FOT. ZUMAPRESS.com / NEWSPIX.PL
FOT. ZUMAPRESS.com / NEWSPIX.PL
Rio 2016 – dzień 7. (sesja wieczorna)
Bohaterką przedostatniego dnia na olimpijskiej pływalni została Katie Ledecky – nowa rekordzistka świata na 800 m kraulem. Michael Phelps i Katinka Hosszú nie wywalczyli kolejnych złotych medali. Oboje musieli zadowolić srebrami. W ostatniej serii finałowej Amerykanka Michelle Carter wydarła zwycięstwo w pchnięciu kulą broniącej tytułu Valerie Adams. Po raz drugi na najwyższym stopniu podium na igrzyskach stanął Rafael Nadal.
Dyscyplinę wspiera:
Dyscyplinę wspiera:
Tomasz Kawczyński
13 sierpnia, 2016 11:33

Pływanie

200 m stylem grzbietowym kobiet: Złoto Maya DiRado/USA, Srebro Katinka Hosszú/Węgry, Brąz Hilary Caldwell/Kanada

Węgierka długo prowadziła w wyścigu finałowym i miała ogromną szansę na czwarte złoto w Rio. Amerykanka dopadła ją dopiero na ostatnich metrach, wygrywając o zaledwie sześć setnych sekundy. DiRado wywalczyła czwarty krążek na tych igrzyskach. Na szóstym miejscu dopłynęła weteranka, Kirsty Coventry z Zimbabwe.

800 m stylem dowolnym kobiet: Złoto Katie Ledecky/USA, Srebro Jazz Carlin/Wielka Brytania, Brąz Boglárka Kapás/Węgry

Amerykanka wygrała trzy dystanse od 200 do 800 metrów stylem dowolnym. Na tym ostatnim wynikiem 8:04.79 pobiła własny rekord świata. Następną zawodniczkę wyprzedziła o ponad 11 sekund. Ledwie 19-letnia Ledecky ma już na koncie pięć złotych medali olimpijskich.

100 m stylem motylkowym mężczyzn: Złoto Joseph Schooling/Singapur, Srebro Michael Phelps/USA, Chad le Clos/RPA i László Cseh/Węgry

Phelps znalazł w końcu w Rio de Janeiro swojego pogromcę. Na dystansie, który wygrał na trzech poprzednich igrzyskach, pokonał go Joseph Schooling. Reprezentant Singapuru czasem 50.39 ustanowił nowy rekord olimpijski. Phelps drugie miejsce podzielił z Le Closem i Csehem. To 27. medal w karierze Amerykanina, dopiero trzeci srebrny.

50 m stylem dowolnym mężczyzn: Złoto Anthony Ervin/USA, Srebro Florent Manaudou/Francja, Brąz Nathan Adrian/USA

Na olimpijski tron po 16 latach wraca Anthony Ervin. W Sydney pierwsze miejsce dzielił z nim Gary Hall jr. Teraz Amerykanin jest już samodzielnym mistrzem. Triumfatora igrzysk z Londynu wyprzedził o zaledwie jedną setną sekundę. Nathan Adrian zdobył brąz, podobnie jak na 100 m kraulem. Poza podium wypadł świetny w kwalifikacjach i półfinale Andrij Howorow.

Najlepszy czas w półfinałach na 50 m kraulem kobiet uzyskała Pernille Blume (24.28). W finale popłyną też m.in. siostry Cate i Bronte Campbell, Ranomi Kromowidjojo oraz Francesca Halsall.

Lekkoatletyka

pchnięcie kulą kobiet: Złoto Michelle Carter/USA, Srebro Valerie Adams/Nowa Zelandia, Brąz Anita Márton/Węgry

Amerykanka w ostatniej kolejce pchnięciem na odległość 20.63 przeskoczyła dwukrotną mistrzynię olimpijską z Nowej Zelandii Valerie Adams (20.42) i zapewniła sobie złoty medal. 30-latka to brązowa medalistka MŚ w Pekinie oraz tegoroczna halowa mistrzyni świata. W szóstej próbie najlepszy wynik uzyskała również Márton (19.87).

Już pierwszy rzut zapewnił Anicie Włodarczyk przepustkę do finału rzutu młotem (76.93). O medal powalczy również Joanna Fiodorow, odpadła Marwina Kopron.

Do półfinałów awansowali Ewa Swoboda (100 m), Angelika Cichocka, Sofia Ennaoui, Danuta Urbanik (1500 m), Rafał Omelko (400 m). Zabraknie tam Mariki Popowicz-Drapały (100 m).

Panie rozegrały już cztery konkurencje siedmioboju. Na prowadzeniu jest broniąca olimpijskiego złota Jessica Ennis-Hill (4057). Wyprzedza Nafissatou Thiam (Belgia, 3985) oraz Akelę Jones (Barbados, 3964). Niedaleko za czołową trójką są Katarina Johnson-Thompson oraz Brianne Theisen-Eaton.

W skoku w dal mężczyzn najlepszy wynik eliminacji uzyskał Chińczyk Wang Jianan (8.24). Do końca o awans musiał drżeć Greg Rutherford. Na szczęście dla Brytyjczyka po spalonych dwóch pierwszych próbach w trzeciej skoczył 7.90 i zajął ostatecznie 10. pozycję.

Podnoszenie ciężarów

85 kg mężczyzn: Złoto Kianoush Rostami/Iran, Srebro Tian Tao/Chiny, Brąz Gabriel Sîncrăian/Rumunia

Rostami – brązowy medalista sprzed czterech lat – w dwuboju uzyskał 396 kg (179+217), co jest nowym rekordem świata. Cała trójka medalistów podrzuciła 217 kg, rezultat lepszy od poprzedniego rekordu olimpijskiego. Słabsza druga część rywalizacji pozbawiła medali dobrze spisujących się w rwaniu Denisa Ułanowa (Kazachstan) i Ołeksandra Pieleszenkę (Ukraina).

Tenis ziemny

gra podwójna mężczyzn: Złoto Rafael Nadal i Marc López/Hiszpania, Srebro Florin Mergea i Horia Tecău/Rumunia, Brąz Steve Johnson i Jack Sock/USA

Grający z numerem 6 Hiszpanie pokonali w finale rozstawionych z piątką rumuńską parę 6-2, 3-6, 6-4. Nadal wywalczył drugie olimpijskie złoto w karierze. W Pekinie triumfował w singlu. W spotkaniu o brąz Johnson i Sock ograli deblowego weterana Daniela Nestora i Vaska Pospisila z Kanady.

finał gry pojedynczej kobiet: Angelique Kerber (Niemcy) – Mónica Puig (Portoryko)

O ile obecność w finale rozstawionej z trójką Kerber nie dziwi, to awans 34. w rankingu WTA tenisistki z Portoryko to ogromne zaskoczenie. Puig w meczu 1/2 finału ograła Petrę Kvitovą 6-4, 1-6, 6-3). Kerber zwyciężyła w dwóch setach Madison Keys 6-3, 7-5.

finał gry podwójnej kobiet: Jekaterina Makarowa / Jelena Wiesnina (Rosja) – Martina Hingis / Timea Bacsinszky (Szwajcaria)

Rosjanki w półfinale pokonały Lucie Šafářovą oraz Barborę Strýcovą 7-6, 6-4. Szwajcarki także awansowały do gry o złoto po zwycięstwie 5-7, 7-6, 6-2 nad Czeszkami – Andreą Hlaváčkova i Lucie Hradecką.

pary półfinałowe gry pojedynczej mężczyzn: Juan Martín del Potro (Argentyna) – Rafael Nadal (Hiszpania), Kei Nishikori (Japonia) – Andy Murray (Wielka Brytania)

Trzy z meczów ćwierćfinałowych zakończyły się w trzech setach. Nadal wyeliminował reprezentanta gospodarzy Thomaza Bellucciego (2-6, 6-4, 6-2), Nishikori wygrał z Gaëlem Monfilsem (7-6, 4-6, 7-6), a Murray pokonał Steve Johnsona (6-0, 4-6, 7-6). Szybciej poszło Del Potro z Roberto Bautistą Agutem, choć spotkanie również było zacięte (7-5, 7-6).