Fot. Paweł Skraba.
PHOTO PAWEL SKRABA / SE / EAST NEWS
PEKIN, STADION OLIMPIJSKI
DZIEN PIERWSZY (SOBOTA) MISTRZOSTW SWIATA - SESJA WIECZORNA
N/Z USAIN BOLT
22/08/2015
LEKKOATLETYKA PEKIN MISTRZOSTWA SWIATA LEKKA STADION ZAWODY
WSZYSTKIE ZDJECIA NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL
Fot. Paweł Skraba.
Usain Bolt może stracić jedno złoto z Pekinu
Badanie próbki „B“ wykazało obecność zabronionego środka, metylohexanaminy, w organizmie Nesty Cartera podczas Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku. Jamajczyk był członkiem zwycięskiej sztafety 4x100 metrów, a należał do niej też m.in. Usain Bolt.
Dyscyplinę wspiera:
Tomasz Kawczyński
9 czerwiec, 2016 18:14

 

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zlecił niedawno powtórne przebadanie 454 próbek z Pekinu. Carter jest jednym z 20 sportowców, którzy wpadli na stosowaniu dopingu. Metylohexanamina to suplement diety znajdujący się np. w olejach jadalnych i odżywkach. WADA wpisała go na listę zakazanych środków w 2004 roku, a w 2011 roku przekwalifikowano ją na „substancję określoną“, czyli spełniającą wszystkie kryteria uznania za doping.

Nesta Carter był w jamajskiej sztafecie sprinterskiej również na igrzyskach w Londynie (złoto) oraz MŚ w latach 2007-2013 (trzy złota i srebro). MKOl podjął już decyzję o powtórnym zbadaniu próbek z 2012 roku tych sportowców, których przyłapano na dopingu w Pekinie.

W Pekinie Jamajka (Carter, Bolt, Michael Frater, Asafa Powell) nie tylko zdobyła złoty medal, ale również z czasem 37.10 ustanowiła rekord świata. Wyprzedziła Trynidad i Tobago oraz Japonię. W finale zabrakło sztafety USA, która nie ukończyła biegu eliminacyjnego.

Zwycięstwo w biegu na 4×100 metrów w pekińskim „Ptasim Gnieździe“ to jedna z sześciu wygranych Usaina Bolta na Igrzyskach Olimpijskich. W Rio de Janeiro ma walczyć o trzecią potrójną koronę. Teraz w związku z dopingiem Cartera sprawa się skomplikowała i jedno złoto może mu zostać zabrane.

Sprawa nie jest do końca jasna, ponieważ w przeszłości pojawiały się przypadki, gdy „czystym“ członkom sztafety udawało się zachować krążki. Gdy zdyskwalifikowano Marion Jones, zabrano jej pięć medali z Sydney. Dwa z nich wywalczone były w sztafetach. MKOl początkowo zdyskwalifikował również jej koleżanki, ale później Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu nakazał, by nie były one poszkodowane. Z drugiej strony, gdy na dopingu w Londynie wpadł Tyson Gay, to medale stracili również Kimmons, Gatlin i Bailey.

źródło: BBC