Fot. zuma/newspix
May 8, 2016 - Barcelona, Catalonia, Spain - FC Barcelona forward NEYMAR JR. in action in the BBVA league match between FC Barcelona and RCD Espanyol at the Camp Nou stadium in Barcelona (Credit Image: © Matthias Oesterle via ZUMA Wire) 
FOT. ZUMAPRESS.com / NEWSPIX.PL

POLAND ONLY !!!
---
Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl 
mail us: info@newspix.pl
call us: 0048 022 23 22 222
---
Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland
Fot. zuma/newspix
Szansa dla młodych czy strata dla gwiazd?
Od początku czerwca w USA odbywa się Copa America Centenario. Występują na nim takie gwiazdy światowego futbolu jak Argentyńczyk Leo Messi, Kolumbijczyk James Rodriguez, Urugwajczyk Luis Suarez czy Chilijczyk Arturo Vidal. Brakuje jednej. Brazylijczyka Neymara.
Rafał Wiśniewski
23 czerwiec, 2016 20:36
W kategoriach: Aktualności Piłka nożna

Jego klub, Fc Barcelona dał mu ultimatum, albo Copa America albo Igrzyska. Brazylijczyk wybrał to drugie wydarzenie. A jak widać reprezentacja Brazylii na tym straciła, w słabym stylu odpadła już po fazie grupowej. Ofiarami przepisu, który stanowi, że w kadrze olimpijskiej może znaleźć się tylko trzech piłkarzy powyżej 23 roku życia byli już m.in. David Beckham czy Ronaldinho. Niby kwalifikację zdobywa ekipa do lat 23, ale równie dobrze w eliminacjach mogliby grać profesjonaliści. Futbol, by tylko na tym zyskał.

A piłkarze? Tutaj sprawa ma się trochę gorzej. Przecież w trakcie sezonu są eksploatowani do granic ludzkich możliwości, grając w sezonie po kilkadziesiąt meczów. Te kilka meczów więcej ich organizm mógłby nie wytrzymać. A właściwie od razu po zakończenia zmagań olimpijskich, ruszają najlepsze ligi europejskie. Czasu na regenerację właściwie nie ma. Nie mówiąc o wakacjach. Dlatego nie ma co naciskać, każdy gracz powinien decydować co jest dla niego najważniejsze. Chyba, że klub zadecyduje za niego lub selekcjoner reprezentacji olimpijskiej nie zabierając go na turniej.

Jednak ten turniej ma w głównej mierze za zadanie wykreować gwiazdy piłki nożnej. Swoje profesjonalne kariery na tym turnieju rozpoczynały takie tuzy jak:  Javier Mascherano, Carlos Tevez czy Sergio Aguero. Jak widać turniej olimpijski może otworzyć drzwi do wielkiego futbolu.