RIO DE JANEIRO, Aug. 18, 2016  Tom Boon of Belgium (L) competes during the men's gold medal match of hockey between Argentina and Belgium at the 2016 Rio Olympic Games in Rio de Janeiro, Brazil, on Aug. 18, 2016. Belgium won the silver medal.  dh) (Credit Image:   Yan Yan/Xinhua via ZUMA Wire)
Sporty zespołowe w Rio – Czwartek
Argentyna zdobyła historyczne złoto igrzysk w męskim hokeju na trawie. W spotkaniu finałowym pokonała 4-2 Belgię. O mistrzostwo olimpijskie w koszykówce kobiet Amerykanki zagrają z Hiszpanią. Do finałów awansowały dwie reprezentacje Serbii. Piłkarze wodni powalczą z Chorwacją, a siatkarki z Chinami.
Tomasz Kawczyński
19 Sierpień, 2016 11:34

Hokej na trawie mężczyzn

Złoto: Argentyna Srebro: Belgia Brąz: Niemcy

Argentyna zagrała premierowy mecz w olimpijskim finale i od razu wywalczyła złoto. “Los Leones” wygrali 4-2 z Belgią. Jako pierwsi bramkę zdobyli jednak Europejczycy. Juana Vivaldiego pokonał w trzeciej minucie Tanguy Cosyns. Argentyńczycy szybko przeszli do kontrofensywy i dzięki Ignacio Ortizowi oraz Gonzalo Peillatowi wyszli na prowadzenie. Przed końcem trzeciej kwarty “Czerwone Lwy” zaliczyły kontaktowe trafienie (Gauthier Boccard). Lecz postawienie wszystkiego na jedną kartę i wycofanie bramkarza nie pomogło. Do pustej bramki na 16 sekund przed końcem trafił Agustín Mazzilli.

Rywalizację o brązowy medal musiały rozstrzygnąć karne zagrywki. Regulaminowy czas gry pomiędzy Holandią a Niemcami zakończył się wynikiem 1-1. Na bramkę Jorrita Croona w 35. minucie odpowiedział po siedmiu minutach Mats Grambusch. Nasi zachodni sąsiedzi lepiej poradzili sobie w konkursie karnych. Nie pomylili się Hauke, Grambusch, Herzbruch i Butt. Pudło De Wijna przesądziło o porażce “Pomarańczowych” 3-4. Niemcy po raz czwarty z rzędu stają na olimpijskim podium. Złoto wywalczyli w Pekinie i Londynie, brąz mieli w Atenach.

Koszykówka kobiet

Hiszpanki po raz pierwszy zdobyły medal olimpijski w żeńskim baskecie. Dobrze zaczęły półfinał przeciwko Serbii (20-9 po 1. kwarcie). Rywalki szybko rzuciły się do odrabiania strat, ale ekipa z Półwyspu Iberyjskiego opanowała sytuację. Obie drużyny były nieskuteczne w drugiej części gry, a końcowy wynik brzmiał 68-54. Po 14 punktów dla Hiszpanii zdobyły Alba Torrens i Astou Ndour, u Serbek najskuteczniejsze były Sanja Petrović i Saša Čađo (12).

Reprezentacja USA zgodnie z planem wysoko pokonała Francję (86-67). Faworytki do przerwy nie forsowały tempa i prowadziły różnicą jedynie czterech punktów. Fantastyczna w ich wykonaniu była trzecia kwarta (25-8). Znów najwięcej punktów rzuciła Diana Taurasi (18).

Finał (20 sierpnia, 20:30) – Hiszpania – USA

Piłka ręczna kobiet

Reprezentacja Francji pokonała Holandię 24-23. “Trójkolorowe” po pierwszych 30 minutach prowadziły różnicą czterech bramek (17-13). Rywalki potrafiły jednak niemal zniwelować straty. Jeszcze na minutę przegrywały jednym trafieniem. Gdyby Lois Abbigh trafiła w bramkę, a nie w słupek, byłaby dogrywka. Francuzki jako pierwsze weszły do wielkiego finału. Najskuteczniejsze były Allison Pineau (7) i Alexandra Lacrabère (6) oraz Laura van der Heijden (8).

Mecz Norwegia-Rosja był określanym mianem przedwczesnego finału i w pełni na to zasłużył. Świetne grające podopieczne Jewgienija Trefiłowa do przerwy wygrywały 18-16. Triumfatorka igrzysk w Pekinie i Londynie poprawiły grę w obronie, ale dopiero rzut Heidi Løke na 12 sekund przed końcem zdecydował o dogrywce. W dodatkowym czasie gry Rosjanki wykazały się większą odpornością. Rzuciły siedem bramek i wygrały 38-37.

Finał (20 sierpnia, 20:30) – Francja – Rosja

Piłka wodna mężczyzn

Chorwacja nadal może liczyć na obronę olimpijskiego złota z Londynu. Już po czterech minutach prowadzili 3-0 z Czarnogórą. Rywale nie odpuszczali i doprowadzili do remisu. Mistrzowie sprzed czterech lat szybko trafili po raz kolejny, ale do czwartej kwarty końcowy wynik był sprawą otwartą. Dopiero w ostatniej części powiększyli przewagę, zwyciężając 12-8 (cztery trafienia Andro Bušlje).

W drugiej parze Serbowie szybko zdominowali Włochów (3-0 po pierwszej kwarcie). Wicemistrzowie olimpijscy sprzed czterech lat trafili po raz pierwszy dopiero przy stanie 0-6. Rzucili się do odrabiania strat, jednak waterpoliści Dejana Savicia nie stracili inicjatywy, wygrywając 10-8.

O piąte miejsce w turnieju zagrają Węgry i Grecja. Madziarzy pokonali w czwartek 13-4 Brazylię, a ekipa z Hellady zwyciężyła 9-7 w meczu przeciwko Hiszpanii.

Finał (20 sierpnia, 22:50) – Chorwacja – Serbia

Siatkówka kobiet

Amerykanki nie powetują sobie w Rio finałowym niepowodzeń z dwóch poprzednich igrzysk. Podopieczne legendarnego Karcha Kiraly’ego nie zagrają o złoto po dramatycznej porażce z Serbią 2-3. Brązowe medalistki ostatnich ME w decydującym secie wygrały 15-13. Znakomicie zagrały Brankica Mihajlović, Tijana Bošković oraz Milena Rašić.

W drugim spotkaniu 1/2 finału Chinki pokonały 3-1 Holenderki. Po wyrównanym pierwszym secie (27-25) Azjatki objęły prowadzenie. Zawodniczki Giovanniego Guidettiego nie poddały się, wygrywając następną partię do 23. Szalenie zacięta był również trzeci set (29-27 dla Chin). W decydującym dwukrotne mistrzynie olimpijskie zwyciężyły 25-23,

Finał (21 sierpnia, 3:15) – Serbia – Chiny