Fot. medalkamili.pl
Fot. medalkamili.pl
Stolica pamięta o złotej medalistce olimpijskiej
Rada Miasta Stołecznego Warszawy 12 maja przyjęła uchwałę o nadaniu imienia Kamili Skolimowskiej rondu zlokalizowanemu na Gocławiu, w dzielnicy Praga-Południe.
Dyscyplinę wspiera:
Tomasz Kawczyński
19 maja, 2016 14:21
W kategoriach: Aktualności Lekkoatletyka

Wniosek w sprawie nazwy został złożony zaledwie 20 kwietnia. Fundacja Kamili Skolimowskiej planuje uroczyste otwarcie skrzyżowania w rejonie ulic Jana Nowaka-Jeziorańskiego i gen. Bronisława Bohaterewicza na 21 czerwca, w 20. rocznicę zdobycia przez zawodniczkę pierwszego mistrzostwa Polski.

Zmarła nagle w 2009 roku podczas obozu w Portugalii lekkoatletka trzykrotnie startowała na Igrzyskach Olimpijskich. Oczywiście wszyscy najbardziej pamiętają jej ogromny sukces w Sydney. Jako 18-latka wynikiem 71.16 m pobiła rywalki i wywalczyła pierwszy w historii złoty medal w kobiecym rzucie młotem. Później na igrzyskach nie zbliżyła się już do podobnego rezultatu. W Atenach była piąta (do podium zabrakło 59 cm), w Pekinie awansowała co prawda do 12-osobowego finału, ale tam spaliła wszystkie próby. Krążki przywoziła z mistrzostw Europy – srebro (2002) i brąz (2006). Była też czwarta na mistrzostwach świata w Edmonton (2001) i Osace (2007).

Rekord życiowy z maja 2007 roku z Ad-Dauhy (76.83 m), nadal daje Polce miejsce w czołowej dziesiątce rezultatów wszech czasów rzutu młotem kobiet.

Kamila Skolimowska z Warszawą związała całą swoją sportową karierę. Pierwsze lekkoatletyczne kroki stawiała na Legii. Potem startowała dla Warszawianki i Gwardii. Przez wiele lat mieszkała na Pradze-Południe. Położony w tej dzielnicy stadion Orła w latach 2011-2013 gościł międzynarodowy mityng poświęcony mistrzyni z Sydney (Memoriał Kamili Skolimowskiej, obecnie rozgrywany na Stadionie Narodowym).