w półfinale spotka się z wielkim faworytem Teddym Rinerem.
Strzelectwo
Do półfinału w skeecie nie awansowała Aleksandra Jarmolińska. Polka nie zaprezentowała się jednak źle, zajęła 12. miejsce.