Fot. www.fih.ch
LONDON - Unibet EuroHockey Championships women
19 GER v ESP (Bronze Medal Match)
Foto: Charlotte Stapenhorst   scores 1-0, Maria Lopez and /5 are watching.
WSP COPYRIGHT FRANK UIJLENBROEK
Fot. www.fih.ch
Turniej bez gospodarzy. Holenderskie hokeistki powalczą o trzecie złoto z rzędu
Już dziś wiadomo, że Brazylia nie wygra turnieju kobiet w hokeju na trawie. Gospodarze nie będą uczestniczyć w zawodach. Największe szanse na złoto mają obrończynie tytułu – Holenderki.
Jarosław Więcławski
25 kwiecień, 2016 20:36

W grupie A mistrzynie olimpijskie z Pekinu i Londynu będą zdecydowanym faworytem do pierwszej pozycji. Zacięta rywalizacja powinna toczyć się o drugie miejsce premiowane awansem do półfinału. Nowozelandki cztery lata temu na tym etapie przegrały właśnie z Holenderkami, ale dopiero po dogrywce. Nie bez szans na awans są Koreanki i Chinki. Pierwsza drużyna awans wywalczyła w Igrzyskach Azjatyckich, druga przez Ligę Światową. Odstawać od konkurencji nie powinny Niemki. Teoretycznie najsłabszą drużyną w tym gronie są Hiszpanki, które zajęły w turnieju miejsce Republiki Południowej Afryki. Reprezentacja tego ostatniego kraju zrezygnowała z udziału w igrzyskach.

 

Grupa A

Holandia (1*)

Nowa Zelandia (4)

Chiny (5)

Niemcy (8)

Korea Południowa (9)

Hiszpania (14)

 

Druga, trzecia i piąta drużyna z Londynu powinny rozdawać karty w grupie B. Do finału ponownie będzie chciała się zakwalifikować Argentyna, obecnie druga drużyna na świecie. Wielka Brytania u siebie zdobyła brąz, ale czy stać ją na powtórzenie tego sukcesu w Brazylii? Na przeszkodzie może stanąć jej Australia. Hokeistki z tego kraju ostatni, złoty medal zdobyły w 2000 roku. W tak trudnej grupie na niewiele mogą liczyć pozostałe zespoły – zwycięzcy Igrzysk Panamerykańskich – Stany Zjednoczone, a także Japonia oraz Indie.

 

Grupa B

Argentyna (2)

Australia (3)

Wielka Brytania (6)

USA (7)

Japonia (10)

Indie (13)

 

Czy ktoś powstrzyma Holandię w drodze po kolejne złoto? Łatwo nie będzie. Warto dodać, że hokeistki z tego kraju ostatni raz bez jakiegokolwiek medalu wracały do domu w 1992 roku.

 

* w nawiasie miejsce w światowym rankingu

** 4 miejsce zajmuje reprezentacja Anglii