Fot. http://zapasy.lipien.com.pl/.
lipien
Fot. http://zapasy.lipien.com.pl/.
Rodzeństwo na medale
Bliźniacy Kazimierz i Józef Lipieniowie zdobywali medale dla Polski na IO w latach 1972-1980, czyli w Monachium, Montrealu i Moskwie. Czas poznać historię tego niezwykłego rodzeństwa.
Rafał Wiśniewski
30 czerwiec, 2016 14:05

 

Ważyli naturalnie tyle samo – ok. 62 kilogramów, ale aby nie rywalizować z najbliższym krewnym  Józef zgodził się występować w kategorii o pięć kilogramów niższej. Wiązało się to z koniecznością zrzucania wagi i dodatkowym obciążeniem psychicznym. Nie przeszkodziło mu to jednak w osiąganiu laurów na najważniejszych imprezach.

W 1972 roku w RFN Kazimierz zdobył brązowy medal w stylu klasycznym. W decydującej walce pokonał wicemistrza olimpijskiego sprzed czterech lat, Japończyka Hideo Fujimoto. Jego brat, Józef, odpadł w konfrontacji z Rustamem Kazakowem.

Cztery lata później, na IO w Montrealu, pierwsze cztery walki Kazimierz przeszedł bez kłopotów. Problemy pojawiły się w walce z Nelsonem Dawidjanem, reprezentantem ZSRR. Ten pojedynek przegrał, ale w decydującym starciu wysoko wygrał z Wegrem Laszlo Reczim. Dzięki temu, jako pierwszy Polak w historii zdobył złoto olimpijskie w zapasach.

Na igrzyskach w Moskwie odblokował się Józef. Zajął drugie miejsce w wadze koguciej i tym samym otrzymał srebrny medal.

Bracia Lipieniowie na Igrzyskach Olimpijskich zdobyli dla naszej reprezentacji 3 medale: po jednym złotym, srebrnym i brązowym.

Poniżej film o Kazimierzu Lipieniu.

 

A tutaj film, na którym ujęci są obaj bracie.