Boks
51 kg kobiet: Złoto Nicola Adams/Wielka Brytania, Srebro Sarah Ourahmoune/Francja, Brąz Ren Cancan/Chiny oraz Ingrit Valencia/Kolumbia
Drugie olimpijskie złoto trafia na konto 33-letniej Brytyjki. Adams w trzech pojedynkach nie przegrała żadnej rundy. W finale nie dała szans mistrzyni świata z 2008 roku oraz brązowej medalistce majowych MŚ z Astany.
56 kg mężczyzn: Złoto Robeisy Ramírez/Kuba, Srebro Shakur Stevenson/USA, Brąz Władimir Nikitin/Rosja oraz Murodjon Akhmadaliev/Uzbekistan
Kubańczyk Ramírez, podobnie jak Nicola Adams, obronił tytuł mistrzowski z Londynu (wówczas wygrał w kategorii 52 kg). Pewne problemy miał jedynie w finałowej walce z 19-letnim Stevensonem. Amerykanin nie musiał stawać do pojedynku w półfinale, ponieważ Rosjanin Nikitin po poprzednim starciu z mistrzem świata Irlandczykiem Michaelem Conlanem nie był w stanie boksować.
75 kg mężczyzn: Złoto Arlen López/Kuba, Srebro Bektemir Melikuziev/Uzbekistan, Brąz Kamran Szachsuwarły/Azerbejdżan oraz Misael Rodríguez/Meksyk
Kilka minut po wygranej Robeisy’ego Ramíreza reprezentacja Kuby wywalczyła kolejne złoto w boksie. Zeszłoroczny mistrz świata i główny faworyt Arlen López zwyciężył 3-0 Bektemira Melikuzieva z Uzbekistanu. Zwycięzca jako jedyny w tej kategorii w jednej z wcześniejszych rund zakończył swoją walkę przez nokaut techniczny.
Gimnastyka artystyczna
wielobój indywidualny: Złoto Margarita Mamun/Rosja, Srebro Jana Kudriawcewa/Rosja, Brąz Ganna Rizatdinowa/Ukraina
Wszyscy spodziewali się zwycięstwa Rosjanki, ale główną faworytką była wielobojowa mistrzyni świata Kudriawcewa. Ta jednak pogubiła się podczas ćwiczeń z maczugami. Strat nie udało się odrobić w układzie ze wstążką i ostatecznie musiała uznać wyższość starszej o dwa lata rodaczki. Mamun na ostatnich mistrzostwach świata była na drugim miejscu, teraz nawiązała do osiągnięć Barsukowej, Kabajewej i Kanajewej.
Golf
kobiety: Złoto Park In-bee/Korea Południowa, Srebro Lydia Ko/Nowa Zelandia, Brąz Feng Shanshan/Chiny
Była zawodniczka nr 1 światowego rankingu – obecnie zajmująca piąte miejsce – zdobyła pierwszy od 1900 roku złoty medal olimpijskie w golfie w rywalizacji kobiet. Wynik -16 dał 28-latce pięć uderzeń przewagi nad Nowozelandką. Reprezentantka Korei Południowej w swojej karierze wygrała 17 turniejów cyklu LPGA Tour. Jest jedną z kilku zawodniczek w historii, które w ciągu roku zwyciężyły w co najmniej dwóch najważniejszych imprezach.
Kolarstwo górskie
cross country kobiet: Złoto Jenny Rissveds/Szwecja, Srebro Maja Włoszczowska/Polska, Brąz Catharine Pendrel/Kanada
Reprezentantka Polski straciła 37 sekund do 22-letniej zwyciężczyni. Rissveds uciekła naszej zawodniczce na ostatnim okrążeniu. Włoszczowska kontrolowała jednak sytuację i nie pozwoliła zbliżyć się goniącym ją Kanadyjkom. Poza podium znalazły się uznawane przed wyścigiem za faworytki Szwajcarka Jolanda Neff, Dunka Annika Langvad oraz niezwykle doświadczona Gunn-Rita Dahle Flesjå z Norwegii.
Pięciobój nowoczesny
mężczyźni: Złoto Aleksandr Liesun/Rosja, Srebro Pawło Tymoszczenko/Ukraina, Brąz Ismael Marcelo Hernández Uscanga/Meksyk
Rosjanin, który ma na koncie dwa indywidualne mistrzostwa świata, był jednym z faworytów i nie zawiódł. W biegu połączonym ze srzelaniem był nieco słabszy od Ukraińca, ale wcześniejsza przewaga, przede wszystkim uzyskana na planszy szermierczej, dała mu złoto. Zacięta była walka o brąz, ale Meksykanin odparł ataki Francuza Valentina Pradesa oraz Włocha Riccardo De Luki.
Szymon Staśkiewicz zakończył rywalizację na 27. pozycji.
Skoki do wody
wieża 10 m mężczyzn: Złoto Chen Aisen/Chiny, Srebro Germán Sánchez/Meksyk, Brąz David Boudia/USA
Chińczyk zgromadził 585.30 pkt. i z dużą przewagą wyprzedził Meksykanina (532.70) oraz obrońcę mistrzowskiego złota z Londynu, Amerykanina Boudię (525.25). 20-letni Chen Aisen był trzeci w eliminacjach i pierwszy w półfinale. W Rio triumfował już w skokach synchronicznych z wieży 10-metrowej wspólnie z Lin Yue. Dopiero na szóstym miejscu uplasował się zeszłoroczny mistrz świata Qiu Bo.
Zapasy styl wolny
86 kg mężczyzn: Złoto Abdulraszid Sadulajew/Rosja, Srebro Selim Yaşar/Turcja, Brąz Sharif Sharifov/Azerbejdżan oraz J’den Cox/USA
Już od pierwszej walki mistrza świata Sadulajewa było widać, że urodzonego w Dagestanie 20-latka będzie bardzo trudno zatrzymać. Nie dokonał tego żaden z jego czterech przeciwników. Finałowe starcie z Yaşarem wygrał 5-0. Z brązowym medalem turniej olimpijski zakończył pogromca Zbigniewa Baranowskiego z ćwierćfinału, Azer Sharifov.
125 kg mężczyzn: Złoto Taha Akgül/Turcja, Srebro Komeil Ghasemi/Iran, Brąz Geno Petriaszwili/Gruzja oraz Ibrahim Saidau/Białoruś
Dwukrotny mistrz świata i trzykrotny mistrz Europy nie pozostawił złudzeń komu należy się złoty medal igrzysk w Rio. Finałową walkę przeciwko Ghasemiemu Turek wygrał 3-1. Irańczyk do brązu z Londynu dorzucił teraz srebro. Pojedynek o brąz z Gruzinem Petriaszwilim przegrał Tervel Dlagnev. Reprezentant USA w ćwierćfinale zwyciężył Roberta Barana.