Fot. Facebook/Danuta Kozák
kozak
Fot. Facebook/Danuta Kozák
Sobota w Rio – sesja poranna
Danuta Kozák dołączyła do grona największych gwiazd igrzysk w Rio. Węgierska kajakarka, której matka jest z pochodzenia Polką, podobnie jak jej rodaczka Katinka Hosszú, Usain Bolt czy Jason Kenny wywalczyła trzeci złoty medal. Wśród kanadyjkarzy nie do zatrzymania był Niemiec Sebastian Brendel. Najlepszym singlistą w badmintonie został Chińczyk Chen Long. Nie będzie dziś medalu polskich zapaśników. Obaj nasi wolniacy wygrali po jednej walce.
Tomasz Kawczyński
20 sierpień, 2016 19:18

Badminton

gra pojedyncza mężczyzn: Złoto Chen Long/Chiny, Srebro Lee Chong Wei/Malezja, Brąz Viktor Axelsen/Dania

Mistrz świata z 2014 i 2015 roku poprawił swoje trzecie miejsce z igrzysk londyńskich. Wówczas w półfinale uległ właśnie rozstawionemu z jedynką Malezyjczykowi. W Rio zrewanżował się i po wygranej 2-0 (18, 18) wywalczył złoty medal. Lee Chong Wei trzeci raz z rzedu przegrywa finał olimpijski. Brąz niespodziewanie dla reprezentanta Europy. Axelsen pokonał 2-1 (-15, 10, 17) triumfatora z Pekinu i Londynu, Lin Dana.

Kajakarstwo

K-4 500 m kobiet: Złoto Węgry, Srebro Niemcy, Brąz Białoruś

Nic nie mogło zagrozić Węgierkom w obronie mistrzostwa olimpijskiego. Gabriella Szabó, Danuta Kozák, Tamara Csipes oraz Krisztina Fazekas Zur od niemal sekundy wyprzedziły Niemki (Hering, Weber, Kriegerstein, Dietze). O trzecie miejsce zaciętą walkę stoczyły kajakarki z Białorusi oraz Ukrainy. Danuta Kozák do swojego dorobku olimpijskiego dołożyła piąte złoto. Węgry na cztery kobiece konkurencje wygrały trzy. W finale B zwyciężyła polska osada – Beata Mikołajczyk, Karolina Naja, Marta Walczykiewicz, Edyta Dzieniszewska.

C-2 1000 m mężczyzn: Złoto Sebastian Brendel i Jan Vandrey/Niemcy, Srebro Erlon de Souza Silva i Isaquias Queiroz/Brazylia, Brąz Dmytro Janczuk i Taras Myszczuk/Ukraina

Reprezentanci gospodarzy, którzy rok temu zdobyli w Mediolanie mistrzostwo świata, długo prowadzili w wyścigu finałowym. Na końcowych metrach zabrakło im jednak sił i wpłynęli na metę o 907 tysięcznych sekundy za Niemcami. Queiroz wywalczył drugie srebro na tych igrzyskach (ma jeszcze jeden brąz), Brendel przywiezie z Brazylii dwa złota. Finał B wygrali Polacy – Mateusz Kamiński i Michał Kudła.

K-1 200 m mężczyzn: Złoto Liam Heath/Wielka Brytania, Srebro Maxime Beaumont/Francja, Brąz Saúl Craviotto/Hiszpania oraz Ronald Rauhe/Niemcy

Ta konkurencja była rozgrywana po raz drugi na igrzyskach i ponownie najlepszy okazał się Brytyjczyk. W ślady Eda McKeevera poszedł Liam Heath. 32-latek w Rio zdobył wcześniej srebro w K-2 na 200 m. Ogółem to jego trzeci medal olimpijski. Przyznano dwa brązowe krążki. Jednocześnie na metę wpadli Hiszpan Craviotto i Niemiec Rauhe.

K-4 1000 m mężczyzn: Złoto Niemcy, Srebro Słowacja, Brąz Czechy

Max Rendschmidt i Marcus Gross do zwycięstwa w dwójce dołożyli triumf w czwórce. Razem z nimi płynęli Tom Liebscher i Max Hoff. Niemcy wygrali z mistrzami świata Słowakami oraz Czechami o prawie trzy sekundy. Bez szans na podium byli Australijczycy – to mistrzowie olimpijscy z Londynu, ale w ich składzie pozostał jedynie Jacob Clear.

Triathlon

kobiety: Złoto Gwen Jorgensen/USA, Srebro Nicola Spirig Hug/Szwajcaria, Brąz Vicky Holland/Wielka Brytania

Podczas jazdy na rowerze przewagę na resztą stawki osiągnęły Jorgensen, Spirig Hug oraz Brytyjka Non Stanford. Już na trasie biegu późniejsza złota i srebrna medalistka oddzieliły się od pozostałych. W walce o brąz pozostały Stanford i Holland. Ostatecznie Amerykanka – mistrzyni świata 2014 i 2015 – wygrała olimpijski triathlon z przewagą 40 sekund nad mistrzynią z Londynu. Agnieszka Jerzyk uplasowała się na 22. miejscu.

Zapasy

Zbigniew Baranowski w ćwierćfinale kat 86 kg przegrał z Safirem Safirovem, a Robert Baran (125 kg) na tym samym etapie uległ reprezentantowi USA Tervelem Dlagnevem. Pogromcy Polaków nie weszli do finału, uniemożliwiając naszym zawodnikom udział w repasażach.